Menü

Függőség kialakulásának okai

Hogyan és miért alakulnak ki függőségek?

A függőségek kialakulásának hátterében mindig valamilyen, nem feltétlenül tudatos, de hosszú időn át fennálló hiányérzet, diszkomfort, stressz vagy szorongás áll. Valamilyen érzelmi deficit, amitől a jelenben nehéz elhinni, hogy értékes szeretni tudó és szerethető emberek vagyunk. Az egyén folyamatosan arra törekszik, hogy a hiányérzet okozta növekvő feszültséget valamilyen módon csökkentse, különben az érzelmi feszültség elviselhetetlen számára, úgy érzi megbolondul.

Az anyag nélküli függőségeknél ugyanúgy ciklikus viselkedési sztereotípiákat figyelhetünk meg, mint a kémiai anyagoktól való függőség esetében:

Vágy >> Késztetés >> Növekvő feszültség >> Szenvedély megélése (pl. szerhasználat) >> Feszültség csökkenése.

Szokás vagy függőség?

A probléma felismerését és értékelését tovább bonyolítja, hogy az addikciók (azaz betegség) és a hétköznapi szokás közötti határ egyáltalán nem éles, és népcsoportonként is változó. Az ember egyébként is szokások erdejében éli életét, és ragaszkodik ahhoz, ami számára jó.

Hozzászokik ételekhez, eszközökhöz, kényelemhez vagy éppen kényszerű kényelmetlenségekhez, és szokásai alapján választ, cselekszik. A szokások célszerű dolgok, de csak addig, amíg segítik a hétköznapokat, és nincsenek az egyén kárára.

Ha már kialakult az addikció, az toleranciával (növekvő adag kell azonos hatáshoz), szenzitizációval (szer hatása intenzívebbé válik a rendszeres fogyasztás révén) és dependenciával (függőség, elvonási tünetek) jár. A szenvedélybetegséget a dependencia kialakulása jelzi.

Hogyan szabadulhatunk meg függőségeinktől?

Az első lépés a felismerés és tudatosítás. Amikor érzi és tudja, hogy kicsúszott a kontroll a kezéből, nem mindig érzékeli a realitást, hárításokat használ, hogy elnyomja magában a valóságot, akkor ez a felismerés elindíthatja az úton. Az utat végig járni a gyógyulásig természetesen lehetséges önállóan is, például van, aki egyik napról a másikra leteszi a cigarettát, nem iszik egy korty alkoholt sem többé, kilép egy hosszan tartó rossz kapcsolatból.

Sokszor azonban nagyon nehéz elengedni függőségeinket, ilyenkor sokat segíthet a megfelelő pszichológus, pszichiáter, addiktológus szakember megtalálása, akinek a segítségével, a hiányok felismerhetővé válnak, akár pótlódnak. Megfelelő terápiával egy erősebb, magabiztosabb, káros függőségektől mentes személyiség épülhet. Ebben nyújt segítséget akár az egyéni, vagy család- és párterápia is.

Skinimalizmus – minimalista bőrápolás

Rengeteg trend létezik bőrünk ápolására, mindenki kedvére válogathat közülük, hogy számára melyik a legmegfelelőbb, de mi van azokkal, akik már szinte elvesztek a kínálatban
és nem vágynak órákig tartó rutinra? Na, akkor figyelem, itt a megoldás!

Az idősödés megélése

Minden életszakasz egy krízis, amely az arra a korra jellemző változási pontok pozitív megélésével magában hordozza az új életszakaszba lépés lehetőségét. A szakirodalom
orvosi értelemben 60-65 éves korra teszi az időskor kezdetét.

Sült csirke aroma, fűszag, szalonnaillat

Sült csirke illatú parfümöt dob piacra a KFC – olvastam a minap a neten. Picivel több mint ötezer forintnak megfelelő összegért bárkinek olyan illata lehet, mint a KFC-s bundának. Meghökkentő illatok a világ minden tájáról mai cikkünkben!

Írjunk gyógyszerlistát! Töltsük le az ÉletMentő applikációt!

Mai témám a mentők kérése adta: vezessünk gyógyszerlistát! Baj esetén a mentőszolgálat munkatársainak fontos tudni, milyen gyógyszert szedünk, így, ha eddig nem tettük érdemes megfogadni a mentők tanácsát.

Az érzelemszabàlyozás módszerei

Például hosszú kihagyás után (és ennek most sokak életében lehet aktualitása) újra emberek közé, társaságba kell mennünk. Akkor is, ha ez sosem ment könnyen, ha mindig is némi szorongás társult hozzá és győzködni kellett magadat például egy szombat esti összejövetel kapcsán, hogy ’érdemes elmenni, jól fogom magam érezni…’.