Menü

Függőség kialakulásának okai

Hogyan és miért alakulnak ki függőségek?

A függőségek kialakulásának hátterében mindig valamilyen, nem feltétlenül tudatos, de hosszú időn át fennálló hiányérzet, diszkomfort, stressz vagy szorongás áll. Valamilyen érzelmi deficit, amitől a jelenben nehéz elhinni, hogy értékes szeretni tudó és szerethető emberek vagyunk. Az egyén folyamatosan arra törekszik, hogy a hiányérzet okozta növekvő feszültséget valamilyen módon csökkentse, különben az érzelmi feszültség elviselhetetlen számára, úgy érzi megbolondul.

Az anyag nélküli függőségeknél ugyanúgy ciklikus viselkedési sztereotípiákat figyelhetünk meg, mint a kémiai anyagoktól való függőség esetében:

Vágy >> Késztetés >> Növekvő feszültség >> Szenvedély megélése (pl. szerhasználat) >> Feszültség csökkenése.

Szokás vagy függőség?

A probléma felismerését és értékelését tovább bonyolítja, hogy az addikciók (azaz betegség) és a hétköznapi szokás közötti határ egyáltalán nem éles, és népcsoportonként is változó. Az ember egyébként is szokások erdejében éli életét, és ragaszkodik ahhoz, ami számára jó.

Hozzászokik ételekhez, eszközökhöz, kényelemhez vagy éppen kényszerű kényelmetlenségekhez, és szokásai alapján választ, cselekszik. A szokások célszerű dolgok, de csak addig, amíg segítik a hétköznapokat, és nincsenek az egyén kárára.

Ha már kialakult az addikció, az toleranciával (növekvő adag kell azonos hatáshoz), szenzitizációval (szer hatása intenzívebbé válik a rendszeres fogyasztás révén) és dependenciával (függőség, elvonási tünetek) jár. A szenvedélybetegséget a dependencia kialakulása jelzi.

Hogyan szabadulhatunk meg függőségeinktől?

Az első lépés a felismerés és tudatosítás. Amikor érzi és tudja, hogy kicsúszott a kontroll a kezéből, nem mindig érzékeli a realitást, hárításokat használ, hogy elnyomja magában a valóságot, akkor ez a felismerés elindíthatja az úton. Az utat végig járni a gyógyulásig természetesen lehetséges önállóan is, például van, aki egyik napról a másikra leteszi a cigarettát, nem iszik egy korty alkoholt sem többé, kilép egy hosszan tartó rossz kapcsolatból.

Sokszor azonban nagyon nehéz elengedni függőségeinket, ilyenkor sokat segíthet a megfelelő pszichológus, pszichiáter, addiktológus szakember megtalálása, akinek a segítségével, a hiányok felismerhetővé válnak, akár pótlódnak. Megfelelő terápiával egy erősebb, magabiztosabb, káros függőségektől mentes személyiség épülhet. Ebben nyújt segítséget akár az egyéni, vagy család- és párterápia is.

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.