Menü

Így teszi tönkre a mobilozás a szemünket

Folyamatosan kék fénynek vagyunk kitéve, és a szem szaruhártyája és lencséje nem képes blokkolni vagy visszatükrözni azt. A makula-degeneráció egy betegségcsoport, amely a sárgafoltot érinti. Az itt található, fényre érzékeny sejtek pusztulása komoly látásproblémákat eredményezhet. A makula-degenerációra jelenleg nincs gyógymód, igaz, megfelelő kezeléssel le lehet lassítani a betegséget.

Bár a makula-degeneráció általában idős korban jelentkezik, a kék fény nagyban hozzájárulhat a rendellenesség kialakulásához. A kék fény miatt a retinal eltorzítja a sejthártyában található egyik molekulát. Ezután megnövekedik a sejtben a kalcium szintje, ez pedig a sejt eldeformálódásához vezet. Végül ez váltja ki a sejt pusztulását. A fotoreceptor sejtek nem regenerálódnak a szemben. Ha egyszer elhaltak, örökre tönkremennek.

Az álmatlanság csak a kezdet

Az ember belső, biológiai órája a napszakokat a természetes fény mértéke alapján érzékeli. Ezért van az például, hogy nyáron rengetegen korábban ébrednek fel, mint télen, amikor is ugyebár később kezd világosodni. Ha pedig valaki az digitális eszközök kijelzőit bámulja, akkor este is úgy fogja érzékelni az agyunk, hogy nappal van. Az alvászavar pedig komoly fiziológiai problémák forrása lehet.

Például növekszik a stressz, romlik a hosszú távú memória, azaz elfelejtünk dolgokat, a rövid távúba pedig hamis emlékek kerülhetnek. Az ítélőképességnek sem tesz jót a kevés pihenés, hiszen egy-egy álmatlanul töltött éjszaka után az emberek jó része nagyobb százalékkal hoz rosszabb döntéseket. Mindennek a tetejébe pedig az állandó alvászavar esetén az agyzsugorodás mértéke felgyorsul, ami akár már egy fél évtized után kimutatható, ez pedig főleg idős korban okozhat komoly gondokat.

A probléma hátterében egyébként konkrétan az említett masinák kijelzőjének egyik színkomponense (három vagy négy ilyen lehet: Piros, Zöld, Kék, esetleg pluszban a Fehér), a kék fény áll. Ez az, amely megzavarja, becsapja az agyat, a többi tónus nincs ilyen káros hatással az agyunkra.

A sárgafolt, vagy más néven makula a szemben található ideghártyának az a része, amely az éleslátásért felelős. Ha tehát ez, ennek sejtjei károsodnak, vagy elpusztulnak, azaz szaknyelven szólva a makula degenerálódik, az komoly látásproblémákat okozhat. Ez a betegség jellemzően az idősebb korosztály tagjaira volt jellemző, azonban az elmúlt időszakban egyre nagyobb arányban jelentkezett a fiatalabbaknál is.

A műkönnyek használata csökkentheti a szemszárazságot, de érdemes a digitális eszközök használata közben pihenőket beiktatni, illetve odafigyelni, hogy ne egy pontra fókuszáljunk, hanem pislogjunk. Igyekezzünk a monitorról vagy a telefon képernyőjétől félre-távolba nézni, hiszen ilyenkor van nyugalmi állapotban a szem. Léteznek már speciálisan a kék fény kiszűrésére alkalmas felületkezelésű szemüveglencsék, amelyek ezeket a fényeket megszűrik, és olyanok is használhatják, akiknek nincs szükségük egyébként szemüvegre.

A megfelelő mennyiségű folyadékbevitellel, óránkénti 10-15 perces sétával és a szem mozgatásával tehát megelőzhető a szem további károsodása, növelhető a komfortérzet és elkerülhető az éjszakai álmatlanság.

Hideg terápiával az egészség megőrzéséért

Nem is gondolnánk, hogy a hideg mennyi mindenre megoldás lehet, pedig a szervezetünknek időnket, vagy akár minimális dózisokban a mindennapjaink részeként igenis jót tehet a hideg víz, vagy az extrém hőmérsékletek jótékony hatásait kihasználó terápiás módszerek.

Vonzd be a szerencsét Feng Shui-val!

Teljességgel lehetetlen, hogy azonnal elkezdjem a készen és szépen berendezett otthonom megvariálni, átfesteni, újra gondolni, azonban nem elképzelhetetlen néhány egyszerű tipp ahhoz, hogy a Feng Shui-t megteremthessem a lakásomban.

Műszempilla, műköröm és társai tizenéves korban

Normális dolog-e, ha tízévesen gyantáztat a kislány, tizenkét évesen már műszempillát visel, a műköröm pedig már alapdolog – egyre korábbra tolódnak a szépészeti trendek, mit gondolnak erről szakemberek, erről elmélkedünk mai cikkünkben.

Zokniban aludjunk vagy ne?

Van, aki el sem tudja képzelni, hogy éjszakára is zoknit viseljen, míg más a legnagyobb melegben sem tud másképp elaludni (jelen). Vajon milyen hatással van az egészségre a zokniban, fehérneműben alvás?

Mesterséges intelligencia és az idősebb generációk

A mesterséges intelligencia, rövidítve csak MI technológiák rohamos fejlődése nem csupán a fiatal generációk életét formálja át, hanem egyre inkább befolyásolja az idősebb korosztály mindennapjait is. Az olyan lehetőségek, mint a digitális-, adminisztratív asszisztensek, az öngyógyászati rendszerek hatalmas előnyöket nyújtanak az idősebb generáció számára is.