Menü

Póráz nélküli kutyasétáltatás?

A kutyasétáltatás manapság egy rendkívül megosztó téma a gazdik között. Vidéken fel sem merül a kutyasétáltatás gondolata, a városokban lakásban tartott kutyusoknak viszont kötelező napi háromszor. Az azonban, hogy mennyi szabadságot adunk kedvenceinknek a szabadban, sokszor egyéni döntés kérdése. Számos vélemény terjed ebben a témában, de vajon mi a helyes? Van-e egyáltalán helyesnek mondható magatartás?

Már most az elején kijelenthetjük, hogy a legfontosabb, amit egy kutyának és gazdájának tudnia kell, a behívás. Aranyos, ha egy eb tud pacsit adni, érti az ül és fekszik vezényszavakat, mindez azonban nem sokat ér, ha meglát egy kutyatársat, és gondolkodás nélkül odafut hozzá, nem figyelve a visszahívásunkra.

Sokszor hallom, hogy sokan nem szeretnék kutyaiskolába járatni kis házi kedvenceiket, mégis jó, ha a kedvtelésből tartott állatnak szabunk bizonyos határokat, és bármikor, gond nélkül be tudjuk hívni egy séta során, hiszen sosem tudjuk, mi kerül az utunkba (vagy az ő útjukba).

Gondolnunk kell a következményekre!

Néhány héttel ezelőtt, amikor az újonnan befogadott családtagunkat vittük kontrollra, az állatorvos alaposan kifaggatott minket sétáltatási szokásainkról. Elmeséltük neki, hogy a város szélén lakunk, minden nap kijárunk a mezőre, illetve a szántóföldekre a kutyákkal, akiket ilyenkor természetesen útjukra engedünk, hogy élvezhessék a szabadságot, és ne csak a házon belül lehessenek szabadon, póráz nélkül. Azt mondta, hogy ez rendben van, de csakis abban az esetben, ha a kutyákat bármikor bármilyen körülmények között gond nélkül be tudjuk hívni. Ő személy szerint, ha egy idegen kutya odafut hozzá, és megijeszti őt vagy a kutyáját, gondolkodás nélkül feljelenti.

Habár a mi környékünkön jellemzően nem ilyen emberek élnek, sosem lehetünk biztosak, kivel állunk szemben, ezért jó megoldás lehet például egy hosszú sétáltató póráz vagy egy futtatópóráz beszerzése.

Ez mindösszesen annyit jelent, hogy ne hagyjuk, hogy a kutyánk sétáltasson minket! Legyünk mi a főnökök, az alfák, akik néha természetesen szabadságot adnak a kedvenceiknek, de főként mi mondjuk meg, merre tovább. Egy hanyagul vagy egyáltalán nem képzett kutya évente több ezer balesetet okoz, aminek sokszor kórházi kezelést igénylő következményei vannak.

Tanuld meg olvasni kutyád testbeszédét!

Persze, szereted a kutyádat, de biztos vagy benne, hogy valóban érted is őt? A csóválódó farok sem mindig egy jó jel, ami lehet, hogy most számodra is egy meglepő hír. Ha egy kutya például meg akar valakit fenyegetni, gyakran tartja a farkát felfelé, és mozgatja mereven előre-hátra. Ha ezt a jelet rosszul, például játékosságként értelmezed, akár meg is lepődhetsz, hiszen könnyen beszerezhetsz egy kutyaharapást.

Fontos tehát, hogy bármennyire is liberális elveket képviselünk a kutyatartással és neveléssel kapcsolatban, nem szabad őket teljesen korlátok és határok nélkül tartani. Nevelésük során elengedhetetlen elem a feltétel nélküli szeretet és a jutalmazás, és akár kutyaiskola pártiak vagyunk, akár nem, mindenképpen sok energiát kell fektetnünk abba, hogy kellőképpen megértsük, megismerjük és lefoglaljuk őket.

Fort Molnár Henriett

Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.

A színek hatásai

A színeknek kiemelkedő szerepük van az életünkben. Kutatások szerint egyes érzelmek sokkal jobban társíthatók egy adott árnyalathoz, mint bármely másikhoz. Mivel a környezetünk képes befolyásolni a hangulatunkat is, így a színek pszichológiájának előnyeit a mindennapi életünkben is kamatoztathatjuk.

Online vagy offline? Digitális detox a nyaralás alatt

A telefonunk ma már a kezünk meghosszabbításává vált, a laptop pedig a virtuális kivetülésünk. Szinte észre sem vesszük, de folyamatosan online vagyunk, még akkor is, amikor épp pihennénk. Vajon szükségünk van digitális detoxra a nyaralás alatt, hogy feltöltődjünk és kikapcsolódjunk, vagy nincs akkora jelentősége?

Medencetisztítás és karbantartás: Így őrizd meg a víz tisztaságát egész szezonban

A kerti medence nyáron a pihenés egyik legjobb formája, de ahhoz, hogy mindig tiszta, higiénikus és élvezhető legyen, rendszeres karbantartásra van szükség. Az alábbiakban bemutatjuk a legfontosabb lépéseket, eszközöket és tanácsokat a medencetisztítás hatékony elvégzéséhez.

A lovasterápia jótékony hatásai

A lovasterápia, hippoterápia és a kapcsolódó állatsegített terápia egyre nagyobb figyelmet kap világszerte, ugyanakkor hazánkban még kevéssé ismert és hozzáférhető módszer. Pedig ezek az eljárások nemcsak érzelmi és pedagógiai előnyökkel járnak, hanem mozgásterápiás hatásuk is jelentős.