Menü

Szerencsehozó szilveszteri és újévi ételek

A legtöbb babona a gasztronómiában talán a szilvesztert övezi, gondoljunk csak a lencsére, vagy a malacra.

Ezeknek a babonáknak régi paraszti gyökerei vannak. Azt, hogy mit ettek az év utolsó, illetve a következő év első napján a hiedelmek szerint hatása volt a következő év termésére, tehát a család jólétére.

Léteznek az úgynevezett babonák, amik évszázadok óta átszövik az életünket. A legtöbb babona a gasztronómiában talán a szilvesztert övezi, gondoljunk csak a lencsére, vagy a malacra. Ezeknek a babonáknak régi paraszti gyökerei vannak. Azt, hogy mit ettek az év utolsó, illetve a következő év első napján a hiedelmek szerint hatása volt a következő év termésére, tehát a család jólétére. Nézzük meg tehát, mit együnk, illetve miket ne együnk, ha a szerencse kerekét a magunk malmára akarjuk forgatni.

December 31-én együnk halat, vadat, szárnyast

Bár az év végi lakmározások a lencse és a malac köré épülnek, ezek pénzhozó ’hatásai’ csak január elsején érvényesek. Az év utolsó napján olyan állatok húsait kell fogyasztani, amik elviszik az előző év problémáit. A hal elúszik vele, a szárnyas elkaparja, a vad elfut vele.

Szerencsepogácsa

Sok helyen szokás volt szilveszterkor pogácsát is sütni. A pogácsák közül egybe egy pénzérmét rejtettek el. Aki ezt megtalálta, és meg is ette 31. éjfél előtt, annak lett következő évben a legnagyobb szerencséje.

Január elsején már lehet malackodni

Ha biztosra akarunk menni, hogy ránk találjon az anyagi jólét, akkor éjfél után már ehetünk jobbnál jobb malacfalatokat. A babona szerint ugyanis a malac az orrával előre túrja a szerencsét. Szilveszterkor szimbolikus étel például a pirosra sült malac, de a virsli mustárral is megteszi jobb híján. Figyelem! A baromfi virsli, és a gabonakolbászkák nem számítanak a bőséghozó újévi ételek közé.

Csicseriborsó, bab, lencse

A hagyományok szerint a szemes termések, mint a bab, de főként a lencse a gazdagságot, és a szerencsét jelképezik. A szokások szerint újév első napján tehát lencsét is érdemes ennünk. Készíthetünk belőle levest, főzeléket, pástétomot, salátát, az elkészítés módjának se szeri, se száma

Ha a sós finomságok mellé édes sütit is készítenél, süss mákos kevertet. Az apró, fekete szemek is a gazdagságot jelképezik. Gluténmentes változatban is kínálhatod. A tetejére azért kerüljön csokimáz!

A muffinok mindig praktikusak, hisz finomak, mutatósak és villámgyorsan elkészíthetőek. Csempéssz a tésztába mazsolaszemeket! Így a babona szerint nem kell szűkölködnöd majd az új esztendőben.

Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Tanácsok kánikula idejére

Ugyan a néhány nappal ezelőtti napi esőzés nálunk adott némi felfrissülést, azonban a kánikulának ezzel nincs, vagy csak rövid időre van vége, hogyha visszatér a korábban tapasztalt szinte elviselhetetlen hőség, akkor fogadjuk meg a szakemberek tanácsait!

"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?

Egy nap az elhivatottságért – Július 1. az egészségügy dolgozóié

Semmelweis-nap – A magyar egészségügy ünnepe! Július 1-je minden évben különleges nap a magyar egészségügy számára: Semmelweis-nap, amelyen az egészségügyi dolgozókat ünnepeljük, és tisztelgünk munkájuk, elhivatottságuk és emberségük előtt.