Vadveszély az őszi utakon
- Dátum: 2021.11.04., 17:02
- Martinka Dia
- képek:pexels.com
- állat, baleset, élet, erdő, jegyzőkönyv, jogszabály, kár., kártérítés, kiugrik, közlekedési viszonyok, KRESZ, ősz, rendőrség, sebesség, telefonál, utak, ütközés, vadásztársaság, vadkár, vadveszély, vadveszélyre figyelmeztető tábla, vezetés
Megváltozott az időjárás, mások a nappalok, korábban sötétedik, hűvösebb van, megtörtént az óraátállítás, lecseréltük a nyári gumit, az üzletek pedig tele vannak a Halloweent követően hirtelen jött karácsonyi készüléssel, azonban nemcsak a városokban, az erdőkben is megélénkül az élet.
Ősszel a vadak párzási időszakukat élik, s gyakrabban lehet találkozni velük az utakon is. Ezekben a hónapokban nagyon fontos a szokásosnál is óvatosabban vezetni, pláne mikor nem olyan jók a látási, közlekedési viszonyok. Mit tegyünk, ha bekövetkezik egy ilyen baleset?
Egy vaddal való ütközés nagyon veszélyes, mindkét félre nézve. A vadveszélyre figyelmeztető táblák pedig nem véletlenül lettek kihelyezve, bizony sok helyen számolhatunk vadveszéllyel az utakon, hiszen ilyenkor a vadak sokkal élénkebbek és kiszámíthatatlanabbak, mint máskor.
Bőgési időszakban a szarvasok izgatottabbak, aktívabbak, kiszámíthatatlanabbak, egész nap mozgásban vannak, s gyakran kimennek az autóutakra.
Ha vadat látunk az út mentén, számítsunk arra, hogy nem egyedül van, rendszerint csoportba verődve közlekednek.
A vadveszélyt jelző táblákat nagyon komolyan kell venni, s mellette körültekintően vezetni, figyelni az út szélét, az autóút környezetét, hogy észrevegyük a fa mögül kiugró állatot.
Ha nem sikerült elkerülni az ütközést és megtörtént a baleset, melyben az állat annyira megsérült, hogy nem tud elmenekülni, akkor hívjuk a 112-es segélyhívó számot.
A szakemberek felhívják a figyelmet arra, hogy a sérült vadhoz nem szabad közel menni, sem hozzányúlni, ugyanis rúgásával, harapásával súlyos sérüléseket okozhat a megvadult sérült állat. Ha az állat nem él, a rendőrséget kell értesíteni, akik pedig szólnak a helyi vadásztársaságnak.
Mit történik, ha bekövetkezik egy ilyen baleset?
A balesetet követően a rendőrség felveszi a jegyzőkönyvet, az esemény pontos adatait, minden információt, értesíti a vadásztársaságot, felveszi az esetleges tanúk és a gépjármű adatait. A rendőrségi vizsgálat tisztázza, hogy betartottuk-e a közlekedési szabályokat.
Az elpusztult állatot tilos elvinni a helyszínről, a magyar jogszabályok alapján ez ugyanis lopásnak minősül. A vad a vadásztársaságé.
A kárunkat 30 napon belül írásban be kell jelentenünk az érintett vadásztársaságnak.
A tapasztalatok alapján az autósnak akkor van esélye kártérítésre, ha a vadbaleset autópályán, autóúton történt, vagy vadveszélyt jelző tábla nem volt kihelyezve, netán lakott területen belül történt a baleset.
Csatlakozva a rendőrség gyakori felhívásához: arra kérjük a járművezetőket, hogy vezessenek fokozott óvatossággal, lassabban, különösen a vadveszélyre figyelmeztető utakon. Tartsák be a KRESZ szabályait, ne telefonáljanak vezetés közben és a mindenkori látási és közlekedési viszonyoknak megfelelően válasszák meg a sebességet.
Őszi lakástrendek és lakásdekorációk
Ahogy minden évnek, úgy minden évszaknak is megvannak a maga trendjei. Hamarosan közeleg az ősz, ami magával hozza egyedi stílusjegyeit, és színeit. Az alábbi cikkben néhány nyár végi beltéri stílust, lakberendezési tippet nézhetünk meg, amellyel otthonosabbá tehetjük környezetünket.
A kapor, mint gyógyhatású növény
A kapor mindenki számára ismerős, hiszen a magyar konyhában elengedhetetlen fűszer. Pedig nem csak fűszernövény, hanem számos gyógyhatással bíró zöldellő.
A zene hatással van a növényekre
Bár a növények nem rendelkeznek kifejezetten a hangok érzékelésére alkalmas szervvel, a hanghullámokat tökéletesen érzékelik. A hanghullámok rezgései pedig a megfigyelések szerint felgyorsítják az úgynevezett protoplazmatikus mozgást, amely fokozza a növények sejtalkotását. Ez pedig hatással van a növények egész rendszerére, így az ásványi anyag tartalom is megnövekedhet a stimuláció hatására, így erősebb és nagyobb lesz a zenehallgató növény.
Hova vihetjük a megunt könyveinket, ha kell a hely az újaknak?
Ha úgy gondoljuk, hogy mi már nem fogjuk elolvasni a régi könyveinket, attól még ne dobjuk ki ezeket, hiszen más örülni fog nekik.
Mi mindenre jó a körömvirág?
A körömvirág az egyik legsokoldalúbb gyógynövényünk. A középkorban gyógyító csodanövénynek tartották, amely télen-nyáron, kívül-belül szolgálja egészségünket.