Menü

Sport és a reflux

Bizony ez a kettő nagyon szerencsétlen egy páros. Tapasztalom sokszor. Vannak olyan módszerek, amelyek enyhíthetik a kellemetlen tüneteket, ezekkel érdemes megpróbálkozni, ha reflux mellett szeretnénk sportolni.

Mi is a reflux? Aki nem tudja, nagyon szerencsés.

A reflux visszacsorgást jelent, ilyenkor a gyomortartalom a megfelelő iránnyal ellentétesen, azaz visszafele folyik, a nyelőcső és gyomor közötti záróizmon át a nyelőcsőbe. Súlyosabb esetben egészen a garatig vagy akár a szájüregig is eljuthat. Nagyon kellemetlen jelenség, kínzó tünetekkel. Genetikai hajlamot a refluxra még nem mutattak ki, de rossz hírünk van: a családon belüli halmozódás jellemző.

Mi a helyzet akkor, ha reflux mellett sportolni szeretne valaki?

Aki komolyan veszi a sportot és az edzést, annak a reflux miatt alaposan be kell tartania néhány szabályt a táplálkozásban, amelyekkel kivédheti a kellemetlen refluxos tüneteket.

Tudni kell, hogy aki refluxos, annak a túlsúlytól mielőbb ajánlott megszabadulnia, mert az elhízás belejátszhat abba, ha valaki refluxossá válik, azonban megfelelő életmód követésével tünetmentessé válhat.

Az életmódváltással kell kezdeni a probléma megoldását, ha pedig nem elég, akkor fel kell keresni a szakorvost és elkezdeni az általa javasolt gyógyszeres kezelést. A táplálkozást illetően tiltott listába tartoznak a szénsavas italok, a csípős, fűszeres, savas és zsíros ételek, a csokoládé, a kávé, a tea és az alkohol is, továbbá kerülendők a nagyon savanyú gyümölcsök, illetve a tejtermékek és a hagyma, fokhagyma is.

Életmódváltás részeként a dohányzás elhagyása is javasolt.

A szoros melltartó és nadrág, szoknya súlyosbító tényező, erősíti a tüneteket.

A patikákban léteznek recept nélkül kapható szerek, szopogatós tabletták, azonban a szakorvos azt ajánlja, ezeket rendszeresen ne használjuk.

Ne hagyjuk, hogy a reflux megakadályozzon abban, hogy fittek legyünk, folytassuk a sportolást, hiszen nincsen tiltott sporttevékenység, csak messzire kerüljük el a refluxot erősítő ételeket és italokat.

Bizonyos mozgásfajtáknál, mint a futás vagy súlyemelés, gyakoribb a tünetek felerősödése, itt fokozottan fontos, hogy kényelmes és semmiképp sem szoros ruházatot viseljünk.

Nem mindegy, mit mikor eszünk, sport előtt 2-3 órával étkezzünk, a fenti élelmiszerek kerülésével, könnyű ételek fogyasztásával, kis adagokban.

A reflux, vagyis az a bizonyos savas gyomortartalom visszaáramlása a nyelőcsőbe sajnos elég gyakori emésztési probléma manapság. Nemcsak a táplálkozással lehet orvosolni, hanem stresszcsökkentéssel is, ugyanis ez nagyon sok egészségi probléma okozója lehet az életünkben.

Cirkadián ritmus – te figyelsz rá?

Hogyan telik egy napod? Van hozzá egy megszokott ritmusod, amit követsz, vagy csak sodródsz az árral? Tudod, hogy a napszakok befolyásolják tested működését?

Téli depresszió és a fényhiány

A télen jelentkező depressziós panaszok hasonlóak az év más részében kialakulókhoz. A depresszió legfőbb tünetei többek közt: alvászavar, fáradékonyság, a mozgás, beszéd, gondolkodás lassulása, feledékenység, szorongás, szomorú, nyomott hangulat, közömbösség. Mit tehetünk a téli depresszió ellen?

Elment a hangod? – Így kezeld

Biztosan sokan ismerik az érzést, amikor elmegy a hangjuk, de azért nem kell megijedni, pár nap alatt rendeződik, viszont érdemes pár praktikát kipróbálni, hogy segítsük a gyógyulást.

Civilizációs betegségeink

A civilizációs betegségek esetében nem a fertőző vagy krónikus betegségekre kell gondolni, mégis mondhatni járványszerűen terjedő egészségügyi problémák. Mitől és hogyan alakulnak ki a civilizációs betegségeink?

Hatásos légzőgyakorlatok

Légzőgyakorlatokat nemcsak rehabilitációs célból érdemes végezni, hanem azért is, hogy megőrizzük egészségünket, megnyugtassuk testünket, hanem lelkünket is. Megnéztük, hogyan iktathatjuk be őket a mindennapjainkba, és azt is, hogy mit nyerünk ezáltal.