Sportoljon együtt a család
- Dátum: 2021.10.13., 10:23
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- átad., átmozgat, család, együtt, életmód, életritmus, élmény, futás, görkorcsolya, hétvége, kerékpár, kisgyerek, labdajáték, minőségi idő, mozog, napirend, példamutatás, rendszeres, rendszeresség, rutin, sport, szabad levegő, szánkó, szülő, teljesítménytúra, természet, tevékenység, tollaslabda, túra, úszás, útvonal
Úgy tűnik már nem szakadok el a sportos témáktól, ma arról fogok írni, hogyan tud együtt sportolni, egyszerre edzeni a család, miért jó összekötni a kellemeset a hasznossal, hogyan tudjuk megtenni és miképp. Sportol a család!
Együtt lenni is jó, mozogni is jó, miért ne lehetne ezt a kettőt így együtt? Lehet! A kérdés már csupán csak annyi, hogy hol, hogyan, mikor, miként.
A hangsúly azon vagy, hogy „együtt”. Nyilván bedobhatnám, hogy amíg a gyerek sportszakkörön van délután, mi is menjünk el futni, biciklizni, de mivel a lényeges az együtt eltöltött minőségi idő, így csak azokat a lehetőségeket fogom megkeresni, ahol ténylegesen együtt lehetünk. És meg is találom.
Szeretnék még pár közhellyel „hashtaggel” dobálózni, miszerint #együttalegjobb, meg, hogy #példátmutatunk és #szabadlevegőnalegjobb, satöbbi, ezek nyilvánvalóan a legjobb időtöltések, ezért valóban ezeket próbáljuk megcélozni.
A legfontosabb azzal kezdeni, hogy kialakítsunk ebben egy családi rutint, egy rendszerességet, egy kiszámíthatóságot, amellyel a gyerekeket a sportos szabadidőeltöltésre neveljük, szoktatjuk, megmutatjuk, hogy ezt egészséges így csinálni és ők pedig meg fogják tanulni, hogy ez is a napirend része például egy hétvégi napon.
A sport sok mindenre megtanít: kitartásra, fegyelemre, küzdeni akarásra, jóleső fáradtságra, célkitűzésekre, önbizalomnövelésre, helytállásra, alkalmazkodásra, csapatépítésre, közösségformálásra és még sorolhatnám.
Amit garantáltan tudunk mindenféle korosztályú gyerekekkel, az a túrázás, kerékpározás. A legkisebb utazhat a bicajon gyerekülésben, vagy a túrán hordozókendőben, a nagyobbak pedig – természetesen a számukra kiválasztott, nekik is való táv esetén - végig gyalogolhatják az útvonalat. Meglepődnének a szülők, hogy valójában egy kisgyereknek a tíz km meg se kottyan, holott máskor két lépést sem hajlandó sétálni a parkolóig. (saját tapasztalat)
Egy – két szabadban eltöltött óra átmozgatja az egész családot, csak kell keresni egy közeli erdőt, bicikliutat, szervezett teljesítménytúrát, futóversenyt. Én magam a legkisebb fiamat futóbabakocsin tolom már fél éve, nagyon jókat futunk együtt, kár, hogy ő erről semmit sem tud, mert már induláskor elalszik - ugye a szabad levegő hatása.
Ha van egy kis udvar, adott a labdajáték, foci lehetősége – vagy azért írom ezt, mert három fim van és nálunk ez az elsődleges kinti játék, de gondolom másféle labdajátékokkal is le lehet kötni a gyerekeket, hogy legalább egy jó órát futkossanak a szabad levegőn – velünk együtt.
Gyermekkoromban sokat tollaslabdáztunk a szüleimmel, s ha már a szabadidős sportokról beszélünk, aki tud görkorcsolyát is felvehet, télen ott a szánkó, a korcsolya, tavasztól őszig a sárkányeregetés, nyáron az úszás, vízibicikli, evezés.
A görkorcsolya, vagy a bicaj esetén természetesen mindig a megfelelő szabályok betartásával, védőfelszerelések használatával kezdődhet el a sportolás.
Bármely tevékenység mellett döntünk, a legfontosabb az, hogy ezáltal együtt lehet a család, hogy szabad levegőn vagyunk, hogy a gyerekek megszoknak egyfajta életritmust, életmódot, amelyben szerepel a rendszeres sport, megtapasztalják, milyen fontos a család egysége és a közös élmények, ebből pedig remélhetőleg majd ők is át tudnak adni valamit a saját gyermekeiknek.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?
A rejtvényfejtés pozitív hatásai

A rejtvényfejtésnek rengeteg pozitív hatása van – nem csak szórakoztató, de az agyadnak is igazi edzés! Nézzük melyek az előnyei!
Miért annyira népszerűek a virtuális futások?

A virtuális futóversenyek szuper lehetőséget jelentenek azoknak, akik szeretnének részt venni versenyeken, de nem feltétlenül tudnak vagy akarnak elutazni egy adott helyszínre.
Utazás a főváros eldugott múzeumjaiba

Múzeumokat manapság mindenki ismer. Vannak a világhírűek, mint például a Louvre és vannak a hazai szinten ismertek is, mint például a Magyar Nemzeti Múzeum. Azonban mi a helyzet azon helyekkel, amelyek csak kevesebb embert vonzanak, kevésbé népszerűek és olcsóbb, rövidebb elfoglaltságot kínálnak? Az alábbi cikkben néhány kevésbé népszerű fővárosi kiállítóhelyet ismerhetünk meg.