Mit tehetünk a téli depresszió ellen?
- Dátum: 2021.10.13., 10:58
- Balogh Emese
- képek: pexels.com
- aluszékonyság, barátok, család, depresszió, érdektelenség. melatonin, fáradékonyság, fényhiány, hideg, ingerültség, karácsony, kikapcsolódás, kimerültség, nyugalom, nyugtalanság, pihenés, szerotonin, tél, tudatos jelenlét
Biztosan van legalább 1 ember a környezetében – ha nem Ön az – aki téli depresszióval küzd. Persze az év vége mindig stresszesebb időszak, de nem csak ez okozza. A fényhiány az, ami valójában a legnagyobb szerepet játssza, mivel a napfény hatására több szerotonin és kevesebb melatonin termelődik, ami többek között felel a kiegyensúlyozott és boldog kedélyállapotért és a pihentető alvásért. Viszont ezeknek a szintje fényhiányos téli időszakban fordítva változik, a szerotonin szintje lecsökken, a melatoniné nő.
Érdekesség, hogy a fényhiány nem csak az emberek, de az állatok kedélyállapotát is képes befolyásolni. Hörcsögöknél és patkányoknál például kimutatták, hogy kevesebb napfény mellett a depresszió tüneteit produkálják. Rosszabb az emlékezőképességük, valamint az agyukban is kémiai változások zajlottak le. Emellett a hippokampusz, vagyis az agy új ismeretek rögzítésében szerepet játszó része vesztett méretéből. A kutatások alapján arra következtetnek, hogy akár a kutyák is érezhetnek hasonló változást ősszel és télen.
Aki a téli depresszió tüneteit tapasztalja magán, például kimerült, fáradékony, levert, aluszékony, ingerült, nyugtalan vagy érdektelen, annak jó hír, hogy tehet ellene.
A téllel együtt jár a karácsony és a szilveszter, ezzel együtt pedig rendszerint szabadnapok is. Ezt az időszakot próbáljuk meg teljes egészében a pihenésre fordítani és arra, hogy a családunkkal, barátainkkal, szeretteinkkel legyünk. A munkát és a terhelést ezekben a napokban mindenképpen csökkentsük és minden nap szánjunk időt legalább egy olyan tevékenységre, ami boldoggá tesz. Ez lehet akár valamelyik hobbink, vagy egyszerűen zenehallgatás, olvasás.
Egy másik hasznos praktika, a tudatos jelenlét terápia. Ez nem takar mást, mint egyszerűen úgy hozzáállni a kevésbé élvezetes, negatív dolgokhoz, hogy elfogadjuk és megpróbáljuk a lehető legjobbat kihozni belőle, megélni, nem gondolva semmi másra, így akár örömforrássá is válhat. Nem egyszerű, hiszen ehhez egy gondolkodásmódot kell megváltoztatnunk, de bárki képes rá. Realista látásmód és elfogadó hozzáállás a titok nyitja.
Szintén a karácsonyi időszak pozitív hozadéka, hogy az ember több időt tölthet a szeretteivel. Az emberi kapcsolatok és a társas élet alapvetően megnyugtatóan hat és jobb kedvre derít, ez pedig tökéletes ellenszere a téli depressziónak.
Végül pedig egy furcsa, de érdekes megoldás lehet a levertség elűzésére az adakozás. Egyfelől szép gesztus lehet karácsonykor egy arra rászoruló családnak vagy egy alapítványnak is, másfelől pedig bizonyítottan boldogabbak vagyunk attól, ha másoknak segítünk; jó érzés az, ha adunk.
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.