Tanácsok a terhesség alatti hátfájás ellen
- Dátum: 2021.09.29., 00:45
- Udvari Fanni
- képek:pexels.com
- alvás, egészség, fajdalom, fájdalomcsillapítás, gyógyítás, hát, testmozgás, testtartás
A terhesség kilenc hónapja alatt a méhben növekvő magzat súlya miatt az anya testének súlypontja, egyensúlya megváltozik. Ez megváltoztatja a járását is, a várandós nő a gerincét önkéntelenül hátrafeszítve igyekszik ellensúlyozni az előredomborodó has súlyát.
A terhes nő testében egyéb változások is zajlanak. A hormonális változások miatt megnő a progeszteron hormon szintje, emiatt a kötőszövetei és tartószalagjai meglágyulnak, tágulékonyabbá, lazábbá válnak, helyet teremtve a növekvő méhnek és előkészítve a szülést.
A terhesség alatti hátfájás leggyakrabban deréktáji, hasonló a tartós ülő munka vagy túlterhelés, emelés, cipekedés miatt kialakuló lumbális fájdalomhoz. Leggyakrabban a terhesség ötödik és hetedik hónapja között következik be, de kialakulhat előbb is, már az első trimeszter alatt, különösen azoknál, akikkel a terhesség előtt is előfordult a derékfájás.
Amire a kismamáknak vigyázni kell
Vannak olyan körülmények, tevékenységek, amelyek a terhesség alatti hátfájdalmakat kiválthatják vagy súlyosbíthatják. Ezért a várandósság ideje alatt fokozottan kell figyelni arra, hogy a kismama hogyan emelkedik fel ülő helyzetből, száll ki autóból, ágyból, kádból. A nehezebb tárgyak emelése, a csavart, előrehajolt testhelyzet, a tartós ülő testhelyzet (például számítógép előtti munkát végezve) növelik a terhességi hátfájdalom kialakulásának kockázatát. Ezért jobb váltogatni a tevékenységi formákat, tartson szünetet, ne üljön, álljon, feküdjön egyhuzamban sokáig. A növekvő magzat súlya önmagában is megterheli a gerincet, ezért ajánlatos elkerülni a további súlyfelesleget, az elhízást.
Tippek a terhesség alatti hátfájdalom elkerüléséhez
Fogadja meg tanácsainkat a várandósság alatti hátfájás elkerüléséhez, rizikójának csökkentéséhez.
Vigyázzon a testtartására!
Tudatosan figyeljen arra, hogy a gerincét ülés és járás közben is lehetőleg tartsa egyenesen, ne feszítse hátra. Ülés közben ne tegye keresztbe a lábát, mert nemcsak rontja a keringést, hanem a helyes testtartást is akadályozza. Hosszas üléshez használjon háttámaszt és válasszon megfelelő magasságú széket.
A cipősarka ne legyen magasabb 3-4 centiméternél!
Hordjon kényelmes, a talpat megtámasztó cipőt!
Szükség esetén használjon fűzőt!
A kismama fűző jó szolgálatot tehet hátfájás esetén, és alátámasztja az előredomborodó hasat.
Aludjon oldalra fordulva, magzatpózban!
A gerincre nehezedő nyomás és a hátfájás csökkenthető, ha oldalfekvésben alszik, a térde közé vagy alá pedig helyezzen párnát!
Vigyázzon az emeléssel és a hajolgatással!
Ne hajoljon, inkább guggoljon le az emeléshez. Ha cipelni kell, ossza el egyenlő arányban a súlyt a két kezében, vagy a vállán!
Frissítse fel magát rendszeresen nyújtózkodással, tornával, vállkörzéssel, sétával! A hátfájdalmakat enyhítheti a kismama jóga és az úszás is.
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?
Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.
Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.