Menü

Tanácsok a terhesség alatti hátfájás ellen

A terhesség kilenc hónapja alatt a méhben növekvő magzat súlya miatt az anya testének súlypontja, egyensúlya megváltozik. Ez megváltoztatja a járását is, a várandós nő a gerincét önkéntelenül hátrafeszítve igyekszik ellensúlyozni az előredomborodó has súlyát.

A terhes nő testében egyéb változások is zajlanak. A hormonális változások miatt megnő a progeszteron hormon szintje, emiatt a kötőszövetei és tartószalagjai meglágyulnak, tágulékonyabbá, lazábbá válnak, helyet teremtve a növekvő méhnek és előkészítve a szülést.

A terhesség alatti hátfájás leggyakrabban deréktáji, hasonló a tartós ülő munka vagy túlterhelés, emelés, cipekedés miatt kialakuló lumbális fájdalomhoz. Leggyakrabban a terhesség ötödik és hetedik hónapja között következik be, de kialakulhat előbb is, már az első trimeszter alatt, különösen azoknál, akikkel a terhesség előtt is előfordult a derékfájás.

Amire a kismamáknak vigyázni kell

Vannak olyan körülmények, tevékenységek, amelyek a terhesség alatti hátfájdalmakat kiválthatják vagy súlyosbíthatják. Ezért a várandósság ideje alatt fokozottan kell figyelni arra, hogy a kismama hogyan emelkedik fel ülő helyzetből, száll ki autóból, ágyból, kádból. A nehezebb tárgyak emelése, a csavart, előrehajolt testhelyzet, a tartós ülő testhelyzet (például számítógép előtti munkát végezve) növelik a terhességi hátfájdalom kialakulásának kockázatát. Ezért jobb váltogatni a tevékenységi formákat, tartson szünetet, ne üljön, álljon, feküdjön egyhuzamban sokáig. A növekvő magzat súlya önmagában is megterheli a gerincet, ezért ajánlatos elkerülni a további súlyfelesleget, az elhízást.

Tippek a terhesség alatti hátfájdalom elkerüléséhez

Fogadja meg tanácsainkat a várandósság alatti hátfájás elkerüléséhez, rizikójának csökkentéséhez.

Vigyázzon a testtartására!

Tudatosan figyeljen arra, hogy a gerincét ülés és járás közben is lehetőleg tartsa egyenesen, ne feszítse hátra. Ülés közben ne tegye keresztbe a lábát, mert nemcsak rontja a keringést, hanem a helyes testtartást is akadályozza. Hosszas üléshez használjon háttámaszt és válasszon megfelelő magasságú széket.

A cipősarka ne legyen magasabb 3-4 centiméternél!

Hordjon kényelmes, a talpat megtámasztó cipőt!

Szükség esetén használjon fűzőt!

A kismama fűző jó szolgálatot tehet hátfájás esetén, és alátámasztja az előredomborodó hasat.

Aludjon oldalra fordulva, magzatpózban!

A gerincre nehezedő nyomás és a hátfájás csökkenthető, ha oldalfekvésben alszik, a térde közé vagy alá pedig helyezzen párnát!

Vigyázzon az emeléssel és a hajolgatással!

Ne hajoljon, inkább guggoljon le az emeléshez. Ha cipelni kell, ossza el egyenlő arányban a súlyt a két kezében, vagy a vállán!

Frissítse fel magát rendszeresen nyújtózkodással, tornával, vállkörzéssel, sétával! A hátfájdalmakat enyhítheti a kismama jóga és az úszás is.

A metilalkohol a bőrön keresztül is veszélyes

A metil-alkohol (metanol) mérgezés súlyos egészségkárosodást okozhat, akár halált is eredményezhet, ezért fontos ismerni a vele kapcsolatos alapvető tudnivalókat és elsősegélynyújtási teendőket.

Miért vegyük rá magunkat a hideg vizes tusolásra?

A hideg vizes tusolás egyre népszerűbbé válik, mivel számos egészségügyi és mentális előnyt kínál. Bár elsőre talán megterhelőnek tűnhet, a hideg víz jótékony hatásai hosszú távon komoly változásokhoz vezethetnek.

A Shilajit jótékony hatásai és előnyei

A természet rejtett kincsei között a Shilajit az egyik legkülönlegesebb anyag, amelyet évszázadok óta tisztelnek és használnak az ayurvédikus gyógyászatban. Ez a különleges, ásványi anyagokban gazdag gyanta rendkívüli egészségügyi hatásokkal bír. Mi is pontosan a Shilajit és miért tekintik olyan értékes?

A zene hatása az agyműködésre

A zenehallgatás és zenélés jelentős hatással van az emberi agy működésére és szervezetére. A zene nem egyetlen agyközpont által feldolgozott inger, hanem számos területet aktivál és módosít, beleértve a hallókéreg, a szomatoszenzoros rendszer, a frontoparietális hálózat, az agytörzs és más agyi struktúrák működését is. Ez a komplex feldolgozási mechanizmus magyarázhatja a zenei aktivitás általános kognitív és érzelmi előnyeit.

Az izomhúzódás kezelése

Az izomhúzódás terápiája elsősorban tüneti kezelést foglal magában, melynek célja az izom oldása, a fájdalom csillapítása, a duzzanat és gyulladás csökkentése, valamint az izom regenerációjának támogatása. Az alábbiakban összefoglalom a teendőket és a legfontosabb lépéseket.