Gyümölcsök, amiket cukorbetegek is fogyaszthatnak
- Dátum: 2021.09.08., 16:06
- Udvari Fanni
- képek:pexels.com
- cukorbetegség, diabétesz, dietetikus, egészség, étkezés, gyümölcs, inzulinrezisztencia, rost, vércukorszint
A gyümölcsfogyasztás szabályait javasolt tisztázni a diabétesszel élőknek. Szigorú diétát ír elő az orvos azoknak, akik kettes típusú cukorbetegségben szenvednek.
Nem véletlenül: a cukorbetegeknek másképp működik az anyagcseréjük, az inzulinreceptorok nem érzékelik megfelelően a glükózt, a sejtek legfőbb energiaforrását. A fennálló hormonális zavar miatt a cukorbetegek nem tudják megfelelően hasznosítani. A cukorbetegek is fogyaszthatnak olyan gyümölcsöket, amikre nem allergiások. Sőt, egy tanulmányukban még arra is kitértek, hogy aki több gyümölcsöt fogyaszt, képes csökkenteni a cukorbetegség kialakulásának kockázatát.
Figyelembe kell venni a fogyasztani kívánt étel glikémiás indexét (GI). Az érték jelzi, mennyire hamar tudja megemelni az élelmiszer a vércukorszintet. Másik érték, mellyel érdemes tisztában lenni, a glikémiás terhelés (GL), ami még az elfogyasztott szénhidrát mennyiségével is foglalkozik. Azok az élelmiszerek, amiknek alacsony a GL- és GI-indexük, segítenek kontroll alatt tartani vércukorszintet.
Alacsony GI és GL gyümölcsök (>GI 55 és >10 GL)
Alma: az alma az orvost távol tartja, és tényleg. Egy kisebb alma 77 kalóriát és 21 gramm szénhidrátot tartalmaz. Nagyszerű C-vitamin- és rostforrás. Ne pucold meg az almát, a héjában van a legtöbb vitamin!
Avokádó: Alacsony szénhidráttartalma és magas a rosttartalma miatt cukorbetegek is fogyaszthatják.
Kivi: igazi kálium-, rost-, és C-vitamin-bomba. Egy nagyobb kivi 56 kalóriát és 13 gramm szénhidrátot tartalmaz, érdemes fogyasztani.
Narancs: 15 gramm szénhidrátot és 62 kalóriát tartalmaz. Remek C-vitamin-, folsav (B9-vitamin)- és káliumforrás, utóbbi képes segíteni a vérnyomás szabályozásban is. Ez úgy általában jellemzi a citrusféléket, többek között a grapefruitot is.
Meggy: bebizonyították, hogy nagy segítség belső gyulladások esetén. Egy csészényi meggy 78 kalóriát és 19 gramm szénhidrátot tartalmaz, és valódi antioxidáns-bomba.
Sárgabarack: a barackok kitűnő A-, C-vitamin- és rostforrások. A sárgabarack 17 kalóriát tartalmaz és 4 gramm szénhidrátot. 4 darab belőle képes biztosítani a napi A-vitamin-szükséglet felét.
Körte: cukorbetegek bátran fogyaszthatnak körtét is, amivel tudják pótolni a szükséges K-vitamin mennyiségét.
Áfonya, málna, eper: a bogyós gyümölcsök a cukorbetegek szuperételei. Antioxidánsban, vitaminokban és rostokban gazdagok. Háromnegyed csészényi áfonya körülbelül 62 kalóriát tartalmaz, amiből 16 gramm szénhidrát.
Létfontosságú a megfelelő rostbevitel cukorbetegség estén, mivel lassítja a cukor felszívódását, ezáltal befolyásolja a vércukorszintet. Ezek a gyümölcsök csökkentik az elhízás, a szívroham és agyvérzés veszélyét. Az elhízás pedig köztudottan erős korrelációt mutat a kettes típusú diabétesszel. Gyümölcsfogyasztás esetén be kell tartani az ajánlott mértéket és a kezelőorvos javaslatait.
Ne tiltsd, tanítsd

Sokan úgy gondolják, hogy a gyerekek egészséges fejlődésének kulcsa az édességek teljes tiltása. Azonban a szakemberek egyre inkább arra figyelmeztetnek, hogy a tiltás nem feltétlenül vezet jobb eredményhez – sőt, sokszor éppen az ellenkező hatást váltja ki.
Tűzgyújtás szabadban és otthon: A gondtalan sütés-főzés szabályai

A nyári időszak beköszöntével egyre többen választják a nyílt ég alatti főzést. Akár a kertben, akár az erdőben, a kültéri főzőcskézés remek kikapcsolódási lehetőséget nyújt. Legyen szó grillezésről, bográcsozásról vagy szalonnasütésről, fontos, hogy betartsuk a tűzrakásra vonatkozó szabályokat és körültekintően járjunk el különösen szabadban.
Hőálló csokoládé lenne a nyár édességforradalma?

Csak képzeljük el: 35 fok árnyékban, a kezünkben egy szelet csoki… és mégsem olvad szét két perc alatt. Ugye, milyen szép álom? Pedig, ha létezne igazán hőálló csokoládé, az nemcsak a nassolás szerelmeseinek tenne jót, hanem az édességipart is fenekestül forgatná fel.
Miért lehet stresszes a nyaralás?

A nyaralás a legtöbb ember számára a pihenés, kikapcsolódás és feltöltődés ideje – legalábbis elméletben, „papíron”. A valóság azonban sokszor mást mutat: a nyári szabadság időszaka nem ritkán feszültséggel, családi vitákkal, időnyomással vagy éppen kiábrándulással jár.
Forróság, fény és fáradtság – Hogyan küzdjünk meg a nyári álmatlansággal?

Sokaknak ismerős lehet az az érzés, amikor fekszünk az ágyban, nézzük a plafont, a percek egyre csak telnek, és nem tudunk elaludni. A frusztráció nő, az óra ketyeg, és másnap fontos feladatok várnak ránk. A tartós meleg, a világos hajnalok és a felborult napirend miatt egyre többen küzdünk alvási nehézségekkel. A probléma nem egyéni panasz, hanem széles körű jelenség, amely mögött biológiai, környezeti és életmódbeli tényezők is állnak.