Menü

A leghatásosabb gyógymódok szorongás ellen

A félelem rendkívül kellemetlen érzés, mely egy adott problémával vagy nehéz szituációval függ össze. Ha a helyzet megoldódik, a félelem elmúlik.

Lassú, mély légzés

Légzésed szabályozásával sokat tehetsz a szorongás ellen. Ülj le, egyik kezedet tedd a hasadra, és lassan vegyél levegőt – úgy, hogy ne a mellkasod, hanem a hasad emelkedjen. Tartsd benn a levegőt négy-öt másodpercig, azután nagyon lassan engedd ki. Ismételd addig, míg meg nem nyugszol.

Altató italok

Az álmatlanság régi ellenszere, a langyos tej napközben is alkalmazható nyugtatóként. A tej egy triptofán nevű aminosavat tartalmaz, mely a boldogságérzetet kiváltó agyi vegyület, a szerotonin termelésében vesz részt. A tejen kívül még a banán és a pulykahús is sok triptofánt tartalmaz.
A sör sajátos ízét adó komlóról régóta tudják, hogy nyugtató hatással rendelkezik – olyannyira, hogy a betakarítást végző mezőgazdasági munkások gyakran válnak aluszékonnyá. Tegyél két teáskanálnyi szárított komlót egy csésze forró vízbe. Fogyaszd naponta legfeljebb háromszor a szorongásoldó, altató italt.

Gyorsítás és lassítás

A mozgás nagyszerű szorongásoldó módszer. Egy gyors harminc perces séta, vagy más aerob – fokozott oxigén-felhasználással járó – tréning serkenti az endorfinok termelését. Ez a hormon képes arra, hogy csillapítsa a fájdalmat, és oldja a szorongást. Ezen kívül tanácsos beiktatni mindennap legalább 15 perc lazítást. Meditálj, imádkozz, kertészkedj, vagy gyönyörködj az aranyhalaidban. Egyszóval tégy bármit, ami egy kicsit is kikapcsol, és úgy érzed, nyugtatólag hat az idegeidre.

Pozitív gondolkodás, pozitív élmények

Ha egy kijelentést sokszor elismételsz magadban, előbb-utóbb hinni kezdesz benne – ez pedig hozzásegít ahhoz, hogy sikeresen megbirkózz a nehézségekkel. Egy probléma megoldását fogd fel kihívásként – ismételgesd magadban, hogy igenis képes vagy rá. Ha kudarc ér, a helyzetet egyszerűen próbáld úgy értékelni, hogy még van mit tanulnod.

Természetes szorongásgátlók

A macskagyökeret nem annyira az illatáért értékelik, sokkal inkább azért, mert hatékony nyugtató. Hatóanyagai ugyanahhoz az agyi receptorhoz kötődnek, amelyre a szorongás elleni gyógyszer, a diazepam ismertebb nevén válium is hat. Szedj naponta B-vitamin-komplexet. A B-vitaminok természetes stresszoldók – a hangulatjavító szerotonin termeléséhez például B6-vitaminra van szükség. Ne hagyd tehát, hogy szervezeted B-vitamin-szintje lecsökkenjen, mert ez hozzájárulhat a szorongás kialakulásához.

Fordulj orvoshoz!

A krónikus szorongás komoly fizikai megterhelést jelent a szervezet számára. Ne félj segítséget kérni, ha úgy érzed, a kellemetlen érzés egyre inkább elhatalmasodik rajtad. Azt sem árt tudnod, hogy a szorongás olykor súlyosabb betegségek, például pajzsmirigy-túlműködés, hipoglikémia alacsony vércukorszint, esetleg keringési rendellenesség jele lehet.

Ezen kívül pedig egyes gyógyszerek is okozhatnak szorongásos tüneteket. Ezért panaszaidról mindenképpen tájékoztasd orvosodat.

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.