Tévhitek a bölcsességfogakról
- Dátum: 2021.08.09., 21:07
- Balogh Emese
- képek:pexels.com
- altatás, bölcsességfog, ct, eltávolítás, érzéstelenítés, ferde, foghúzás, fogpótlás, fogsor, fogszabályozó, harmadrendű, húzás, műtét, röntgen, tévhit
A bölcsességfog általában több bosszúságot okoz, mint amennyi örömöt. A legtöbb embernél ki kell húzni akkor is, ha éppen nem áll ferdén, vagy nincs valahol elakadva, mivel nem jut nekik elég hely a megfelelő tisztításhoz, vagy már eleve rosszak, amikor kinőnek, de a gyulladás is gyakori probléma, illetve, ha a fogszabályozó készülék felhelyezését akadályozza. De ha egyenesen állnak és elférnek sem egyszerű a helyzet, mivel előfordul, hogy akár évekig nő folyamatosan, ezzel pedig rendszeres és kellemetlen fájdalmat okoz.
Az egyik gyakori tévhit, hogy hamarosan eltűnik a bölcsességfogunk, mivel evolúciósan nincs haszna. Bár maga az evolúciós hasztalanság és a fokozatos visszaszorulás igaz, de ez korántsem fog a közeljövőben megtörténni, mivel ez egy nagyon hosszú folyamat. Az utóbbi 10 évben valóban több műtétet végeztek bölcsességfog eltávolításával kapcsolatban, mint korábban, egészen pontosan majdnem háromszor annyi ilyen eset volt, mint korábban.
Egy másik tévhit, miszerint, ha valakinek egyenetlen a fogsora, az a bölcsességfogak miatt tolódott el. Ezt semmilyen tudományos kutatás nem igazolja, ahogy azt sem igaz, hogy ha kihúzzák a bölcsességfogunkat, akkor a fogsor majd magától hátrafelé tolódik. Éppen ellenkezőleg szokott történni. Gyakori ok a bölcsességfog kihúzására az, ha a fogszabályozást akadályozza, így az orvos kéri az eltávolítását, hogy fel tudják helyezni a fogszabályozó készüléket.
Szintén sokan rosszul tudják azt, hogy a bölcsességfogat minden áron meg kell menteni, mert majd később jól jöhet fogpótlásnál. A bölcsességfog harmadrendű fog, nem lát el semmilyen lényeges funkciót, valamint igen ritkán vesz részt bármilyen fogpótlásban.
Sokan tartanak attól is, hogy a bölcsességfog eltávolítása inkább illik egy horrorfilmbe, azonban ezt általában a rémtörténetekre alapozzák. Egy fog húzásánál előfordulhatnak komplikációk, amik bár a bölcsességfog problémás mivolta miatt talán ebben az esetben gyakoribbak, azonban ettől nem kell előre tartanunk. Érzéstelenítést, bizonyos esetekben altatást is alkalmaznak húzásnál, illetve a procedúra előtt kétdimenziós röntgen vagy háromdimenziós CT-felvételt készítenek, ami alapján látják a fog pontos elhelyezkedését. Emellett pedig, ha szükséges, a fog helyén keletkezett sebet varrják, valamint minden esetben vissza kell menni kontrollra, hogy lássák, nem-e gyulladt be a helye.
Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?
A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.
A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.
Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.