Menü

Hogyan hat a hőség a magas vérnyomásra?

Az időjárás rengeteg emberre hatással van. A jó időnek a legtöbben örülünk. Azonban a nagy hőség és a kánikula, az állandó izzadás mellett sokszor levertséget, fejfájást okoz, emellett pedig a vérnyomást is befolyásolja.

A tartós meleg a közhiedelemmel ellentétben nem emeli meg a vérnyomást, hanem épp ellenkezőleg, csökkentik azt. Ez azonban sajnos nem jelenti azt, hogy a vérnyomás gondokkal küzdők fellélegezhetnek. Mivel ingadozó, vagy alacsony vérnyomás esetében a nagy meleg rosszulléttel és ájulással is járhat.

A meleg által okozott magas vérnyomás, legtöbbször szédüléssel kezdődik. Hő hatására kitágulnak a vérerek, ám a magas vérnyomásban szenvedőknél az érfal nem elég rugalmas az ilyen tágulásokhoz, így nem tudja követni a hőség miatti ideális állapotot. Ráadásul a nagy tágulat miatt életbe léphet egy olyan reflex, ami védekezésképpen érösszehúzódást indít el. Emiatt lépnek fel a különböző rosszullétet okozó tünetek.

A víz mindenre jó

A hőségben még inkább fontos, hogy megfelelő mennyiségű folyadékot vigyünk be a szervezetünkbe. A legjobb az, ha napközben minden órában iszunk legalább egy pohár vizet. Valamint a legmelegebb órákban tartózkodni kell a fizikai megterheléstől. A sportolást, edzést is inkább a kora reggel vagy esti órákra kell időzíteni.

Emellett a fejet és a nyakat is védeni kell a naptól, és a bőr védelme is rendkívül fontos. Valamint, ha sokat voltunk melegben, akkor utána érdemes minimum fél órát valamilyen légkondicionált helyiségben tartózkodni. Emellett kerülni kell a cukros és koffeines italok fogyasztását is.

Az alvás mennyisége és milyensége is fontos

Emellett fontos figyelni arra is, hogy megfelelően aludjunk. A nagy melegben sokan sokkal nehezebb alszanak el, mint a téli időszakban. Sokszor órákig forgolódhatunk az ágyban, mire végre álom jön a szemünkre. Emiatt fáradtan ébredünk fel, a kialvatlanság pedig még rosszabbá teheti az ember közérzetét.

Végső soron is, a nyári melegben nem a magas vérnyomás okoz gondot. Hanem pont hogy az alacsony vérnyomás okozhat galibát sok embernél, különösen azoknál akik alapvetően valamilyen krónikus szív és érrendszeri betegséggel küzdenek. Másrészt a jelentős vérnyomás ingadozás komolyabb rosszulléthez is vezethet, akár szívrohamot is okozhat. A lelassult vérkeringés pedig trombózishoz vezethet.

A nyár természetes velejárója a kánikula, így ez ellen nem igazán lehet mit tenni. Ha csak nem akarunk egész nap a hűtött szobában üldögélni, akkor érdemes betartani az említett alapszabályokat, amivel megelőzhetőek a nagyobb problémák.

Szabó Máté

Herpesz. Megelőzés és kezelés gyógynövényekkel

Sokunk mindennapjait keserítik meg olykor az apró fájó hólyagocskák. Többféle típusa van, a legismertebbek a közönséges herpeszek, ezek leginkább a szájon, az orron, a bőrön- és a nyálkahártya határán jelentkeznek, emellett léteznek genitális, tehát nemi szervi herpeszek is, ám mint a legtöbb betegség, odafigyeléssel ez is megelőzhető.

A hiperpigmentáció és kezelése

Apró barna foltok az arcon? Mit tehetünk, hogyan kezelhetjük, mit jelent a hiperpigmentáció?

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.

Mikor nem mosunk helyesen fogat?

Egy szép fogsor nagyon vonzó tulajdonság, ám egészségünk szempontjából sem mindegy, hogy milyen állapotban vannak a fogaink. Ha egészségesek a fogaink, számos problémától megóvhatjuk magunkat. Ehhez viszont elengedhetetlen, hogy lehetőleg törekedjünk a helyes fogtisztításra, fogápolásra.