Menü

A rovarcsípésről

A tavasz, majd a nyár közeledtével egyre sűrűbbek a rovarcsípés okozta tünetek. Általában szúnyog, méh vagy darázs a felelős, de néha pókcsípések is előfordulnak, bár szerencsére hazánkban nem él olyan pókfajta, ami komolyabb veszélyt jelentene és így is ritka, hogy pók csíp meg valakit.

Az említett három leggyakoribb felelős a szúnyog, a méh és a darázs csípése is hasonló tünetekkel jár. A bőr piros, duzzadt és viszket, a méh- és darázscsípés esetében még égető érzés és fájdalom is társul hozzá. Az első tanács, ami ilyenkor általában elhangzik, az az, hogy ne vakarjuk. Persze, mondani könnyebb, mint megtenni, azonban jobban járunk, ha valóban erőt veszünk magunkon és kibírjuk ezt a kellemetlenséget, ugyanis nem csak, hogy kisebesedhet a csípés, ami lassú gyógyuláshoz vezet, de akár el is fertőződhet. A legjobb, ha lefertőtlenítjük és próbáljuk nem vakarni, így akár 1-2 napon belül el is múlhat a csípés.

Vannak, akik érzékenyebbek a csípésekre, vannak, akik észre sem veszik. Akár egy egyszerű szúnyogcsípés is okozhat kifejezetten nagy duzzanatot, bőrpírt és fájdalmat. Természetesen már régebben is léteztek különböző praktikák a csípések otthoni kezelésére. Az egyik legegyszerűbb a hideg és meleg hatása, mivel ezek egyaránt csökkentik a fájdalmat és a viszketést.

Egy másik praktika, ami talán különösen fog hangzani, az a zabpehely. Bizony, a zabpehely olyan anyagokat is tartalmaz, amik gyulladáscsökkentő, nyugtató és viszketést enyhítő hatással is bírnak. Ehhez tulajdonképpen egy sűrű masszát kell készítenünk zablisztből és/vagy zabpehelyből. Gyakorlatilag hasonló ahhoz, mint amikor zabkását készítünk. Ebből a sűrű masszából tegyünk egy keveset egy kendőre vagy ruhaanyagra és tegyük rá a csípésre, majd hagyjuk rajta körülbelül 15 percet. Ezután langyos vízzel mossuk le a területet és készen is vagyunk. Ugyan ez a módszer alkalmazható akár aloe vera géllel is. Nem csak hidratál, de nyugtatja is a bőrt és csökkenti az irritációt. Nem véletlen, hogy mind a kettő módszert alkalmazzák napégés esetén is a bőr nyugtatására.

Hasonló elv alapján akár szódabikarbónát is használhatunk. Ebből is sűrű pasztát kell készítenünk egy kevés víz és 1-2 kanál szódabikarbóna segítségével. Nem csak, hogy enyhíti a viszketést és a bőrpírt, de fájdalomcsillapító hatással is bír. Naponta akár többször is alkalmazhatjuk ezt a 10-15 perces „borogatást”, azonban fontos, hogy nyílt seben ne alkalmazzuk, vagyis, ha elvakartuk a csípést, akkor inkább válasszunk más házi praktikát.

Végül pedig két ismert, azonban kifejezetten kellemetlen szagú praktika; a fokhagyma és az almaecet. Igazi nagyi féle praktika, gyors, egyszerű és hatásos. Ha bedörzsöljük fokhagymával a csípést, vagy ecettel átitatott anyagot teszünk rá, akkor amellett, hogy a kellemetlen tünetek enyhülnek, antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatást is kifejthetünk.

Fontos tisztában lenni azzal is, ha allergiások vagyunk valamilyen rovar csípésére, ugyanis ilyenkor nem fog segíteni a házi praktika, orvosi ellátásra van szükség. Tipikus allergiás reakció lehet az ödémásodás, légzési nehézség megjelenése, hányás, görcsök vagy kiütések megjelenése a bőrön.

Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?