Menü

A rovarcsípésről

A tavasz, majd a nyár közeledtével egyre sűrűbbek a rovarcsípés okozta tünetek. Általában szúnyog, méh vagy darázs a felelős, de néha pókcsípések is előfordulnak, bár szerencsére hazánkban nem él olyan pókfajta, ami komolyabb veszélyt jelentene és így is ritka, hogy pók csíp meg valakit.

Az említett három leggyakoribb felelős a szúnyog, a méh és a darázs csípése is hasonló tünetekkel jár. A bőr piros, duzzadt és viszket, a méh- és darázscsípés esetében még égető érzés és fájdalom is társul hozzá. Az első tanács, ami ilyenkor általában elhangzik, az az, hogy ne vakarjuk. Persze, mondani könnyebb, mint megtenni, azonban jobban járunk, ha valóban erőt veszünk magunkon és kibírjuk ezt a kellemetlenséget, ugyanis nem csak, hogy kisebesedhet a csípés, ami lassú gyógyuláshoz vezet, de akár el is fertőződhet. A legjobb, ha lefertőtlenítjük és próbáljuk nem vakarni, így akár 1-2 napon belül el is múlhat a csípés.

Vannak, akik érzékenyebbek a csípésekre, vannak, akik észre sem veszik. Akár egy egyszerű szúnyogcsípés is okozhat kifejezetten nagy duzzanatot, bőrpírt és fájdalmat. Természetesen már régebben is léteztek különböző praktikák a csípések otthoni kezelésére. Az egyik legegyszerűbb a hideg és meleg hatása, mivel ezek egyaránt csökkentik a fájdalmat és a viszketést.

Egy másik praktika, ami talán különösen fog hangzani, az a zabpehely. Bizony, a zabpehely olyan anyagokat is tartalmaz, amik gyulladáscsökkentő, nyugtató és viszketést enyhítő hatással is bírnak. Ehhez tulajdonképpen egy sűrű masszát kell készítenünk zablisztből és/vagy zabpehelyből. Gyakorlatilag hasonló ahhoz, mint amikor zabkását készítünk. Ebből a sűrű masszából tegyünk egy keveset egy kendőre vagy ruhaanyagra és tegyük rá a csípésre, majd hagyjuk rajta körülbelül 15 percet. Ezután langyos vízzel mossuk le a területet és készen is vagyunk. Ugyan ez a módszer alkalmazható akár aloe vera géllel is. Nem csak hidratál, de nyugtatja is a bőrt és csökkenti az irritációt. Nem véletlen, hogy mind a kettő módszert alkalmazzák napégés esetén is a bőr nyugtatására.

Hasonló elv alapján akár szódabikarbónát is használhatunk. Ebből is sűrű pasztát kell készítenünk egy kevés víz és 1-2 kanál szódabikarbóna segítségével. Nem csak, hogy enyhíti a viszketést és a bőrpírt, de fájdalomcsillapító hatással is bír. Naponta akár többször is alkalmazhatjuk ezt a 10-15 perces „borogatást”, azonban fontos, hogy nyílt seben ne alkalmazzuk, vagyis, ha elvakartuk a csípést, akkor inkább válasszunk más házi praktikát.

Végül pedig két ismert, azonban kifejezetten kellemetlen szagú praktika; a fokhagyma és az almaecet. Igazi nagyi féle praktika, gyors, egyszerű és hatásos. Ha bedörzsöljük fokhagymával a csípést, vagy ecettel átitatott anyagot teszünk rá, akkor amellett, hogy a kellemetlen tünetek enyhülnek, antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatást is kifejthetünk.

Fontos tisztában lenni azzal is, ha allergiások vagyunk valamilyen rovar csípésére, ugyanis ilyenkor nem fog segíteni a házi praktika, orvosi ellátásra van szükség. Tipikus allergiás reakció lehet az ödémásodás, légzési nehézség megjelenése, hányás, görcsök vagy kiütések megjelenése a bőrön.

Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?

A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben?

Napégés után…

A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.

Ellenőrizzük rendszeresen a vércukorszintünket!

Sokak életét keseríti meg a cukorbetegség, ami köztudottan az egyik leggyakoribb népegészségügyi probléma Magyarországon. A cukorbetegséget megelőzi az inzulinrezisztencia, mely sokszor tünetmentesen jelentkezik. Mit jelent a magas vércukorszint és az alacsony vércukorszint és miért ajánlott mérni. Erről szól mai cikkünk.

Feszültséglevezetés? - Mire jó a stressz?

Azt hihetjük, hogy szükségünk van a stresszre, de közben mégis egyfajta negatív tényezőként gondolunk rá. Holott ha épp megfelelő nyomás helyezkedik ránk, az erőforrásainkat is jobban tudjuk beosztani. Nem utolsó sorban, a stresszes légkörben elért sikereink azok, amelyekre szívesen visszagondolunk: ezek a legnagyobb győzelmeink.

Amit a hosszú COVID jelenségről tudni érdemes

A COVID-19 világjárvány óta több millió ember fertőződött meg a hivatalos nevén SARS-CoV-2 vírussal. Míg sokan felépülnek a fertőzésből néhány héten belül, egyeseknél hosszabb távú tünetek jelentkeznek, amelyeket összefoglaló néven long COVID-nak nevezünk. Ebben a cikkben ezen jelenségről, annak tüneteiről, hatásairól és kezelési lehetőségeiről tudhatunk meg többet.