Menü

Gyermekkori védőoltások fontossága

A védőoltások feltalálásáig számos olyan fertőző vírusos és járványos betegség szedte áldozatait, melyeket ma a védőoltásoknak köszönhetően elkerülhetünk. A kisgyerekek sokkal fogékonyabbak a fertőzésekre, járványokra, hiszen az immunrendszerük nem elég védett még a különböző betegségekkel szemben, emiatt szükségesek a védőoltások.

A különböző vakcinák legyengített élő vagy elölt kórokozót, illetve a kórokozó valamely alegységét tartalmaznak, mellyel a szervezetet immunválaszra késztetnek, ezáltal létrejön a védő hatás, mely évekkel később is biztosítja a védelmet. A védőoltások az úgynevezett aktív immunizálás eszközei.

Minden szülőnek fontos, hogy a kötelező és az ajánlott védőoltásokkal tisztában legyen, ezt segíti a gyermekorvostól kapott tájékoztatás és az oltási naptár, melyben pontosan vezethetjük a kapott és soron következő injekciókat.

Megkülönbözetünk kötelező és szabadon beadható védőoltásokat, valamint olyanokat, amiket megbetegedési veszély esetén kell alkalmazni.

A védőoltásoknak abszolút ellenjavallata nincs. Az esetleges járványügyi helyzet és az oltással megelőzhető betegség veszélyessége határozza meg az ellenjavallatokat.

Oltási ellenjavallatok azonban vannak, például láz, immunológiai károsodás, súlyos oltást követő nem kívánatos esemény korábbi előfordulása, ekkor az oltandó nem oltható ismét ugyanazon oltóanyaggal, illetve akkor sem, ha a vakcina bármely összetevőjével szembeni allergiás reakciók léphetnek fel.

Élővírus tartalmú vakcina ill. BCG oltás nem adható bizonyos betegségekben szenvedőknek, erről azonban az orvos tájékoztat és dönt minden esetben.

Ma már több olyan védőoltás is létezik, amely Magyarországon nem kötelező oltás, a szülők egyéni mérlegelés alapján kérhetik a beadást. Szakorvos véleményének kikérése segít a döntés meghozatalában. Az ajánlott, választható védőoltások többnyire térítéskötelesek, ezek a vakcinák kisebb részben támogatottak, de némelyik ingyenes formában igényelhető.

A gyermekkori védőoltások szükségességét világszerte elismerik, de akadnak ellenzők, akik filozófiai, vagy vallási meggyőződésből visszautasítják a védőoltásokat.

Ha a gyerekkori védőoltások szükségességéről vitatkozunk, tényként gondolhatunk arra, hogy a védőoltások előtt milyen nagy mértékű volt a csecsemőkori, gyermekkori elhalálozás egy-egy olyan vírusnak miatt, amely ellen ma már védőoltással tehetünk.

A kötelező gyerekkori védőoltásokkal ellenállóvá tehetjük gyerekeink immunrendszerét és sok betegséget, súlyos szövődményt megakadályozhatunk.

Minden oltás és gyógyszeres kezelés előtt az orvosnak az allergiás reakciókat, ételallergiákat mindenféleképpen jelezni szükséges.

Az 5 leghatásosabb méregtelenítő étel

A helytelen táplálkozás miatt a testünkben sok salakanyag, a kötőszövetekben pedig sok felesleges víz halmozódhat fel. Ám akadnak ételek, amelyekkel könnyedén elkerülheted ezeket a problémákat!

Mi az a CGM hajápolás?

A CGM rövidítése a Curly Girl módszernek, mely egy speciális, göndör hajra való hajápolási módszert jelent. A CGM jelölés azt jelenti, hogy göndörbarát termékről van szó, mely megfelel ezeknek a kritériumoknak.

A feldolgozott élelmiszerek káros hatásai

Az egészséges életmóddal foglalkozó szakemberek szerint a cukor, a finomított szénhidrátok után a feldolgozott élelmiszerek fogyasztása miatt van komoly ok az aggodalomra. Egyre több dietetikus, életmódtanácsadó javasolja a feldolgozott élelmiszerek fogyasztásának visszaszorítását. Vajon tisztában vagyunk azzal, melyek ezek az ételek, italok?

Hogyan kell segítséget kérni a 112-es segélyhívón?

Bármikor kerülhet valaki olyan helyzetbe, hogy segélyhívást kelljen indítania, segítséget kelljen kérnie, vagy nyújtania, ehhez pedig fontos tudni, hogy milyen telefonszámot tárcsázzon és milyen módon kell a segélyhívást lebonyolítani. A 112-es számot és annak tárcsázását pedig már egészen kicsi gyermekeinknek is meg kell tanítanunk.

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.