Menü

Megbetegít, ha nem alszunk eleget

A legtöbb embernek hét-nyolc óra alvásra van szüksége naponta. Hogy a kevés, nem elegendő alvás nem tesz jót, azt már hallottuk, de hogy beteggé tehet, azt még talán nem gondoltuk eddig, pedig az alváshiány sok problémát okozhat.

Pihentető 7-8 órás éjszakai alvásra mindenkinek szüksége van, mint kisgyerekes anyuka, tudom, hogy a huzamosabb ideig tartó éjszakázások, a nem elegendő alvás teljesen kizökkenti az embert a munkából, koncentrációból, napi teendőkből. A legújabb kutatások kimutatták, hogy a krónikus alváshiány betegségeket okozhat, például Alzheimer-kór is kialakulhat.

Szakemberek szerint az alváshiány növeli az agyban az úgynevezett béta-amiloid plakk jelenlétét, s amikor ez a plakk felhalmozódik az agyban, nagymértékben romlik az agysejtek és az idegsejtek kommunikációja. Ha pedig jól alszunk, csökken ennek a plakknak a mennyisége és kisebb lesz a kockázata a neurodenegeratív betegségek kialakulásának, mint az Alzheimer-kór, vagy a demencia.

A huzamosabb ideig fennálló alváshiány egészségügyi gondokat is okozhat, például szív-és érrendszeri betegségeket, elhízást, cukorbetegséget, rossz vérnyomást.

A férfiak esetében még nagyobb a kockázat. Az alváshiány, valamint az alvási apnoe bizonyítottan növeli a férfiaknál a szívbetegség és a halál kockázatát.

Az alváshiány és a cukorbetegség közötti kapcsolat összetett, mert a cukorbetegség összefüggésbe hozható az elhízottsággal is, amelyet visszavezethetünk az alváshiányhoz.

A szakemberek gyakran emlegetik, hogy a tartós alváshiány a teljesítőképesség csökkenéséhez, túlsúlyhoz, memóriavesztéshez és csontritkuláshoz is vezethet.

Ha pedig nem ezeket a betegségeket sorolnám fel, akkor elég lenne abba belegondolni, milyen amikor valaki álmosan autóba ül, vagy felelősségteljes munkát végez.

A kevés alvásnak a betegségeke kívül más egyéb komoly következményei is várhatóak, például korai öregedés, ugyanis ez a folyamat felgyorsul.

Egy 2013-as kutatás bizonyította, hogy a túl kevés alvás a bőr idő előtti öregedését okozza.

A nem elegendő alvás összefügg az agykárosodással, stroke kialakulásával. A krónikus alváshiány bizonyítottan visszafordíthatatlan károsodásokat okoz az agyban.

Gyengült immunrendszer, stresszkezelés, csontritkulás. Az alváshiány ezekért is felelőssé tehető, mert szervezetünk nem tud regenerálódni.

Több daganatos betegség rizikóját is az alváshiánnyal hozták összefüggésbe. Akik hat órát vagy annál kevesebbet alszanak éjjelente, megnő a bélrendszeri, illetve prosztatadaganatok kialakulásának esélye.

Nem elegendő alvás esetén meghízhatunk, ugyanis az étvágyat szabályozó hormonok egyensúlya felborul, így gyakoribbá válhatnak a késő esti nassolások. Akik keveset alszanak, több hizlaló ételt, rágcsálnivalót, édességet fogyasztanak.

Talán a fentiek tükrében nem túlzás kijelenteni, hogy az alváshiány az egyik legsúlyosabb egészségügyi probléma napjainkban.

Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?

A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.

Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?

Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.

Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.