10 000 lépés az egészséghez. Eddig ma mennyi volt?
- Dátum: 2021.06.01., 21:57
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- 10 ezer, applikáció, átlátható, covid, cukorbetegség, egészség, elhízás, fitt, fizikai aktivitás, fogyókúra, gyaloglás, halálozási kockázat, home office, hozadék, immunrendszer, japánok, lépés, lépésszámláló, ma mennyi, megtétele, mozgás, napi mozgás, pozitív, séta., sport, testmozgás, torna, ülőmunka
Hallottuk már néhányszor, hogy aki egészséges és fitt szeretne lenni, annak10 ezer lépést kell megtennie egy nap. Mi ebben az igazság, hogy érhetjük el ezt a lépésszámot, mennyit kell mozogjuk egy nap?
A híres 10 ezres számot először japán lépésszámlálókon határozták meg, még az 1960-as években. A japánok már ekkor tudtak valamit, azóta ugyanis több tudományos kutatás bizonyította már be, hogy a napi 10 ezer lépés megtételének milyen pozitív hozadékai vannak a szervezetünkre, egészségünkre, formánkra nézve.
A gyártók célja az volt ezzel, hogy egyszerűsítsék és átláthatóbbá tegyék az emberek számára a fizikai aktivitást napi ajánlott mennyiségét, a 10 ezer lépés szlogen pedig megmaradt a köztudatban.
A 10 ezer lépés valahogy az egész világon elterjedt, ezt a mennyiséget ajánlják és gondolják beépíthetőnek a napi mozgásba, ennek hatékonyságát sok kutatás vizsgálta már, s ki is mutatták, hogy ez a szám elérése javítja az egészségi állapotunkat, megelőzi az elhízást, segíti a fogyókúrát, csökkenti a cukorbetegség kockázatát és még jónéhány előnyt lehetne felsorolni.
Természetesen a rövidebb séták is hatásosak, az 5000. lépéssel is sokat tettünk az egészségünkért, hiszen már átlagosan napi 4500-5000 lépés elegendő, hogy jelentősen csökkentse a halálozási kockázatot.
Az ülőmunka számtalan terhet ró a szervezetünkre, ennek negatív hatásai ismertek, a felsorolástól eltekintenék, hiszen hosszú a lista, épp ezért javasolt például munkába gyalog járni, a munkaidő letelte után hazasétálni, a boltba autó helyett gyalog, vagy biciklivel járni, mindez hozzájárul ahhoz a napi átlagosan egy óra mozgáshoz, ami javasolt.
Nem kell mindenkinek futni, kocogni, egy gyors gyaloglás már segíthet enyhíteni a hosszú ülés negatív hatásait.
A mozgás égeti a zsírt, ami fontos, hiszen a zsír felhalmozódása növelheti a szív- és érrendszeri betegségek és a cukorbetegség kialakulásának valószínűségét. Mozgás nélkül nincs egészség, nincs erős immunrendszer, nincs hatékony diéta.
A covid időszak alatti home élet, home office, home mozgás…home satöbbi gyakorlatilag lenullázta ezt a napi 10 ezer lépést, hiszen nem jártunk gyalog munkába naponta. Természetesen sokan tornáztak otthon ebben az időszakban, de a napi sétát, többezer lépést mégse nagyon lehetett otthon megoldani.
A napi 10 ezer lépést egyszerű lépésszámlálóval, applikációval tudjuk ellenőrizni, nyomon követni, nagyon megéri, úgyhogy gyaloglásra fel!
A mesterséges intelligencia használatának előnyei és hátrányai

A mesterséges intelligencia-rendszerek legtöbbje biztonságos és hasznos, növeli a hatékonyságot és költségmegtakarítást tesz lehetővé, egyes rendszerek ugyanakkor kockázatokat is hordoznak magukba, ezért ezek szabályozást igényelnek.
Miért jó, ha van nyelvvizsgánk

Egy nyelvvizsga megszerzése számos előnnyel jár, mind az egyéni életben, mind a szakmai karrierben. A nyelvvizsga igazolja a nyelvtudásodat, ami növeli a munkavállalási esélyeket, lehetőséget ad a továbbtanulásra külföldön, és javítja a kommunikációs készségeidet a mindennapi életben is.
Tanulható a pozitív gondolkodás?

A boldogságkeresés napjaink egyik legaktuálisabb témája, a pozitív pszichológia irányzata tudományos módszereket alkalmazva foglalkozik az elégedettség témakörével. Vajon tanulható a pozitív gondolkodás és ezáltal a boldogság?
Probiotikum, higiénia, és tudatosság a nyugodt utazásért

Napsütés, tengerpart, finom ételek – a nyaralás sokak számára a kikapcsolódás csúcspontja. Ám az élményt könnyen beárnyékolhatja egy kellemetlen gyomorrontás vagy hasmenés. Szerencsére némi tudatossággal megelőzhetjük, hogy a pihenés napjait a mosdóban töltsük.
Zero waste: törekvés egy tisztább jövő felé

A modern világ elképesztő ütemű fejlődése és a fogyasztási szokásai hatalmas mennyiségű hulladékot termelnek. Szinte mindent eláraszt a szemét: a rengeteg visszamaradt PET-palack, a fesztiválok után maradó szeméthegyek éppen csak a felszínét mutatják egy mélyen gyökerező problémának. Túlzó vásárlási szokások, élelmiszer felhalmozás, a termelés határainak figyelmen kívül hagyása – ezek mind olyan jelenségek, amiket tudatossággal el lehetne kerülni.