Minden, amit a kötőszövet erősítéséről tudni kell
- Dátum: 2021.05.23., 02:31
- Udvari Fanni
- képek:pexels.com
- bőr, energia, feszesítés, haj, kollagén, rugalmasság, test
Testünk idővel veszít a rugalmasságából, ám számtalan módszer létezik, amellyel megerősíthetjük a bőr tartásáért, feszességéért felelős kötőszöveti rostokat. Ne üljünk ölbe tett kézzel, nézzük, mi mindent tehetünk a fiatalos formánk visszanyeréséért.
Annak érdekében, hogy minél tovább jó formában maradjunk, karban kell tartanunk a kötőszöveteinket is. A bőr feszességét, tartását a kötőszöveti rostok biztosítják, ezek legfontosabb összetevője egy fehérje, a kollagén. Bőrünk 75 százaléka kollagénből épül fel, amelynek termelődése 25 éves kortól fokozatosan csökken.
Egyre csak puhulunk
A negyvenes éveinkre a kollagénállományunk 30, ötvenéves korunkra a 45 százalékát elveszítjük, hatvan év felett pedig teljesen leáll a termelése. Ezzel párhuzamosan a bőr kevesebb vizet és tápanyagot képes raktározni – veszít a tartásából, ráncossá válik –, valamint a hajunk és a körmünk szerkezete is megváltozik.
Mivel a kötőszövet legnagyobb részét a kollagén alkotja, természetes folyamat, hogy idővel nem csupán az arcbőr, de a test teljes bőrfelülete veszít a rugalmasságából. A kötőszöveti gyengeség következménye az esztétikailag zavaró narancsbőr megjelenése, valamint a terhességi csíkként ismert stria is. A laza kötőszövet kialakulásában szerepet játszhat a fogyás, a genetika, a mozgásszegény életmód, a túlzott napozás, az egészségtelen táplálkozás és a dohányzás is, azonban ezek egy részén bármikor tudunk változtatni.
Tegyünk meg mindent a testünkért
A megfelelően összeállított diéta lassíthatja a szervezet öregedési folyamatait. Az alacsony szénhidrát- és zsírtartalmú, fehérjében gazdag étrend csökkenti a testzsírt, feszessé teszi az izmokat, növeli a bőr rugalmasságát. Testünk fiatalon tartásában elengedhetetlen a rendszeres sport és a bőséges folyadékbevitel is, amely alapfeltétele a szervezet kiegyensúlyozott vízháztartásának, a sejtek megfelelő működésének és a méregtelenítésnek. Ha a szervezetünk nem jut elegendő folyadékhoz, elsőként a bőrből vonja el a vizet, amelynek következtében elmélyülnek a ráncok.
TIPP: a vérkeringést serkenthetjük hideg-meleg váltózuhannyal, testradírozással, szaunával, masszázzsal, Kneipp-vízkúrákkal, pakolásokkal és méregtelenítő testkezelésekkel is.
Feszesedjünk belülről is
Ha alapos munkát szeretnénk végezni és látványos eredményeket elérni, akkor kezeljük egyszerre a problémát kívül és belül is. A kollagénvesztést bizonyos mértékben táplálkozással is lehet kompenzálni: a szárnyasok bőre és porcai például nagy mennyiségű kollagént tartalmaznak. Ha azonban nem sikerül napi szinten csirkelábat, csirkebőrt vagy kakastaréjt fogyasztani, akkor nem marad más hátra, mint táplálékkiegészítőket beszerezni.
A szájon át szedett kollagénvegyület lassítja a kollagénvesztés ütemét, javítja az ízületek állapotát, felgyorsítja a sportsérülések gyógyulását, helyreállítja a gyomor roncsolódott nyálkahártyáját, meggátolja a ráncok képződését, javítja a bőr textúráját, erősíti és rugalmassá teszi a hajat és a körmöket.
Szerző: Udvari Fanni
Törölköző kisokos – így használd
Minden lakás alapvető tartozéka a törölköző, ám nem mindegy, hogy hogyan élünk vele együtt. Íme, néhány tipp, hogyan is bánj vele.
A vitaminok túladagolásának veszélyei
Gyakorlatilag bármilyen vitamint, étrend-kiegészítőt szeretnénk szedni, ajánlott utánajárnunk, valóban szükségünk van-e rá, és ha igen, mekkora mennyiségben, sőt még az is számíthat, pontosan mikor és mivel vesszük be.
Az ülőmunka veszélyei
Egyre többen végeznek ülőmunkát, legyen az irodában, vagy home office-ban, de sokan még mindig nincsenek tisztában azzal, hogy milyen rejtett egészségügyi veszélyei vannak ennek a munkatípusnak. Viszont, ha ezeket felismerjük, akkor vannak módok a megelőzésre és a kezelésre is.
A legújabb hajápolási trendek ragyogó tincsekért
Az új év során a hajunk egészségét is érdemes megújítani, hiszen az elmúlt években feltörekvő népszerűségnek örvendenek az új hajápolási rutinok és termékek. Amellett, hogy ápoljuk a hajkoronánkat ezeknek segítségével sokkal környezettudatosabban élhetjük a mindennapjainkat.
Dermatillománia, mit tudsz a bőrtépkedésről?
A bőrkapirgálás alapvetően nem gond addig, amíg az ember nem rögeszmésen teszi ezt a testével, viszont amikor már kényszeresen csinálja, akkor további gondokat eredményez.