Menü

Emésztésjavító ételek

Akár puffadásról, hasmenésről vagy székrekedésről legyen szó, mindenki találkozott már ezekkel a problémákkal valamikor élete során. Persze mindenkinek van jól bevált módszere, van, aki széntablettát vagy más gyógyszert használ, van, aki természetes összetevőkre esküszik és vannak, akik csak egyszerűen olyan ételeket fogyasztanak ilyenkor, amik segítik az emésztést.

Alapvetően az kevésbé súlyos emésztési problémák hátterében az áll, hogy egyre mozgásszegényebb az életmódunk és nem figyelünk a megfelelő folyadékbevitelre sem, valamint táplálkozási szokásaink sem a legegészségesebbek. Persze okozhat emésztéssel kapcsolatos panaszokat a pajzsmirigy-alulműködés, a cukorbetegség, a Parkinson-kór és sok más betegség is, de maradjunk most egyelőre az előbbi esetnél, hiszen az jóval gyakoribb ezeknél a rendellenességeknél.

A testmozgás hiánya és az alacsony folyadékbevitel azt eredményezi, hogy lassul a bélmozgás és az emésztés, illetve a felborul a bélflóra, így nem csak lassabb, de kevésbé hatékony is lesz az elfogyasztott táplálék feldolgozása.

Egyik jól ismert gyümölcsünk, a szilva, illetve ennek az aszalt verziója már régóta ismert, mint emésztést segítő étel. Magas rosttartalma van, ami növeli a székletben található folyadék mennyiségét, valamint magas cukoralkohol tartalmának köszönhetően hashajtó tulajdonsággal is bír. Ezen felül jót tesz a bélflórának, hiszen fenolos vegyületei hasznosak a számukra, így székrekedés és puffadás esetén ajánlott a fogyasztása.

A lenmag szintén hasonló hatásokkal bír, ezt érdemes joghurtban, vagy valamilyen ételt megszórva fogyasztani, mivel megszívja magát nedvességgel. Oldható és oldhatatlan rostokban is gazdag, így akár napi rendszerességgel is fogyaszthatunk belőle 1-2 evőkanállal. Hasonlóképp használhatjuk az utóbbi időben csodaszerként hirdetett chia magot is, amiből akár érdekes desszertek, mint például a chia puding is készíthető, így garantáltan nem lesz unalmas az egészséges táplálkozás.

Biztosan hallottuk már, hogy gyomorproblémákra kefírt ajánlanak. Nem véletlen, hiszen olyan baktériumokat és élesztőket tartalmaz, ami segíti az egészséges bélflóra kialakulását és fenntartását, ezáltal könnyíti az emésztést, valamint antibiotikum szedése esetén probiotikumként is funkcionál.

Egy másik egyszerű, de annál nagyszerűbb emésztést segítő étel az alma. Rostokban és vitaminokban gazdag, illetve pektin tartalma miatt prebiotikumként használható, mivel ezzel táplálja a bélben található baktériumokat.

Érdekességek a hajunkról

A hajunk sok mindent elárul rólunk, a személyiségünkről, hangulatunkról, egészségi állapotunkról, stílusunkról, a megjelenésünk fontos és látványos része, jöjjön most néhány izgalmas dolog a hajról, amit eddig talán nem is hallottunk még.

Éjszakai agymosás

Még ma sem értjük teljesen, mi történik ilyenkor a szervezetünkben, sőt az sem egészen világos, hogy miért van egyáltalán szükségünk alvásra.


Miért kell figyelni a PH-ra?

A pH rövidítése "potentia hydrogenii", azaz a hidrogénionok koncentrációja, a szervezet megfelelő sav-bázis egyensúlya pedig létfontosságú az egészségünk szempontjából. A skála 7-14-ig terjed, a semleges érték 7 (a tiszta vízé), ami alatt savasnak, felette lúgosnak nevezzük az oldatot. Ezt az értéket nagyon egyszerűen, otthon is megmérhetjük!

Dolgok, amik a fehérjeszegény diéta hatásai

30 éves korunkig a szervezet gyorsan regenerálja önmagát, 30 év után azonban sokkal könnyebben törnek a csontok, mint gyógyulnak. Hogy erősítheted meg tested vázát? Természetesen kalciummal, amelynek a fehérje a legjobb forrása.

A fejfájások típusai - A legtöbb kezelhető

A fejfájás az egyik leggyakoribb panasz; alig van olyan ember, aki élete során ne találkozna vele. Becslések szerint Magyarországon körülbelül egymillió migrénes van, és ennél is nagyobb azok száma, akik a visszatérő fejfájás egyéb formáiban szenvednek.