Emésztésjavító ételek
- Dátum: 2021.05.19., 03:12
- Balogh Emese
- képek:pexels.com
- alma, bélbaktérium, bélflóra, chia, chia mag, emésztés, emésztési problémák, emésztésjavító, étel, folyadékbevitel, hasmenés, lenmag, mozgásszegény életmód, prebiotikum, probiotikum, puffadás, rost, székrekedés, szilva
Akár puffadásról, hasmenésről vagy székrekedésről legyen szó, mindenki találkozott már ezekkel a problémákkal valamikor élete során. Persze mindenkinek van jól bevált módszere, van, aki széntablettát vagy más gyógyszert használ, van, aki természetes összetevőkre esküszik és vannak, akik csak egyszerűen olyan ételeket fogyasztanak ilyenkor, amik segítik az emésztést.
Alapvetően az kevésbé súlyos emésztési problémák hátterében az áll, hogy egyre mozgásszegényebb az életmódunk és nem figyelünk a megfelelő folyadékbevitelre sem, valamint táplálkozási szokásaink sem a legegészségesebbek. Persze okozhat emésztéssel kapcsolatos panaszokat a pajzsmirigy-alulműködés, a cukorbetegség, a Parkinson-kór és sok más betegség is, de maradjunk most egyelőre az előbbi esetnél, hiszen az jóval gyakoribb ezeknél a rendellenességeknél.
A testmozgás hiánya és az alacsony folyadékbevitel azt eredményezi, hogy lassul a bélmozgás és az emésztés, illetve a felborul a bélflóra, így nem csak lassabb, de kevésbé hatékony is lesz az elfogyasztott táplálék feldolgozása.
Egyik jól ismert gyümölcsünk, a szilva, illetve ennek az aszalt verziója már régóta ismert, mint emésztést segítő étel. Magas rosttartalma van, ami növeli a székletben található folyadék mennyiségét, valamint magas cukoralkohol tartalmának köszönhetően hashajtó tulajdonsággal is bír. Ezen felül jót tesz a bélflórának, hiszen fenolos vegyületei hasznosak a számukra, így székrekedés és puffadás esetén ajánlott a fogyasztása.
A lenmag szintén hasonló hatásokkal bír, ezt érdemes joghurtban, vagy valamilyen ételt megszórva fogyasztani, mivel megszívja magát nedvességgel. Oldható és oldhatatlan rostokban is gazdag, így akár napi rendszerességgel is fogyaszthatunk belőle 1-2 evőkanállal. Hasonlóképp használhatjuk az utóbbi időben csodaszerként hirdetett chia magot is, amiből akár érdekes desszertek, mint például a chia puding is készíthető, így garantáltan nem lesz unalmas az egészséges táplálkozás.
Biztosan hallottuk már, hogy gyomorproblémákra kefírt ajánlanak. Nem véletlen, hiszen olyan baktériumokat és élesztőket tartalmaz, ami segíti az egészséges bélflóra kialakulását és fenntartását, ezáltal könnyíti az emésztést, valamint antibiotikum szedése esetén probiotikumként is funkcionál.
Egy másik egyszerű, de annál nagyszerűbb emésztést segítő étel az alma. Rostokban és vitaminokban gazdag, illetve pektin tartalma miatt prebiotikumként használható, mivel ezzel táplálja a bélben található baktériumokat.
Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.
A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?