Menü

A hideg végtagok okai

Ha a hőmérő higanyszála jóval fagypont alatt áll meg, nem csoda, ha a kesztyű és meleg zokni ellenére sem úszod meg a kirándulást áthűlő végtagok nélkül.

Ám ha a legkisebb hőmérséklet-csökkenés hatására is ezt tapasztalod, és a fűtött lakásban is állandóan hidegek a kezeid és lábaid, érdemes utánajárnod tüneteid hátterének.

Néhány betegség ezekkel a jelekkel hívja fel magára a figyelmet, mielőtt kifejezettebb panaszokat okozna. Ne a fűtést kapcsold magasabb fokozatra, fordulj inkább orvoshoz, hiszen az időben elkezdett kezeléssel elejét veszed a komolyabb problémáknak.

Keringési zavar

Szervezeted hőmérséklete csak akkor lesz optimális, ha a keringő vér minden testrészhez megfelelő sebességgel eljut. Ha vérkeringésed lelassul, a szívtől távol eső végtagok könnyen kihűlnek. Mi okozhat zavart a vérellátásban?

Leggyakrabban alacsony vérnyomás húzódik meg a háttérben. Ekkor gyakran tapasztalhatsz szédülést, fáradékonyságot, ájulásérzést. Bár tüneteid nem jelentenek komoly veszélyt, ronthatják fizikai és szellemi teljesítőképességedet. Legfontosabb az életmódváltás: a bőséges folyadékfogyasztás - különösen a rozmaring és a gyömbértea segítenek -, a rendszeres testedzés és a gyakori étkezések.

A keringési zavarok jellegzetes tünetei:

Fázékonyság.

Erős szívdobogás.

Csökkent teljesítőképesség.

Kifulladás könnyű testmozgás után.

Hidegben kékes-lilára színeződött ujjak.

Ha a kellemetlenül hidegvégtagok mellett estére feltűnően megduzzadnak a bokáid, és nehéz légzést is tapasztalsz, meg se állj az orvosi rendelőig! Könnyen lehet, hogy szívelégtelenség okozza a lelassult keringést. Ilyenkor tested motorja nem pumpál elegendő vért szervezeted megfelelő oxigén- és tápanyag ellátásához. Egyszerű EKG-vizsgálattal eloszlathatók a kétségeid.

Krónikus stressz

Állandó feszültség terheli napjaidat, és a kikapcsolódásra szánt órákban sem tudsz megszabadulni problémáidtól? Ha eluralkodik rajtad a stressz, nem csoda, ha testi panaszok sora is megjelenik. Idegrendszered eleinte felveszi a harcot a megváltozott körülményekkel, ám egy idő múlva kimerülnek a tartalékok. Tüneteid vészjelzőként riadót fújnak, hogy veszélybe került az egészséged.

Raynaud-szindróma

Ez a jellegzetes panaszokkal járó betegség gyakran alakul ki fiatalabb korban. A háttérben autoimmun-folyamatok állnak, vagyis védekezőrendszered hibásan működik, saját sejtjeidet idegennek érzékeli. A végtagok artériái, melyek vérrel látják el a szöveteket, rendellenesen összeszűkülnek, ez okozza a hirtelen lehűlést. Az orvosi vizsgálat kideríti, nem áll-e egyéb betegség is a háttérben, ami gyakori jelenség a Raynaud-szindróma esetében. Ekkor minden rejtőzködő okot kezelni kell a teljes gyógyulás érdekében. Ha a tünetek mögött nem húzódik meg komolyabb ok, a helyi kezelés is elegendő lehet, krémek formájában.

Fontos, hogy rendszeresen tornáztasd kezedet és lábfejedet, tartózkodj a hideg vízben való úszástól és fokozottan védd végtagjaidat az apróbb sérülésektől is.

Szerző: Udvari Fanni

Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?