A hideg végtagok okai
- Dátum: 2021.05.10., 05:49
- Udvari Fanni
- képek:pixabay.com
- fázás, kéz, láb, végtagok, vérkeringés
Ha a hőmérő higanyszála jóval fagypont alatt áll meg, nem csoda, ha a kesztyű és meleg zokni ellenére sem úszod meg a kirándulást áthűlő végtagok nélkül.
Ám ha a legkisebb hőmérséklet-csökkenés hatására is ezt tapasztalod, és a fűtött lakásban is állandóan hidegek a kezeid és lábaid, érdemes utánajárnod tüneteid hátterének.
Néhány betegség ezekkel a jelekkel hívja fel magára a figyelmet, mielőtt kifejezettebb panaszokat okozna. Ne a fűtést kapcsold magasabb fokozatra, fordulj inkább orvoshoz, hiszen az időben elkezdett kezeléssel elejét veszed a komolyabb problémáknak.
Keringési zavar
Szervezeted hőmérséklete csak akkor lesz optimális, ha a keringő vér minden testrészhez megfelelő sebességgel eljut. Ha vérkeringésed lelassul, a szívtől távol eső végtagok könnyen kihűlnek. Mi okozhat zavart a vérellátásban?
Leggyakrabban alacsony vérnyomás húzódik meg a háttérben. Ekkor gyakran tapasztalhatsz szédülést, fáradékonyságot, ájulásérzést. Bár tüneteid nem jelentenek komoly veszélyt, ronthatják fizikai és szellemi teljesítőképességedet. Legfontosabb az életmódváltás: a bőséges folyadékfogyasztás - különösen a rozmaring és a gyömbértea segítenek -, a rendszeres testedzés és a gyakori étkezések.
A keringési zavarok jellegzetes tünetei:
Fázékonyság.
Erős szívdobogás.
Csökkent teljesítőképesség.
Kifulladás könnyű testmozgás után.
Hidegben kékes-lilára színeződött ujjak.
Ha a kellemetlenül hidegvégtagok mellett estére feltűnően megduzzadnak a bokáid, és nehéz légzést is tapasztalsz, meg se állj az orvosi rendelőig! Könnyen lehet, hogy szívelégtelenség okozza a lelassult keringést. Ilyenkor tested motorja nem pumpál elegendő vért szervezeted megfelelő oxigén- és tápanyag ellátásához. Egyszerű EKG-vizsgálattal eloszlathatók a kétségeid.
Krónikus stressz
Állandó feszültség terheli napjaidat, és a kikapcsolódásra szánt órákban sem tudsz megszabadulni problémáidtól? Ha eluralkodik rajtad a stressz, nem csoda, ha testi panaszok sora is megjelenik. Idegrendszered eleinte felveszi a harcot a megváltozott körülményekkel, ám egy idő múlva kimerülnek a tartalékok. Tüneteid vészjelzőként riadót fújnak, hogy veszélybe került az egészséged.
Raynaud-szindróma
Ez a jellegzetes panaszokkal járó betegség gyakran alakul ki fiatalabb korban. A háttérben autoimmun-folyamatok állnak, vagyis védekezőrendszered hibásan működik, saját sejtjeidet idegennek érzékeli. A végtagok artériái, melyek vérrel látják el a szöveteket, rendellenesen összeszűkülnek, ez okozza a hirtelen lehűlést. Az orvosi vizsgálat kideríti, nem áll-e egyéb betegség is a háttérben, ami gyakori jelenség a Raynaud-szindróma esetében. Ekkor minden rejtőzködő okot kezelni kell a teljes gyógyulás érdekében. Ha a tünetek mögött nem húzódik meg komolyabb ok, a helyi kezelés is elegendő lehet, krémek formájában.
Fontos, hogy rendszeresen tornáztasd kezedet és lábfejedet, tartózkodj a hideg vízben való úszástól és fokozottan védd végtagjaidat az apróbb sérülésektől is.
Szerző: Udvari Fanni
Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?
A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.
A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.
Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.