Menü

Stabil fogyás, avagy lassan, de biztosan

Mivel a plusz kilók és a túlsúly valójában nem egyik pillanatról a másikra, hanem hosszú idő, akár évek alatt kúsznak fel, így egyértelmű, hogy az eltüntetésük sem megy varázsütésre. Ahhoz, hogy stabilan, egészségünket megőrizve adjuk le felesleges kilóinkat, szintén időre van szükség, akár hónapokra, évekre. Ezt bonyolítva az is számít, hogy hány évesek vagyunk, milyen az anyagcserénk, mennyi testmozgást végzünk mindennapi életünkben, milyen a genetikánk és még sorolhatnánk a kisebb-nagyobb fogyást befolyásoló tényezőket.

A fentebb említett egyéb tényezőktől függetlenül a szakemberek megállapítottak egy optimális keretet, vagyis azt a tempót, amivel érdemes fogyni. A dietetikusok szerint az az optimális, ha havonta 2, maximum 4 kilótól szabadulunk meg. Ez heti lebontásban azt jelenti, hogy 0,5-1 kg-ot fogyunk, ami azért valljuk be, nem is olyan kevés. Hiszen a hosszú távú cél lebeg a szemünk előtt és ezt a tempót tartva jó eséllyel a leadott felesleg lent is marad, persze ez nagyban függ tőlünk is. Hiszen, ha valaki keményen edz 4 hónapon keresztül, hogy megszabaduljon 10 kg-tól, aztán pedig visszatér a mozgásszegény és egészségtelen életmódra, nemsoká ugyanott fogja magát találni.

Függetlenül az egyéni anyagcsere gyorsaságától és milyenségétől, a dietetikusok azt is meghatározták, hogy átlagosan mennyi kalóriára van szüksége egy felnőtt férfinak és nőnek. A nőknél a napi kötelező minimum kalóriamennyiség, aminél a fogyás már beindul, kb. 1200 kalória körül van, férfiaknál ugyanez 1500-1800 kalória naponta. Ennél kevesebb tápanyagot bevinni már veszélyezteti, hogy minden vitamint és ásványi anyagot megkapjon a szervezetünk, így hiánybetegségek léphetnek fel, valamint a fogyás is megállhat annak ellenére, hogy kalória deficitben vagyunk. A deficitet elérhetjük a bevitt táplálék mennyiségének csökkentésével, illetve testmozgással is.

Itt nem csak a sokszor hangoztatott „vészreakcióról” beszélünk, amit a szervezet érez tápanyagmegvonás esetén. Persze ilyenkor valóban raktározásba kezd a szervezet, de ennek oda inkább az, hogy bizonyos tápanyagokból nem jut elég a szervezetbe. Hiánybetegség tünete lehet akár a töredező haj, hajhullás, körmök elpuhulása, különböző bőrproblémák megjelenése, vagy maga a hízás is.

Ezért érdemes lassan, de biztosan haladni, hiszen, ha nem hirtelen 1-2 kilogramm leadása a cél, hanem életmódváltás és tartós fogyás, akkor ahhoz bizony idő kell. Ha nem küzdünk semmilyen anyagcserezavarral és különleges diétát sem igénylünk, jó eredményt érhetünk el egy átlagos egészséges étrenddel és heti 2-3 edzéssel is, de érdemes szakértővel konzultálni, ha nagyobb súlytól szeretnénk megszabadulni. Hiszen minden ember más, így van, akinek a szénhidrátot kell megvonni, van, aki fehérjéket kell fogyasszon inkább és ott van a keto diéta is és még sokat nem is említettünk, a lehetőségek tárháza szinte végtelen.

Balogh Emese

Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.

Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.

Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Tanácsok kánikula idejére

Ugyan a néhány nappal ezelőtti napi esőzés nálunk adott némi felfrissülést, azonban a kánikulának ezzel nincs, vagy csak rövid időre van vége, hogyha visszatér a korábban tapasztalt szinte elviselhetetlen hőség, akkor fogadjuk meg a szakemberek tanácsait!