Menü

Miként termelhetünk kevesebb háztartási hulladékot?

A nagyobbik fiammal épp a környezetdolgozatra tanulunk, a szemét és a hulladék közti különbséget kérdezem ki, a tananyag - nagyon helyesen – arra is kitér a szelektív szemétgyűjtés mellett, hogy miként termelhetünk kevesebb háztartási hulladékot.

Tanulmányok szerint egy ember - nem egy háztartás! - egy év alatt átlagosan 5 tonna szemetet termel. Ez borzasztóan sok, még belegondolni is ijesztő. A szelektív hulladékgyűjtés nem újkeletű, s nem is bonyolult, mégis a legjobb megoldás az lenne, ha sokkal kevesebb szemetet termelnénk. De hogyan?

Néhány tanács szem előtt tartásával például.

Mosáshoz próbáljuk ki a mosódiót, jóval kevesebb flakon eldobásával jár, ökológiailag tudatosabb választás.

Ásványvizes palackok helyett feltölthető ivópalackokat használjunk, kulacsokat, műanyag üvegeket. Felejtsük el a PET palackokat, használjunk helyette üveg-, vagy fém palackot, amit újra megtölthetünk akár csapvízzel is.

Ha valamit nem tudunk csomagolás nélkül megvásárolni, akkor törekedjünk arra, hogy a csomagolást újra fel tudjuk használni valamire. Az üvegben vásárolt termékek csomagolását újra gondolhatjuk, s tehetünk bele lekvárt, bármit.

Papírtörlő helyett a konyhában konyharuhára váltsunk, műanyagzacskók és szatyrok vásárlása helyett textiltáskát vigyünk magunkkal a bevásárlásokhoz, csökkentve ezzel a környezetszennyezést.

Mindig legyen a táskánkban egy vászonszatyor, hogy akkor se kelljen műanyag zacskót kérni, ha épp csak beugrunk valahova egy apróságért. Ha mégis műanyag zacskót vásárolunk, használjuk fel többször.

Komposztálj!

Egy átlagos háztartási kuka 27,9%-a szerves hulladékokból áll, amik komposztálhatóak. A komposztálás nagyszerű megoldás a megmaradt zöldség-, és gyümölcshéjak, gyümölcsök, zöldségek, kávézacc, teafű, falevél, gallyak újra felhasználására.

Nem kell mindig mindenből újat vásárolni! Remek dolog használtan venni dolgokat, például ruhát, háztartási eszközt, játékot, és sok más egyebet. Ha mégis új ruhát veszünk, nagyon jó lenne közben arra törekedni, hogy mennyi mindennel kombinálva hordhatjuk azt a ruhadarabot, nem pedig csak évente 1 alkalommal, amiért talán felesleges is megvenni.

Vásároljunk jegyzettel, s csak a felírt dolgokat tegyük a kosárba, ne csábuljunk el minden akciós reklámra, marketingfogásra.

Váljunk tudatos fogyasztóvá! Ezzel a döntéssel nagy mennyiségű szemétté váló anyagot tudunk megspórolni.

Martinka Dia

Tatabánya látnivalói, nevezetességei

Amennyiben egyszerre vágyunk aktív, és nyugis pihenésre, de nem tudunk dűlőre jutni, hogy hová is utazzunk az országon belül, akkor tökéletes választás Tatabánya. Itt mindenki megtalálja a számításait, hiszen egymást váltják a jobbnál jobb látnivalók, rengeteg étterem, múzeum várja az idelátogatókat. A város mellett emelkedő Kő-hegyre felsétálva megcsodálhatjuk a Turulmadarat. Emellett pedig van egy-két kihívást jelentő túraútvonal is, ha valaki inkább ezeket keresi.

Hogyan kell segítséget kérni a 112-es segélyhívón?

Bármikor kerülhet valaki olyan helyzetbe, hogy segélyhívást kelljen indítania, segítséget kelljen kérnie, vagy nyújtania, ehhez pedig fontos tudni, hogy milyen telefonszámot tárcsázzon és milyen módon kell a segélyhívást lebonyolítani. A 112-es számot és annak tárcsázását pedig már egészen kicsi gyermekeinknek is meg kell tanítanunk.

Az almaecet sokoldalú felhasználása és előnyei

Az almaecet egy sokoldalú csodaszer. Amellett, hogy a konyhákban évek óta hódít a viszonylag olcsó áron kapható ecet, a fogyókúrázók körében is népszerű. Azonban milyen jótékony és pozitív hatásai vannak annak, ha minden nap belecsempészed az ételeidbe, vagy vízzel hígítva, mézzel édesítve, iszol néhány kortyot belőle?

Klímakarbantartás: miért fontos?

A hirtelen beköszönő nyárias meleg lassan aktuálissá teszi a klímahasználatot, s ekkor különösen ajánlott otthonunk, autónk fertőtlenítése, hiszen a klímarendszerben számos kórokozó megtelepszik. A klíma karbantartása több okból is fontos, ám a menete bonyolultabb, minthogy azt házilag is teljeskörűen el lehessen végezni.

Hogyan segíthetnek a kék színű ásványok?

A kék szín, a vízenergia színe. A víz pedig a tudást, az érzelmeket, az emberi kapcsolatot és az emberek közötti kommunikáció eleme. A kék szín a tudás, a nyugalom, a béke, az érzelmek és tudásvágy szimbóluma is.