Menü

Miként termelhetünk kevesebb háztartási hulladékot?

A nagyobbik fiammal épp a környezetdolgozatra tanulunk, a szemét és a hulladék közti különbséget kérdezem ki, a tananyag - nagyon helyesen – arra is kitér a szelektív szemétgyűjtés mellett, hogy miként termelhetünk kevesebb háztartási hulladékot.

Tanulmányok szerint egy ember - nem egy háztartás! - egy év alatt átlagosan 5 tonna szemetet termel. Ez borzasztóan sok, még belegondolni is ijesztő. A szelektív hulladékgyűjtés nem újkeletű, s nem is bonyolult, mégis a legjobb megoldás az lenne, ha sokkal kevesebb szemetet termelnénk. De hogyan?

Néhány tanács szem előtt tartásával például.

Mosáshoz próbáljuk ki a mosódiót, jóval kevesebb flakon eldobásával jár, ökológiailag tudatosabb választás.

Ásványvizes palackok helyett feltölthető ivópalackokat használjunk, kulacsokat, műanyag üvegeket. Felejtsük el a PET palackokat, használjunk helyette üveg-, vagy fém palackot, amit újra megtölthetünk akár csapvízzel is.

Ha valamit nem tudunk csomagolás nélkül megvásárolni, akkor törekedjünk arra, hogy a csomagolást újra fel tudjuk használni valamire. Az üvegben vásárolt termékek csomagolását újra gondolhatjuk, s tehetünk bele lekvárt, bármit.

Papírtörlő helyett a konyhában konyharuhára váltsunk, műanyagzacskók és szatyrok vásárlása helyett textiltáskát vigyünk magunkkal a bevásárlásokhoz, csökkentve ezzel a környezetszennyezést.

Mindig legyen a táskánkban egy vászonszatyor, hogy akkor se kelljen műanyag zacskót kérni, ha épp csak beugrunk valahova egy apróságért. Ha mégis műanyag zacskót vásárolunk, használjuk fel többször.

Komposztálj!

Egy átlagos háztartási kuka 27,9%-a szerves hulladékokból áll, amik komposztálhatóak. A komposztálás nagyszerű megoldás a megmaradt zöldség-, és gyümölcshéjak, gyümölcsök, zöldségek, kávézacc, teafű, falevél, gallyak újra felhasználására.

Nem kell mindig mindenből újat vásárolni! Remek dolog használtan venni dolgokat, például ruhát, háztartási eszközt, játékot, és sok más egyebet. Ha mégis új ruhát veszünk, nagyon jó lenne közben arra törekedni, hogy mennyi mindennel kombinálva hordhatjuk azt a ruhadarabot, nem pedig csak évente 1 alkalommal, amiért talán felesleges is megvenni.

Vásároljunk jegyzettel, s csak a felírt dolgokat tegyük a kosárba, ne csábuljunk el minden akciós reklámra, marketingfogásra.

Váljunk tudatos fogyasztóvá! Ezzel a döntéssel nagy mennyiségű szemétté váló anyagot tudunk megspórolni.

Martinka Dia

Villámlás és mennydörgés – tudod, mit kell tenned?

Mindenki találkozott már olyan viharral, ami hangos dörgéssel és villámlással járt, de vajon mindenki tudja e, hogy ilyenkor mit kell tenni?

Miért ilyen sekély a Balaton?

A Balaton Európa egyik legsekélyebb tava, de vajon miért alakult így, és hogyan befolyásolja ezt a jövőben a klímaváltozás? A „magyar tenger” különleges geológiai múltja és a globális felmelegedés hatásai olyan kérdéseket vetnek fel, amelyek túlmutatnak a nyaralás élményén.

Kerti túlélőkalauz: mit tehetünk a perzselő hőség ellen?

A nyári hónapok egyre forróbbak, és a hosszan tartó hőség nemcsak minket, hanem a kertjeinket is próbára teszi. A kiszáradt fű, a lekókadt virágok és az elsárgult levelek látványa minden kerttulajdonos rémálma! Mit tehetünk a perzselő hőség ellen?

Hűsítő nyári gyógynövények

A gyógynövények sokasága elérhető akár egy szépen kialakított, parkosított kertben is, vagy a konyhakertben, többet használhatunk a nyári melegben is.

Komposztálás – a természet körforgása otthon

A komposztálás nem csupán egy zöld hóbort – valójában az egyik legegyszerűbb és leghasznosabb módja annak, hogy csökkentsük a háztartási hulladék mennyiségét, miközben értékes tápanyagot adunk vissza a természetnek.