Menü

Talán mégis allergia?

Van, hogy már korai gyermekkorban fény derül az allergia meglétére, de van, hogy csak évekkel később, akár a 20-as vagy 30-as éveink során derül ki túlérzékenységünk. A tünetek nagyon változatosak lehetnek, illetve sokszor nehéz különbséget tenni az intolerancia és az allergia között. A tünetek érinthetik a légutakat, a bőrt, a gyomor- és bélrendszert vagy akár az egész szervezetet is.

De vajon miért jelenik meg? Mi a kiváltó tényező? Az allergia maga tulajdonképp az immunrendszer túlműködése. Persze nem akármi ellen, pontos kifejezéssel élve allergének válthatnak ki allergiát. Ezek olyan idegen anyagok, amik normális esetben ártalmatlanok, azonban gyakran váltanak ki az immunrendszerből erős választ. Ilyenek például a por, bizonyos ételek, mint a tojás és diófélék, állatok szőre, pollen, gyógyszerek, méh- és darázscsípés vagy a penészgomba.

A tünetek bár sokfélék, mégis vannak köztük gyakoriak és kevésbé gyakoriak. Az egyik legsűrűbben előforduló tünet a szénanátha, mely az emberek majdnem 30%-át érinti. Szintén nem ritka tünet a szem- és orrviszketés, az orrfolyás és orrdugulás. Ha ételallergiáról beszélünk, általában hasfájás, hányás, hasmenés és puffadás jelentkezik, bár a hányás és hányinger akár gyógyszerallergiánál is jelentkezhet. Egy másik szintén sokakat érintő tünet a csalánkiütés, bőrpír és viszketés. Okozhatják kozmetikumok, állatszőr, fémek, vagy akár a latex is.

A tünetek erősségükben is változatosak. Van, ami inkább csak kellemetlen és van, amivel sürgősségi ellátásra szorulunk. Bár nehéz meghúzni a határt, azért néhány esetben mégis ajánljuk az orvosi segítséget.

Ilyen esetek, ha nehézlégzés, fulladás vagy mellkasi fájdalom lép fel, esetleg a vény nélkül kapható allergia elleni gyógyszerek hatástalannak bizonyulnak. Akkor is érdemes szakorvos véleményét kikérni, ha a tünetek már hosszú ideje fennálnak és nem tapasztalunk javulást sem.

Sajnos a legtöbb légúti allergiás tünet nem múlik el magától, így, ha nem is súlyosak, mindenképpen kezelni kell őket, mivel kezeletlenül akár szövődményként asztma is kialakulhat. Ha elhanyagoljuk az allergiánkat, annak akár olyan követkeménye is lehet, hogy sűrűn lebetegszünk és fogékonyabbak leszünk a légúti megbetegedésekre. A kezelés általában személyre szabott és hosszú távú, így nem csak a kellemetlen tüneteket, de a jövőbeli szövődményeket is megelőzi, emellett pedig megkönnyíti a hétköznapokat is.

Balogh Emese

Húsvéti Csodák és Tojáskereső Kalandok!

Itt a húsvét, amikor a természet újra éled, a fák rügyet bontanak, a nap egyre többet mosolyog ránk és bizony, a húsvéti nyuszi is megérkezik!

Mi is pontosan a ragadós száj- és körömfájás?

Az utóbbi időben a ragadós száj- és körömfájás lett az új COVID, annak ellenére, hogy csak az állatok egy részére veszélyes. Mindenhol erről hallani, korlátozások kerültek bevezetésre, például elmaradt a veszélyhelyzet miatt a Gerecse nevű népszerű teljesítménytúra is. Azonban milyen gazdasági károkat okoz az állattenyésztésben, hogyan terjed, milyen tünetei vannak és hogyan előzhető meg?

Fenntarthatósági témahét

A fenntarthatóság napjaink egyik legfontosabb témája, amely mind az egyének, mind a vállalatok, mind pedig a kormányok szintjén egyre nagyobb figyelmet kap. A következőkben úgy gondoltam, ez annyira kiemelt téma – nemcsak ezen a héten – hogy írok a fenntarthatóságról.

Árvacsalán, a kerti gyom ereje

Megannyi gyomot próbálunk kiirtani a kertben, udvarban, pedig többségük hasznos gyógynövény, ilyen az árvacsalán is.

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.