Menü

Holisztikus szemlélet a pajzsmirigybetegség kezelésében

  • Dátum: 2021.04.20., 03:55
  • Martinka Dia
  • képek:pixabay.com

Amikor azon gondolkoztam, milyen témában írjak ma, adta a választ az, hogy már harmadszor válaszoltam egy idősebb hölgynek a közösségi oldalon, arra vonatkozóan, hogy miért ne egyen egy pajzsmirigybeteg mogyorót és szóját és még mi mindent ne csináljon. Nagyon sok jó endokrinológus van, de kevés orvos nézi a szervezetet teljes egészében és mondja el összetetten a kezelést. Sajnos még mindig sokan csak a tüneteket kezelik, holisztikus szemlélet helyett.

Amikor 7 éve pajzsmirigy alulműködő lettem, körülbelül annyit tudtam a betegségről, hogy ezzel van, aki fogy és van, aki meg hízik, na én az utóbbi csoportba tartozom. Azonban az, hogy nem hízom és jól vagyok, kisebb részben köszönhető az orvosi kezelésnek és nagyobb részben a betegség tanulmányozásának, utána olvasásának, étrendi javaslatok, ellenjavallatok figyelembevételének és betartásának. NEM a google az orvosunk, de tény és való, a világháló bővelkedik leírásokban, tanulmányokban, kutatásokban, javaslatokban, melyeket érdemes alaposan elolvasni.

A holisztikus szemlélet lényege, hogy ne csak a tüneteket gyógyítsuk, ne azokat akarjuk megszüntetni gyógyszeres kezeléssel, hanem az igazi okokat tárjuk fel és a teljes testi, lelki és szociális jólét legyen a cél. Holisztikusan gondolkodó gyógyítók egységként kezelik a testet és a lelket: azt állítják, hogy minden betegségnek van pszichés és szomatikus vonatkozása is.

Ami az étrendi ajánlást illeti, az étrendkiegészítők (jód-kivéve autoimmun betegség, cink, vas, omega 3, D vitamin, szelén) mellett lehet alkalmazni gyógygombákat, gyógyteákat, tinktúrákat (pl.galajtea és tinktúra), törekedni lehet a pajzsmirigyet gyógyító ételek fogyasztására.

Kerülni érdemes a tejet, szóját, mogyorót, keresztes virágúakat (golyvaképzők, akadályozzák a jód felszívódását), a mesterséges édesítőszereket, a cukrot, finomított szénhidrátokat és az alkoholt, s érdemes megvizsgáltatni egy esetleges gluténérzékenységet, társbetegségként PCOS-t, inzulinrezisztenciát.

A tünetek kezelése azonban sosem elegendő, a teendők sora ezzel nem érhet véget, szükséges a lélek gyógyítása is, a stressz csökkentése. Sok pajzsmirigy betegnek a mellékveséje sem működik jól és a kortizolszintjük sem megfelelő. (kortizol=stresszhormon. A szerk.) A krónikus stressz megemeli a kortizol szintet, amely idővel túlterheli a pajzsmirigy hormonokat, ezért végül pajzsmirigy alulműködés alakul ki.

Nem hagyhatjuk ki a mozgás fontosságát sem, mely már elcsépeltnek tűnhet, azhonban számos pozitív hatása, hozadéka van, ami miatt minden életmódváltást rendszeres sporttal egészítünk ki.

Bármilyen betegségről beszélünk, ne becsüljük alá a pszichoszomatikus megközelítést, a holisztikus szemléletet. Soha nem csak egy szervünk, hanem az egész testünk beteg, s a gyógyításnak is ilyen hozzáállással kell kezdődnie.

Martinka Dia

"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?

Egy nap az elhivatottságért – Július 1. az egészségügy dolgozóié

Semmelweis-nap – A magyar egészségügy ünnepe! Július 1-je minden évben különleges nap a magyar egészségügy számára: Semmelweis-nap, amelyen az egészségügyi dolgozókat ünnepeljük, és tisztelgünk munkájuk, elhivatottságuk és emberségük előtt.

Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.

A színek hatásai

A színeknek kiemelkedő szerepük van az életünkben. Kutatások szerint egyes érzelmek sokkal jobban társíthatók egy adott árnyalathoz, mint bármely másikhoz. Mivel a környezetünk képes befolyásolni a hangulatunkat is, így a színek pszichológiájának előnyeit a mindennapi életünkben is kamatoztathatjuk.

Online vagy offline? Digitális detox a nyaralás alatt

A telefonunk ma már a kezünk meghosszabbításává vált, a laptop pedig a virtuális kivetülésünk. Szinte észre sem vesszük, de folyamatosan online vagyunk, még akkor is, amikor épp pihennénk. Vajon szükségünk van digitális detoxra a nyaralás alatt, hogy feltöltődjünk és kikapcsolódjunk, vagy nincs akkora jelentősége?