Menü

Esküvői szokások és hiedelmek

Talán még nincs itt szezonálisan az esküvők ideje, de a tavasz, nyár beköszöntével elérkeznek ezek a jeles napok is. Aki ismeri az esküvővel kapcsolatos népi hiedelmeket, az tudja, hogy az esküvőket számos babona övezi.

„Valami régi, valami új, valami kölcsön és valami kék” – ezt bizonyára mindenki ismeri, az egyik leghíresebb babona. Eszerint a menyasszonynak az esküvője napján viselnie kell, vagy ajánlott valami új dolgot, valamit régit, valami kéket és valamit, amit egy boldog házasságban élő nőtől kapott kölcsön.

Miért szórunk rizst az esküvőn?

Általában a templomi ceremónia után szórják meg rizzsel az ifjú párt, akik így jólétre, gyermekáldásra számíthatnak.

A szivárvány szerencsét hoz. Bár a legtöbben nem örülnének, ha esküvőnkön eleredne az eső – a babona szerint azonban az akár szerencsét is hozhat az utána következő szivárvány! Népi hiedelmek szerint, akik esküvőjén szivárvány jelenik meg, hosszú, boldog életre számíthatnak.

Nem szabad visszafordulni az ajtóból. Ha a vőlegény az esküvője napján elhagyta a házat és elindult a menyegző felé, már nem fordulhat vissza, nem lépheti át újra a küszöböt, ez ugyanis szerencsétlenséget hozhat.

A mennyasszonyi csokorhoz is tartozik hiedelem. A csokor ugyanis a boldogság szimbolikája. Ugyanilyen virágból visel kitűzőt a vőlegény. A szertartás végén a mennyasszony hátat fordít a násznépnek, és hátradobja a csokrát, aki pedig elkapja, annak az esküvőjére készülnek legközelebb. Ahol sajnos az egyik szülő nem él, ott a csokrot a halott szülő sírjára szokás tenni.

A harisnyakötő eldobása a csokor eldobásához hasonló. A férj dobja a nőtlen fiúk közé. Aki elkapja, annak az esküvőjén táncol a násznép legközelebb. Az esküvők hagyománya több ezeréves múltra tekint vissza, az életünk egyik legfontosabb eseménye, számos jelentőséget tulajdonítva neki. Érdemes ismerni a kapcsolódó hiedelmeket, babonákat, hogy érthessük, minek mi a jelentése, jelentősége.

Martinka Dia

Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.

Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.

Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Tanácsok kánikula idejére

Ugyan a néhány nappal ezelőtti napi esőzés nálunk adott némi felfrissülést, azonban a kánikulának ezzel nincs, vagy csak rövid időre van vége, hogyha visszatér a korábban tapasztalt szinte elviselhetetlen hőség, akkor fogadjuk meg a szakemberek tanácsait!