Menü

Vitaminok szerepe az izomépítésben

A maximális teljesítmény érdekében elengedhetetlen minden szükséges tápanyag biztosítása. A szervezetben zajló milliónyi biokémiai folyamatban bizony jelentős szerepe van a mikronutrienseknek.

A vitaminok által segített folyamatok között a legfontosabbak:

fehérjeszintézis (a szervezet azon képessége, hogy a fehérjét az izom építésére használja)

hormonszint szabályozás (a tesztoszeron hormon alapvető ebben a tekintetben)

anyagcsere szabályozás (szabályozza az energiaszintet, növekedést és az izomzat regenerációját)

Miből mennyit?

Egy minőségi multivitamin elég lehet a legtöbb sportoló vitamin- és ásványi anyag szükségleteinek kielégítésére. Sportolók esetén általában elmondható, hogy a hivatalos RDA (felnőttek számára szükséges napi beviteli mennyiség) nem elegendő, hiszen a sporttevékenység által kifejtett stressz hatására káros gyökök szabadulnak fel a szervezetben, amelyek leküzdése elsősorban az antioxidánsok feladata. Így a regeneráció is gyorsul a vitaminok hatására.

Két egymással szemben álló szélsőség alakult ki nagyjából a vitaminokkal kapcsolatban. Egyik oldalon a megszámlálhatatlan mennyiségű bogyót magukba tömők állnak, míg a másik oldalon tökéletes meggyőződéssel hangoztatják, hogy minden szükséges vitamin benne van az élelmiszerekben. A megoldás azonban valahol a kettő között van.

Ha maximalizálni akarod az izomnövekedést, akkor a vitaminokkal és ásványi anyagokkal nem szabad spórolni. Ne hagyd félrevezetni magad azok által, akik szerint az élelmiszerekben épp elég a vitamin, mert ez nem igaz, ez a téma már rég lejárt.

Mitől függ egy vitamin minősége?

A vitaminok nem egyformán gyártódnak. A minőség szempontjából fontos tényezők a felszívódás gyorsasága és az összetevők tisztasága. A vitamin kiválasztásakor legyen alapvető szempont, hogy ne tartalmazzon túl sok egyéb hozzáadott anyagot. A túlságosan alacsony ár mindig gyanús a minőség szempontjából.

E vitamin: A C vitaminhoz hasonlóan egy erőteljes antioxidáns. Az E vitamin előnyei a C vitaminéhoz hasonlóak. Ám eltérően a C vitamintól az E zsírban oldódó, ami azt jelenti, hogy a szervezet képes tárolni. A kutatások alapján 1000 IU (nemzetközi egység) mennyiségben is teljesen biztonságos a használata.

B vitaminok (B vitamin komplex): Fokozzák az energiaellátást azzal, hogy segítik a vérkeringést és az oxigénellátást. Fontos szerepük van az anyagcserében, a stressz leküzdésében. A B vitaminok fontosságában nincsen sorrend, legcélszerűbb egy B vitamin komplexet használni.

B2 vitamin (riboflavin): Szükséges a tiroid funkcióhoz és az anyagcseréhez.

B3 vitamin (niacin): A B2 vitaminhoz hasonlóan elengedhetetlen a normál tiroid hormon termeléshez. De fontos része a glükóz tolerancia faktornak, amely a vércukor emelkedése esetén kerül kibocsátásra.

B5 vitamin (pantoténsav):Legfontosabb szerepe az energiatermelésben van, támogatja a mellékvesekéreg működését.

B6 vitamin (piridoxin):Normalizálja a tiroid hormon termelését és az anyagcserét.

Choline:A máj termeli természetes formában. Szerepe van a zsíranyagcserében, hiánya estén a zsír lerakódhat a májban

Inozitol:A B komplex része, akárcsak a choline. A szervezet is előállítja. A choline-nal együtt járul hozzá a zsíranyagcseréhez.

Kalcium: Rendkívül fontos feltétele az izomépítésnek. A kalcium ion a vérkeringésben a legfontosabb tápanyagszállító. Tápanyagok kellenek ahhoz is, hogy a kreatin és a fehérje a megfelelő helyre jusson el – az izomsejtekbe. Vagyis ez azt jelenti, hogy a megfelelő mennyiségű kalcium nélkül a fehérje és a kreatin sem megfelelően hatékony. A kalcium csontépítőként is ismert. De más, több száz, szervezetben zajló folyamatban részt vesz, mint amilyen az izomműködés.

Sportolóknak legalább 2000 mg kalciumra van szükségük naponta.

ZMA: Hallottál már erről a kombinációról? Meghatározott arányú cink, magnézium és B6 vitaminból áll. Ez a kombináció segít növelni a hormontermelést, feltéve, ha nincs a gyomrodban akkor kalcium is (a kalcium ugyanis gátolja a felszívódását.

Ebben a cikkben csak a legfontosabb tényezőket és anyagok vannak feltüntetve, természetesen a vitaminok és ásványi anyagok komplexen járulnak hozzá a szervezet hibátlan működéséhez.

Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?

A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben?

Napégés után…

A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.

Ellenőrizzük rendszeresen a vércukorszintünket!

Sokak életét keseríti meg a cukorbetegség, ami köztudottan az egyik leggyakoribb népegészségügyi probléma Magyarországon. A cukorbetegséget megelőzi az inzulinrezisztencia, mely sokszor tünetmentesen jelentkezik. Mit jelent a magas vércukorszint és az alacsony vércukorszint és miért ajánlott mérni. Erről szól mai cikkünk.

Feszültséglevezetés? - Mire jó a stressz?

Azt hihetjük, hogy szükségünk van a stresszre, de közben mégis egyfajta negatív tényezőként gondolunk rá. Holott ha épp megfelelő nyomás helyezkedik ránk, az erőforrásainkat is jobban tudjuk beosztani. Nem utolsó sorban, a stresszes légkörben elért sikereink azok, amelyekre szívesen visszagondolunk: ezek a legnagyobb győzelmeink.

Amit a hosszú COVID jelenségről tudni érdemes

A COVID-19 világjárvány óta több millió ember fertőződött meg a hivatalos nevén SARS-CoV-2 vírussal. Míg sokan felépülnek a fertőzésből néhány héten belül, egyeseknél hosszabb távú tünetek jelentkeznek, amelyeket összefoglaló néven long COVID-nak nevezünk. Ebben a cikkben ezen jelenségről, annak tüneteiről, hatásairól és kezelési lehetőségeiről tudhatunk meg többet.