Menü

Mit együnk estére?

Sokszor nem tudod mit fogyassz este, és inkább már nem eszel semmit? Vagy már csak nassolsz? Sajnos egyik sem jó megoldás… Ha szeretnéd tudni, mit ajánlott este enni, akkor olvasd el ezt a cikket.

Kerüld a szénhidrátokat! Különösen a gyors szénhidrátokat (pékáruk, cukros ételek), melyek jelentős inzulinszint emelkedést okoznak. Az esti szénhidrát fogyasztás sokkal jobban zsírosít, mivel egyrészt nem lesz már aktivitás a nap során, mellyel lemozoghatod, másrészt este amúgy is lassabb az anyagcsere.

Ne egyél gyümölcsöt! Hiba, ha azt hiszed, hogy estére egy kis gyümölcs jót fog tenni. A gyümölcscukor ugyanis gyors felszívódású és sokkal könnyebben rakódik le zsírként, ezért a gyümölcsöt inkább az edzés környékére kell beilleszteni. Persze, aki eddig csokit vacsorázott, az valóban jobban jár egy kis gyümölccsel, de egyébként korlátozni kell a gyümölcsfogyasztást, ha nem szeretnél hízni (a gyümölcs egy jó példa arra, hogy attól, hogy valami egészséges, hízlalhat is).

Fogyassz több zsírt! A különböző, egészséges zsírforrások estére is ideálisak, mert egyrészt laktatnak, másrészt pedig lassítják a többi táplálék megemésztődését, amik így később ürülnek ki, azaz később leszel éhes.

Ha estefelé sportolsz, akkor edzés után nyugodtan lehet enni némi gyorsabb szénhidrátot is (rizs, kenyér, tészta), mert az intenzív mozgást követően - a megfelelő fehérjebevitel mellett - a szénhidrátok pótlásáról is gondoskodni kell (ha épp szálkásítás a cél, akkor persze kisebb mennyiségben). Persze érdemes egyénileg kitapasztalnod, hogy mi is esik jól, hogy bírja a gyomrod a zöldségeket, zsírosabb ételeket, és az sem árt, ha lefekvés előtt 1-2 órával már tényleg nem eszel semmit.

Minőségi fehérjét (sovány halak, húsok, tojásfehérje) nyugodtan fogyaszthatsz este is, ez ráadásul felkészít az esti, több órás ’’koplalásra” is.

Zöldségek. Friss zöld salátából, uborkából, spenótból, babból, lencséből gyakorlatilag annyit ehetsz, amennyi jól esik, a bab és a lencse ráadásul fehérjében is gazdag. Persze nem minden zöldség jó, a krumplit, kukoricát kerüld (helyettük sokkal jobb pl. a karfiol).

’’Jó zsírok”. Olajos magvak (pl. natúr mandula, tökmag, brazil dió, natúr mogyoró), olívaolaj (pl. a salátára), kókuszolaj. Ezekre amúgy is szükség van, egészségesek, laktatnak és a magvakban magas a fehérje is (tökmagban, mandulában különösen). Persze a magvakat is csak mértékkel fogyasszuk...

Felejtsd el tehát az esti koplalást, de a chipset, csokit, popcornt, krumplis tésztát is. Egyél tehát alvás előtt pár órával sok zöldséget, fehérjét és némi ’’jó zsírt”, aztán jó éjt!

Liszli Kornélia

Sok magnéziumot tartalmazó ételeink

Tudjuk, hogy magnézium nélkül nem tudunk élni, hiányát ételekkel is tudjuk pótolni. Nézzük, hogy mik ezek.

Színkavalkád a tányéron

Elsőre nem is gondolnánk, hogy a hozzávalók és az ételünk színei befolyásoló tényezők lehetnek abban, hogy mit fogyasztunk el szívesen, pedig ez pontosan így van. Minden főbb színhez tartozik egy étkezés szempontjából fontos jelentés.

A sok sófogyasztás következményei

A sófogyasztás mértéke valóban jelentős hatással van az egészségünkre, és érdemes komolyan venni a sóbevitel csökkentésére vonatkozó ajánlásokat. Az alábbiakban összefoglalom a túlzott sófogyasztás következményeit, valamint néhány javaslatot adok a sóbevitel csökkentésére.

Pizza kisokos: ismerd meg a pizzák különböző fajtáit

Élsz-halsz a pizzáért, legszívesebben minden nap rendelnél belőle? Úgy érezhetjük, hogy már minden példányt is kóstoltunk a világon, de legalább a városban, ahol élünk. Holott egyáltalán nem biztos, hogy így van. Az alábbi cikkben azt nézzük meg, hogy milyen típusai léteznek a különböző pizzatésztáknak szerte a világon.

Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?