Menü

Gyakori tévhitek a pattanásokról

A pattanás, vagyis az acne nem ritka probléma és közel sem csak a serdülő korúakat érinti, akár idősebb korban is találkozhatunk ezzel a bőrbántalommal. Akkor keletkeznek pattanások, ha a bőrben lévő faggyúmirigyek kivezető nyílásai valamiért eltömődnek és a faggyúürülés elmaradása gyulladást okoz. Rendkívül széleskörű az okok palettája, így a kezelése sem lehetséges egy egységes, általános módszerrel.

A kiváltó okok között szerepelhetnek lelki okok, stressz, egészségtelen táplálkozás, vitamin- ásványi anyag – és nyomelemhiány, keringési vagy hormonális zavarok, de akár emésztési rendellenességnek is lehet ilyen mellékhatása. Az okok pontos meghatározása nagyon fontos a kezelés szempontjából, hiszen rendkívül eltérően kezelnek egy hormonális eredetű és mondjuk egy stressz hatására kialakult gyulladásos acnet.

Gyakori tévhit a már elhangzott „csak a serdülőkorúakat érinti”, de az sem általános igazság, hogy a csokoládé vagy a zsíros ételek közvetlenül felelősek lennének a pattanások kialakulásáért. Valójában ezek is részei a kiegyensúlyozott étrendnek, így megfelelő mennyiségben ezek fogyasztása sem okoz ilyen jellegű bőrproblémákat. Ha ilyen reakciót vált ki az étrendünk valamelyik alkotója, érdemes orvoshoz fordulni és megvizsgálni az allergia, vagy intolerancia lehetőségét. Ilyen például a laktózérzékenység, vagy glutén allergia.

Sajnos az is tévhit, hogy gyógyítható. Gyakorlati szempontból igaz, szinte csodákra képesek a bőrgyógyászok és kozmetikusok, azonban, ha szigorúan vesszük, csak kezelhető ez a probléma, de nem szüntethető meg véglegesen. Viszont jó hír, hogy a hegesedés nem egy kötelező velejárója az acnes bőrnek. Ma már rendkívül hatékony kezelések állnak rendelkezésre mind a megelőzés, mind a már kialakult hegek eltüntetése terén.

A leggyakoribb tanács, a tipikus, sokunk által hallott: „Ne piszkáld!” Ebben bizony van igazság, viszont ez nem jelenti azt, hogy kezelni sem érdemes. A legjobb, amit tehetünk, hogy megfelelő szakorvosra, bőrgyógyászra bízzuk a dolgot. Ő segíthet a gyógyszeres és mélyebb kezeléssel, illetve a hétköznapi teendőket illetően is kaphatunk tanácsokat, hogyan előzzük meg a kialakulásuk.

Bár a zsíros ételek fogyasztása valóban nem okoz közvetlenül pattanásokat, maga az egészséges táplálkozás és ideális testsúly elérése az, amivel a legtöbbet tehetünk bőrünk egészségéért. Egy rendszeresen és kiegyensúlyozottan étkező, rendszeresen sportot vagy valamilyen mozgásformát végző ember bőre is egészségesebb, de rengeteg más pozitív mellékhatása van annak, ha odafigyelünk a testünkre.

Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?

A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.

A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.

Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.