Adaptogén gyógynövényeink
- Dátum: 2021.03.04., 18:10
- Martinka Dia
- adaptogén, alkalmaz, alulműködő, betegség, egészségügyi, gyógynövény, harmonizál., mellékhatás, normalizál, orvostudomány, probléma, rizikófaktor, rohanó életmód, stressz, túlműködő
Az adaptogén gyógynövényeket évezredek óta alkalmazzák a különféle betegségek megelőzésére és gyógyítására. Kedvező egészségügyi hatásaik széles skálája ismert és bevált már a különböző egészségügyi problémákra.
Ha azt gondoljuk mindez túl szép ahhoz, hogy igaz legyen, gondoljunk arra, hogy a gyógynövényeknek mindig is helyük volt a gyógyításban. Az adaptogén elnevezést a modern orvostudománynak köszönhetjük.
„Az adaptogén gyógynövények olyan természetes anyagok, amelyek a mellékvesére gyakorolt hatásuk révén, módosítják a test reakcióit különféle stresszhatásokkal szemben, növelik a stresszel szembeni ellenállást, nem kívánatos mellékhatások nélkül” – írja a Wikipédia.
Őseink már évezredekkel ezelőtt ismertek bizonyos gyógynövényeket, amelyek a túlműködő, illetve az alulműködő szervekre kedvező hatást gyakorolnak.
Az adaptogén étrendkiegészítők az alulműködő szerveinket felgyorsítják, a túlműködőket pedig lelassítják, azaz úgy hatnak, ahogy az adott pillanatban arra a szervezetnek szüksége van. A természet tökéletességei ezek a növények, nemhiába nem sikerült a tudománynak eddig ilyen precizitású készítményt előállítania.
Az adaptogén növények segítik a hormonális szint fenntartását. Hatásukat akkor fejtik ki, ha szükség van rá.
Régóta köztudott, hogy sok problémánk, betegségünk a stressznek köszönheti kialakulását. Kutatások szerint a betegségek több, mint 80 százalékáért a stressz a felelős, ami mai rohanó életmódunkban (munkahelyi problémák, feszültség, teljesítményorientáltság, állandó online jelenlét, számítógép- és mobiltelefonhasználat) magas rizikófaktor, s a legtöbb civilizációs betegség alapja.
Az adaptogén gyógynövények normalizálják a stressz okozta problémáinkat. Jelenleg 22 olyan ismert gyógynövényről tudunk, amelyek a szervezetbe jutva egyensúlyban tartják belső elválasztású mirigyeinket és immunrendszerünket. Néhány ismert adaptogén gyógynövény: ginzeng, fokhagyma, ginkgo, alapacho, rózsagyökér, kasvirág, csicseriborsó, kínai magnólia.
Az adaptogén növényeknek sokféle kritériumnak kell megfelelniük. Folyamatosan normalizáló, harmonizáló hatással kell lenniük a szervezetre, kedvező hatást gyakorolva az alul-illetve túlműködő szerveinkre, valamint fenn kell tartaniuk a test normális funkcióit a stressz hatásokkal szemben.
Martinka Dia
Húsvéti Csodák és Tojáskereső Kalandok!

Itt a húsvét, amikor a természet újra éled, a fák rügyet bontanak, a nap egyre többet mosolyog ránk és bizony, a húsvéti nyuszi is megérkezik!
Mi is pontosan a ragadós száj- és körömfájás?

Az utóbbi időben a ragadós száj- és körömfájás lett az új COVID, annak ellenére, hogy csak az állatok egy részére veszélyes. Mindenhol erről hallani, korlátozások kerültek bevezetésre, például elmaradt a veszélyhelyzet miatt a Gerecse nevű népszerű teljesítménytúra is. Azonban milyen gazdasági károkat okoz az állattenyésztésben, hogyan terjed, milyen tünetei vannak és hogyan előzhető meg?
Fenntarthatósági témahét

A fenntarthatóság napjaink egyik legfontosabb témája, amely mind az egyének, mind a vállalatok, mind pedig a kormányok szintjén egyre nagyobb figyelmet kap. A következőkben úgy gondoltam, ez annyira kiemelt téma – nemcsak ezen a héten – hogy írok a fenntarthatóságról.
Árvacsalán, a kerti gyom ereje

Megannyi gyomot próbálunk kiirtani a kertben, udvarban, pedig többségük hasznos gyógynövény, ilyen az árvacsalán is.
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.