Mondjunk nemet a téli depresszióra!
- Dátum: 2021.02.12., 05:25
- Martinka Dia
- alvás, betegség, depresszió, elhízás, feladat, fényterápia, hangulatzavar, hideg, immunrendszer, ingerlékeny, járvány, koncentrál, koncentrálás, leküzd., letargia, levertség, módszer, napsütés, nassol, orvos, sötét, szakember, szánhidrát, szezonális, táplálkozás, tél, tünet
A téli időszak, a hideg, a sötét - covid járvány nélkül is - hajlamosít a melankóliára, depresszióra. Reggel alig bírunk felkelni, este hamar sötét lesz és hideg, nem tudunk koncentrálni a feladatainkra, letargia lesz rajtunk úrrá. A téli depresszió a leggyakoribb szezonális betegség.
A téli depresszió enyhébb formában a lakosság 10-15 százalékát, súlyosabban 2-5 százalékát érinti. A téli levertség tünetei rendkívül hasonlítanak a depresszióra, azonban ez évszakhoz kötött, szezonálisnak mondható. Tünetei a levert hangulat, az alvási nehézségek, vagy épp túl sok alvás, koncentrálási problémák, enerváltság, letargia, ingerlékenység, társasági élet kerülése, libidónk csökkenése, több egyedüllét. Észrevehető mindezek mellett a feszültségek, érzelmi zavarok megjelenése, mozgásszervi panaszok, pszichoszomatikus betegségek előfordulása és az immunrendszer gyengesége.
A napsütés hiánya nagyon hiányzik a szervezetünknek télen, arról nem is beszélve, hogy a téli évszakban sokkal több szénhidrátot kívánunk, gyakran tör ránk a nassolási érzés, ami sajnos óhatatlanul hízással jár.
Ha a fentiek közül több állítás is igaz ránk, a legjobb, ha szakemberhez fordulunk, hogy enyhítsük a depressziós ismertetőjeleket.
Egy megoldás a szakemberen kívül a fényterápia, mely a téli fényhiányra jelenthet átmeneti megoldást. Ez egy orvosilag is elismert módszer, mely a hangulatzavar leküzdésére szolgál.
A téli depresszió ellen nagyon fontos az elegendő alvás, ami azt jelenti, hogy időben feküdjünk le aludni, ne maradjunk fent este kilenc-tíz óránál tovább és ezt minden nap ugyanebben az időpontban próbáljuk megtenni.
A friss levegőn való mozgás, egy séta, a téli lehangoltság egyik legjobb ellenszere, még akkor is, ha nem szívesen mozdulunk ki a hideg napokon.
Ne sajnáljuk a pénzt, ha lehetőségünk van rá, jelentkezzünk be egy masszázsra.
Az étkezésre való odafigyelés talán fontosabb télen, mint bármikor. Különösen akkor, ha a téli ünnepek után némi súlyfelesleggel indítottuk az új esztendőt, ami pedig még inkább elkedvetlenít bennünket. Fontos az vitaminok és ásványi anyagok, a fehérje bevitele, a szénhidrátok és zsír mértékének csökkentése.
Most februárban egyáltalán nem késő elkezdeni diétázni, nyárra még simán csúcsformába hozhatjuk magunkat, ha most odafigyelünk és életmódot váltunk.
A téli depresszió esetében szakember segítségével fel lehet készülni a tünetek elkerülésére, vagy mérsékelni lehet azokat, akár a gyógyszeres kezelés időben történő beállításával is.
Martinka Dia
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?