Mit mikor, avagy az ideális napirend
- Dátum: 2020.11.21., 18:13
- Martinka Dia
- bioritmus, éber, edzés, erőbedobás, erősítő, étkezés, felszívódás, fizikai, gyógyszer, gyomorsavtermelés, hatékony, hőmérséklet, kihívás, konditerem, munkavégzés, napirend, nyelvtanulás, optimális, pihenés, sport, szakember, szellemi, szervezet, tanulás, vacsora, vérnyomás.
A szervezet működésének is megvan a maga ritmusa, s minden tevékenységnek megvan a maga ideje. Ekkor vagyunk a leghatékonyabbak abban, amit épp csinálunk. - ilyenkor tudjuk a legjobb hatásfokkal végezni az adott feladatot.
Mindig is érdekel, milyen az ideális napirend, mely a legoptimálisabb, a szervezethez alkalmazkodva. Ha a nap 24 óráját elemezzük, azt láthatjuk, hogy szakemberek szerint reggel 7-8 óra körül vagyunk a legéberebbek, ezért ezekre az órákra időzíthetnénk a különböző tesztfeladatok megoldását, vagy a nyelvtanulást, szellemi kihívásokat.
A 8-9 óra közötti időintervallum pedig nagyon kedvező a különböző gyógyszerek és vitaminok felszívódásához. Ekkor nagyobb hatást fejtenek ki szervezetünkben.
9-10 óráig a tanulásra tökéletes intervallumról beszélünk, itt még az iskolában is éberebbek a diákok, mint délután.
10 órától délig javasolják, hogy elvégezzük a konditermi erősítő edzéseket, a szív ilyenkor nagy erőbedobással dolgozik. Ha megtehetjük, hogy például ebédszünetben elugrunk edzeni, utána hatékonyabban megy tovább a szellemi munkavégzés, vagy a tanulás a nap folyamán.
Dél és 1 óra között a nagyfokú gyomorsavtermelés miatt az ebéd elfogyasztásának legjobb időszaka, ekkor együnk, s lehetőség szerint jó tesz utána egy tízperces szieszta is, hogy nyugalomban emészthessen a szervezetünk.
Délután 13-15 óráig tör ránk a délutáni álmosság, a szervezet csendespihenőt követel, sajnos ez nem mindig megoldható, de egy séta, relaxálás, kis pihenés itt lenne a legjobb a szervezet bioritmusa szempontjából.
Három óra után újra lendületbe jövünk, ismét jöhet a szellemi munka, a tanulás.
Munkaidő után 4 óra körül ideális a kozmetikus, gyantázás, esetleg orvosi vizsgálatok, fogorvos, mert ilyenkor kevesebb fájdalmat érzünk, jobban is hat az érzéstelenítés.
Kora délután 5 óra magasságában menjünk futni, kocogni, remek idő a sportra, sok az energiánk.
Este 6 óra környékén a haj és a körmök növekedése történik, erre tehető ez a folyamat a szervezetünkben, míg 18-19 óráig még mindig ajánlott az edzés. A cukros, zsíros ételeket, alkoholt és kávét már kerüld el!
Este 19-20 óráig kezd lassulni a test, könnyű vacsora ideje ez, egészséges falatokkal, könnyű ételekkel.
Este 8 óra a legjobb idő a másnap és a heti teendők átgondolásához, megtervezéséhez, 9-10 körül pedig már a pihenésre fókuszáljunk, még az éjszakai baglyok se egyenek már nehéz ételeket és készülődjenek a lefekvéshez.
Éjjel a szervezet nyugalmi állapotban van, csökken a hőmérséklet és a vérnyomás, pihenjünk.
Érdekes, hogy kora hajnalban birkózik meg a szervezetünk legintenzívebben az előző napi méreganyagok lebontásával, ezért nem tanácsos este alkoholt inni.
A szervezetünk bioritmusát - ha nem is sikerül 100%-kal mindig tartani – azért érdemes a körülményekhez képest némileg figyelembe venni és a fentiek alapján elvégezni a tanulást, testedzést, étkezést, pihenést, hiszen ezzel hatékonyabban tudunk működni. Bár csak keveseknek van lehetősége így élni, azért nem árt ismerni a bioritmus szerinti napirendünket.
Martinka Dia
Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.
Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.
Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.
A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!
Tanácsok kánikula idejére

Ugyan a néhány nappal ezelőtti napi esőzés nálunk adott némi felfrissülést, azonban a kánikulának ezzel nincs, vagy csak rövid időre van vége, hogyha visszatér a korábban tapasztalt szinte elviselhetetlen hőség, akkor fogadjuk meg a szakemberek tanácsait!