Mit mikor, avagy az ideális napirend
- Dátum: 2020.11.21., 18:13
- Martinka Dia
- bioritmus, éber, edzés, erőbedobás, erősítő, étkezés, felszívódás, fizikai, gyógyszer, gyomorsavtermelés, hatékony, hőmérséklet, kihívás, konditerem, munkavégzés, napirend, nyelvtanulás, optimális, pihenés, sport, szakember, szellemi, szervezet, tanulás, vacsora, vérnyomás.
A szervezet működésének is megvan a maga ritmusa, s minden tevékenységnek megvan a maga ideje. Ekkor vagyunk a leghatékonyabbak abban, amit épp csinálunk. - ilyenkor tudjuk a legjobb hatásfokkal végezni az adott feladatot.
Mindig is érdekel, milyen az ideális napirend, mely a legoptimálisabb, a szervezethez alkalmazkodva. Ha a nap 24 óráját elemezzük, azt láthatjuk, hogy szakemberek szerint reggel 7-8 óra körül vagyunk a legéberebbek, ezért ezekre az órákra időzíthetnénk a különböző tesztfeladatok megoldását, vagy a nyelvtanulást, szellemi kihívásokat.
A 8-9 óra közötti időintervallum pedig nagyon kedvező a különböző gyógyszerek és vitaminok felszívódásához. Ekkor nagyobb hatást fejtenek ki szervezetünkben.
9-10 óráig a tanulásra tökéletes intervallumról beszélünk, itt még az iskolában is éberebbek a diákok, mint délután.
10 órától délig javasolják, hogy elvégezzük a konditermi erősítő edzéseket, a szív ilyenkor nagy erőbedobással dolgozik. Ha megtehetjük, hogy például ebédszünetben elugrunk edzeni, utána hatékonyabban megy tovább a szellemi munkavégzés, vagy a tanulás a nap folyamán.
Dél és 1 óra között a nagyfokú gyomorsavtermelés miatt az ebéd elfogyasztásának legjobb időszaka, ekkor együnk, s lehetőség szerint jó tesz utána egy tízperces szieszta is, hogy nyugalomban emészthessen a szervezetünk.
Délután 13-15 óráig tör ránk a délutáni álmosság, a szervezet csendespihenőt követel, sajnos ez nem mindig megoldható, de egy séta, relaxálás, kis pihenés itt lenne a legjobb a szervezet bioritmusa szempontjából.
Három óra után újra lendületbe jövünk, ismét jöhet a szellemi munka, a tanulás.
Munkaidő után 4 óra körül ideális a kozmetikus, gyantázás, esetleg orvosi vizsgálatok, fogorvos, mert ilyenkor kevesebb fájdalmat érzünk, jobban is hat az érzéstelenítés.
Kora délután 5 óra magasságában menjünk futni, kocogni, remek idő a sportra, sok az energiánk.
Este 6 óra környékén a haj és a körmök növekedése történik, erre tehető ez a folyamat a szervezetünkben, míg 18-19 óráig még mindig ajánlott az edzés. A cukros, zsíros ételeket, alkoholt és kávét már kerüld el!
Este 19-20 óráig kezd lassulni a test, könnyű vacsora ideje ez, egészséges falatokkal, könnyű ételekkel.
Este 8 óra a legjobb idő a másnap és a heti teendők átgondolásához, megtervezéséhez, 9-10 körül pedig már a pihenésre fókuszáljunk, még az éjszakai baglyok se egyenek már nehéz ételeket és készülődjenek a lefekvéshez.
Éjjel a szervezet nyugalmi állapotban van, csökken a hőmérséklet és a vérnyomás, pihenjünk.
Érdekes, hogy kora hajnalban birkózik meg a szervezetünk legintenzívebben az előző napi méreganyagok lebontásával, ezért nem tanácsos este alkoholt inni.
A szervezetünk bioritmusát - ha nem is sikerül 100%-kal mindig tartani – azért érdemes a körülményekhez képest némileg figyelembe venni és a fentiek alapján elvégezni a tanulást, testedzést, étkezést, pihenést, hiszen ezzel hatékonyabban tudunk működni. Bár csak keveseknek van lehetősége így élni, azért nem árt ismerni a bioritmus szerinti napirendünket.
Martinka Dia
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Hagyományos húsvét a modern világban

Mindenkinek kellemes húsvétolást kívánunk, családdal és barátokkal eltöltött programokat, élményeke, finom falatokat és jó időt a szabadtéri élményekhez! A húsvéti ünnep a megújulás és a hagyomány ünnepe.