Menü

Stresszoldás karantén idején

Keményen tombol a koronavírus második hulláma, ami miatt eddig nem tapasztalt korlátozások szerint kell élni a mindennapjainkat. Az egyetemisták és középiskolások hétfőtől újra teljesen digitálisan tanulnak és a munkavállalók közül is egyre többen dolgoznak otthonról. A karantén alatt pedig gyorsan feszültek leszünk, talán jobban is, mint tavasszal. Ezért különösen is fontos, hogy ezekben a hetekben nagyon odafigyeljünk mentális egészségünkre.

A tavaszi karantén mindannyiunk emlékében elevenen él, ezért tudjuk mire számíthatunk most is. Azonban a helyzet kicsit más, mint volt, mivel november közepén már nem tapasztalhatunk minden nap ragyogó napsütést és egyre melegedő jó időt. A borongós, őszi napok önmagukban is mentálisan megterhelőbbek, erre a COVID okozta stressz és bizonytalanság még rosszabb hatással van.

A mentális egészség megőrzésére azonban van lehetőség a karantén alatt is, a kulcs az odafigyelés és a tudatosság! A következőkben ilyen tanácsok és tippek olvashatóak, amelyek segítségével könnyebben átvészelhetjük az előttünk álló időszakot.

Kevesebb hír, több könyv

A legnehezebb mentális harcot a közösségi médián keresztül vívjuk, ahol másodpercenként ömlenek ránk a hírek, fotók és videók. A járvány alatt érdemes lecsökkenteni a hírfogyasztást, mivel egy idő után nem építő és befogadható ennyi információ. A körülöttünk lévő világot nem tudjuk befolyásolni, de azt igen, milyen mértékben engedjük be az életünkbe.

A hírek helyett ezért olvassunk inkább könyveket. Könyvet olvasni ezer és egy dolog miatt jó és érdemes, a legfontosabb talán, hogy segít kicsit elfelejteni a mindennapok problémáit és a képzelőerőnket fejlesztve repít el minket egy jobb világba. Erre pedig mostanában nagy szükségünk van.

Hallgass zenét!

Már Kodály Zoltán is megmondta a zene gyógyír a lélek számára. Legyen az egy mai pop sláger vagy jazz, esetleg egy klasszikus szimfónia, bármi, ami épít, hallgassuk! Figyeljünk a zenére és legyünk nyitottak arra az üzenetre, amit a szerzője és előadója próbál átadni. A zeneválasztásban sem vagyunk magunkra hagyva, több alkalmazás és honlap foglalkozik lejátszási listák összeállításával, például a budapesti Művészetek Palotája is készített egy vidám dalokból álló gyűjteményt kifejezetten erre az időszakra.

Sportolj minden nap!

A korlátozások értelmében az egyéni sport még engedélyezett maszk nélkül, így a rendszeresen futóknak sem kell visszavonulót fújniuk. Azonban, ha nem szeretsz a hideg levegőn mozogni, akkor se add fel. Próbálj ki otthoni, beltéri mozgásformákat, mint a jóga vagy a pilates, amik a testi felüdülés mellett az elmének is pihenést nyújtanak.

Rendszerezett élet

A napi rutin a home office és távoktatás alatt kifejezetten fontos. Ilyenkor hajlamos az ember elúszni a feladatokkal és jóval határidő után leadni a kért anyagokat. Készítsünk beosztást és listát a tennivalókról, így rendszerezettebbé válik a munka és a szabadidő is. A helyes időbeosztás pedig a munka miatti folyamatos stresszt is csökkenteni tudja.

Játék a kis kedvenccel

Ha van házi állatunk, akkor töltsünk vele időt! Egyszerű, de tényleg nagyszerű módja a feltöltődésnek. Vigyük el sétálni, játszunk vele, hiszen ez neki is élmény, nekünk pedig tökéletes kikapcsolódás.

Mindezek mellett töltsünk, ha tehetjük töltsünk minél több minőségi időt a szeretteinkkel, támogassuk egymást, mert ez az időszak mindenkinek megterhelő. Vigyázzunk egymásra, mert csak együtt sikerülhet túljutni rajta!

Sipos Zsófia

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!

Hagyományos húsvét a modern világban

Mindenkinek kellemes húsvétolást kívánunk, családdal és barátokkal eltöltött programokat, élményeke, finom falatokat és jó időt a szabadtéri élményekhez! A húsvéti ünnep a megújulás és a hagyomány ünnepe.