Tippek a stroke megelőzéséhez
- Dátum: 2020.11.02., 23:33
- Udvari Fanni
- betegség, energia, férfi, genetika, gyengeség, nő, stroke, szív, szívbillentyű, vérnyomás
Az egyik legfontosabb dolog, amit a stroke kockázatának csökkentése érdekében megtehet, a vérnyomás 140/90 határértékek alatt tartása.
Ha Önnek volt már korábban stroke-ja, akkor a vérnyomás csökkentése megakadályozhatja egy későbbi stroke kialakulásának esélyét. A rendszeres mozgás, a stressz megfelelő kezelése, az egészséges testtömeg megtartása, a nátrium bevitel és az alkoholfogyasztás mérséklése mind hozzájárulhat a hipertónia megelőzéséhez, illetve kezeléséhez. Az életviteli változásokon túl, orvosa gyógyszeres kezelést javasolhat a hipertónia kezelésére.
Agybarát diéta
Naponta többször fogyasszon zöldséget vagy gyümölcsöt, amely különböző tápanyagokat, vitaminokat tartalmaz, többek között káliumot, folsavat, antioxidánsokat!
Egyen rostban gazdag ételeket, például babot és zabpelyhet!
Egyen kalciumban gazdag ételeket!
Egyen szója termékeket (például miso, tofu, szójatej), amelyek mind csökkentik az LDL, és növelik a HDL koleszterinszintet!
Egyen omega-3 zsírsavban gazdag ételeket, például tengeri halakat, illetve az édesvízi halak közül a busát.
Az elhízás magas vérnyomáshoz és cukorbetegséghez vezethet (különösen a hasra korlátozódó). Már 5 kg leadása is jelentősen csökkentheti vérnyomását, és javíthatja a koleszterinszintet. Fogyasszon kevesebb koleszterint (bármely állati eredetű élelmiszer, különösen a zsírosak) és telített zsírt (mennél szilárdabb egy zsiradék, annál telítettebb), ezáltal lassítani lehet az érelmeszesedést. Ha nem tudja pusztán az étrendi megszorítások segítségével csökkenteni koleszterinszintjét, orvosa koleszterinszint csökkentő gyógyszereket javasolhat.
Az aerob mozgásformák (azok, amelyek emelik a szívfrekvenciát és a légzésszámot) csökkentik a stroke rizikóját. Egészséges táplálkozással és rendszeres sportolással befolyásolhatóak (esetleg kiiktathatóak) azok a betegségek, amelyek növelik a stroke kialakulásának esélyét. A stroke kialakulásának kockázatát növelheti többek között a magas vérnyomás, a cukorbetegség, a szív- és érrendszeri betegségek, az elhízás és a magas koleszterinszint is. A rizikótényezők kialakulására a mozgás hosszú távú hatásában csökkenti a vérnyomást, növeli a HDL koleszterinszintet ("védő" koleszterin), javítja az erek és a szív egészségi állapotát. Hozzájárul továbbá, hogy fogyjon, cukorbetegségét karbantartsa és csökkentse a stresszt. Alakítson ki egy napi 30 percből álló rendszeres mozgástervet, pl. gyalogoljon, kocogjon, ússzon vagy biciklizzen a hét legalább 5 napján.
Az alkohol a stroke rizikófaktora és a stroke megelőzését is szolgálhatja. A nagy mennyiségű alkoholfogyasztás növeli a magas vérnyomást és a stroke kockázatát. Azonban kis mennyiségű száraz vörösbor fogyasztása emelheti a HDL koleszterin szintet, és csökkenti a vér alvadékonyságát.
Így előzhetik meg a nők az agyvérzést!
A magas vérnyomással (160/110 higanymilliméter felett) küzdő terhes nőknek minden esetben ajánlott a gyógyszerszedés.
A fogamzásgátló szedésének megkezdése előtt minden esetben ajánlott a magas vérnyomás szűrése.
A migréntől szenvedő nők esetében ajánlott a dohányzásról való leszokás.
A 75 év feletti nők esetében ajánlott kardiológiai kivizsgálás a pitvarfibrilláció felismerésére és kezelésére.
Szerző: Udvari Fanni
Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?
A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.
A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.
Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.