Lassú anyagcsere? Gyorsítsuk fel!
- Dátum: 2020.10.18., 17:11
- Martinka Dia
- alvás, anyagcsere, cukros, edzéstípus, étvágy, fizikai munka, folyadékfogyasztás., fűtés, glikogénraktár, gyorsít, hőmérséklet, hűvös szoba, izmot épít, kalóriaégetés, kardio, megfázás, olajos magvak, pihenés, reggeli, sportoló, súlyzós edzés, szánhidrát, tejtermék, testmozgás, víz, zsírégetés
Igen, fel lehet gyorsítani. Ehhez már hallottuk, hogy izmot kell építeni, több vizet inni, de valójában még egy sor más dolog is segíthet ebben. Aludj picit hűvösebb szobában! Szellőztess ki, vedd lejjebb a fűtést. Ha szeretnél több kalóriát égetni, vedd lejjebb a hőmérsékletet.
Ha szeretnél minél több zsírt égetni, tekerd lejjebb a fűtést. A hűvösebb hőmérséklet során a testnek több energiát kell arra fordítani, hogy melegen tartsa magát, ezért több zsírt éget. Természetesen nem a megfázás a cél.
Kevesebb tejtermék, vagy több? Kutatások szerint, aki napi 3-7 adag tejterméket fogyasztott, az anyagcseréje sokkal gyorsabb lett, mint a tejterméket egyáltalán nem fogyasztó társaiké. Természetesen nem a cukros joghurtokra, pudingokra és vaníliás-mazsolás krémtúróra gondolok. Bocsi.
Kevesebb szénhidrát! Mellőzni a szénhidrátokat soha nem szabad teljesen, de csökkenteni igen.
A sportolóknak és nehéz fizikai munkát végzőknek oda kell figyelniük, hogy a bevitt szénhidrát túl kevés se legyen. Ha túl alacsony a szénhidrátbevitel, kiürülnek a glikogén kereted, az energiaszint csökkenni fog. Ennek hatására a szervezet sokkal kevesebb kalóriát fog elégetni, mivel nem igényel majd annyi energiát, te pedig hiába eszel keveset, hízni fogsz.
Sokat nassolsz? Észrevétlen rossz kalóriákkal lassítod az anyagcseréd. Rágcsálj inkább magvakat, gyorsítja az anyagcserét és laktatnak is, azonban figyelj arra, hogy magas zsírtartalmuk miatt naponta maximum egy zárt maréknyit fogyassz.
Intervall edzés. HIIT edzések. Biztosan hallottál már olyan edzéstípusokról, amelyek a sport után is még pörgetik az anyagcserét és égetik a kalóriákat. Ezek a váltott intenzitású edzéstípusok éppen ilyenek.
Kihagyod a reggelit. Köztudottan gyorsítja az anyagcserét egy kiváló, tápanyagdús, reform reggeli, ellenben, aki egy kávéval fut neki a napjának, garantáltan egész nap éhes lesz, vagy még több kávéval próbálja csillapítani az étvágyát, vagy rossz nassolni valókhoz nyúl.
Reggeli testmozgás.
A reggeli testmozgás segít beindítani az anyagcserét, ezért nagyon hatékony, ha reggel kimegyünk kocogni vagy sétálni.
Rendszeres súlyzós-, és kardioedzések. Ezek hihetetlenül felgyorsítják az anyagcserét. Mozogjunk hetente legalább három-négy alkalommal egy-két órát és váltogassuk a különféle edzéstípusokat, így a szervezetünk nem fog hozzászokni a terheléshez.
Aludjunk eleget! Kutatások bizonyítják, hogy a kevés alvás (a napi 5 óra, vagy annál kevesebb) károsan hat az anyagcserére. Ezért figyeljünk oda az elegendő pihenésre!
Az anyagcserénket számtalan módon felgyorsíthatjuk, a fenti tippek betartásával talán mi magunk is hamar észrevesszük, mennyire más lesz a közérzetünk pusztán egy reggelizéssel, egy kicsit kevesebb szénhidráttal, picit több mozgással és folyadékfogyasztással.
Martinka Dia
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?