Menü

Hidratálás és sport: izotóniás italok vagy víz?

Azt tudjuk, hogy testünk kb. 70-80 százaléka vízből áll, így láthatjuk, mennyire fontos víz a szervezetünknek. Kulcsfontosságú számunkra a folyadékfogyasztás.

Legalább 8-10 pohár víz elfogyasztása ajánlott napközben, de aki edz, sportol, fizikai munkát végez azoknak még többet kell többet kell inniuk, mivel többet izzadnak, de vajon csak vizet igyanak a sportolók, vagy szükséges időnként sportitalokhoz, izotóniás italokhoz nyúlni? A sportitalok hidratálnak és energiát adnak, ha egy óránál tovább tartó intenzív edzésen veszünk részt. Aki kevesebbet edz, nekik elegendő a sima víz is.

A sportitalokat úgy is nevezik, hogy izotóniás italok, s az a feladatuk, hogy elegendő szénhidrátot, elektrolitot tartalmazzanak, ezáltal vissza tudják pótolni az edzés során elvesztett anyagokat.

Az izotóniás italok mellett megnevezhetjük még a hipertóniás és hipotóniás italokat. Mi a különbség köztük?

A hipertóniás italokról azt kell tudnunk, hogy koncentráltabbak, mint a vér, ez azt jelenti, hogy magasabb koncentrációban tartalmaznak szénhidrátokat.

A legtöbb regenerációs ital ebbe a kategóriába esik, további proteinnel, vitaminokkal kibővítve.

A hipertóniás italok használata olyan alkalmakkor javasolt, amikor a fő célunk, hogy kalóriákat juttassunk be, amilyen gyorsan csak lehet, például sportolás előtti szénhidrát töltéskor és sportolás utáni visszatöltéskor és regenerációkor. Ez az ital sűrűbb, mint az edzés és verseny alatt használt italok.

A hipotóniás italokról azt kell tudni, hogy ezek szoktak a leggyorsabban felszívódni a véráramban, igaz ezek nyújtják a legkevesebb mennyiségű szénhidrátot, s koncentrációjuk alacsonyabb a vérnél.

Mikor érdemes használni hipotóniás italokat? Akkor, amikor a fő célunk a hidratáció nagy mennyiségű energia szerzése helyett.

A hipo- és izotóniás italok a legideálisabbak sportolás közben, mivel ezeket hasznosítja a szervezet a leggyorsabban, míg a hipertóniás italokat a szervezet először a saját folyadékraktáraival felhígítja, míg azok izotóniásak lesznek.

Kutatások azt mutatják, hogy akár 1%-os dehidratáltság már jelentős változást okozhat a testhőmérsékletben, míg 2%-os dehidratáltság jelentősen lecsökkenti a teljesítményt. Tehát ahhoz, hogy hatékonyan tudjon működni testünk, kulcsfontosságú, hogy a megfelelő folyadékszintünket fenntartsuk.

Fontos elmondani, hogy ha magas intenzitású edzést végzünk, akkor érdemes sportitalt fogyasztanunk, ugyanis ha nem sportolunk intenzíven, s mégis sportitalokat iszunk, akkor magas cukor-, és szénhidráttartalmuk miatt pluszkilókat szedhetünk fe!!!

A dehidratáció egyébként a vizeletünkön is meglátszik, fontos figyelni arra, hogy folyadékszintünket magasan tartsuk edzés során. Igyunk egy vagy két pohár vizet óránként, amíg vizelet újra halvány színű lesz.

Martinka Dia

Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?

A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben?

Napégés után…

A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.

Ellenőrizzük rendszeresen a vércukorszintünket!

Sokak életét keseríti meg a cukorbetegség, ami köztudottan az egyik leggyakoribb népegészségügyi probléma Magyarországon. A cukorbetegséget megelőzi az inzulinrezisztencia, mely sokszor tünetmentesen jelentkezik. Mit jelent a magas vércukorszint és az alacsony vércukorszint és miért ajánlott mérni. Erről szól mai cikkünk.

Feszültséglevezetés? - Mire jó a stressz?

Azt hihetjük, hogy szükségünk van a stresszre, de közben mégis egyfajta negatív tényezőként gondolunk rá. Holott ha épp megfelelő nyomás helyezkedik ránk, az erőforrásainkat is jobban tudjuk beosztani. Nem utolsó sorban, a stresszes légkörben elért sikereink azok, amelyekre szívesen visszagondolunk: ezek a legnagyobb győzelmeink.

Amit a hosszú COVID jelenségről tudni érdemes

A COVID-19 világjárvány óta több millió ember fertőződött meg a hivatalos nevén SARS-CoV-2 vírussal. Míg sokan felépülnek a fertőzésből néhány héten belül, egyeseknél hosszabb távú tünetek jelentkeznek, amelyeket összefoglaló néven long COVID-nak nevezünk. Ebben a cikkben ezen jelenségről, annak tüneteiről, hatásairól és kezelési lehetőségeiről tudhatunk meg többet.