Menü

Mit nyújt még egy edzés a sporton kívül?

Mert a mozgás örömét és a fittségünket, ez oké, de valójában csak ennyit adna, ennyit jelentene rendszeres sportolásunk?

Ha egy kisgyereket megkérdeznék, valószínű még ő is felsorolna egy csomó okot arra, miért jó mozogni, miért jó rendszeresen (és itt a kulcsszó a rendszeres, a mindennapi, kétnapi vagy heti 3-4 alkalommal) sportolni, mi mindent adhat ez a mozgással eltöltött idő nekünk, mi a jó ebben, azon kívül, hogy elégedetten elfáradunk.

Azt jól tudjuk, hogy formában tart, meg segít lefogyni, segít elkerülni a betegségeket, jót tesz nekünk mentálisan és elégedettséggel tölt el, de vajon konkretizálva mi mindent és hogyan ad nekünk a sport?

Először is, nagyon jót tesz a szívnek. Már egy kevéske séta, bicaj is javítja, erősíti a szívet, jót tesz a koleszterinnek. A testmozgás csökkenti az LDL-koleszterin szintjét, ami eltömíti az artériákat. Csökkenti a vérnyomást, javítja a szívizom működését.

Komolyan hangzik és az is! A legfőbb „mozgatórugónkat” tudjuk karbantartani a mozgással. Már ez az egy ok önmagában is elég ahhoz, hogy felálljunk a karosszékből.

Megelőzi a csontritkulást. A futás, séta vagy súlyemelés csökkentik a csontritkulás kialakulásának kockázatát. Megfelelő vitaminbevitel mellett egészségesen tartja a csontozatot.

Csökkenti a magas vérnyomást. Ismerősöm 50 kilót fogyott és elhagyhatta a vérnyomáscsökkentő gyógyszereit. Alig lehet ma ráismerni. A sport bizonyítottan jót tesz a vérnyomásnak. Természetesen magas vérnyomással küzdőknek szigorúan orvossal egyeztetve ajánlott végezni a testedzéseket.

Kiváló feszültséglevezető. Viszlát napi stressz. Egy jó edzés felüdülést jelent, és fokozza az önbizalmat, jókedvre derít, elégedettséggel tölt el, például az endorfin-kiválasztás növekedése miatt. Nem hiába mondjuk, hogy a sport boldogsághormonokat termel.

Csökkenti az allergia, asztma tüneteit. Magam is tapasztaltam az évek alatt. A pollenallergiám sokkal kevésbé kínoz, amikor többet futok a természetben.

Hozzájárul az egészséges terhességhez. Írom ezt a harmadik terhességem 35. hetében. Minden terhességem végig sportolhattam, s végig is sportoltam. Szerencsére szabadott, nem tiltotta az orvosom. Természetesen nem szabad az ő áldása nélkül belevágni, de ha zöld utat kapunk, akkor mindenképp végezzük rendszeresen a mozgást a babavárás alatt, hiszen elképesztően sok értékes és kedvező hatása van mind a babára, mind az anyukára.

Segít az alvási problémák megoldásában. Mert a sport mellett azok egyáltalán nem lesznek. A testedzés felszabadítja az endorfint. Természetesen nem az esti, vagy éjszakai edzés után, mert a túl késői sport épp azt eredményezheti, nem tudunk majd elaludni, mivel megnövekszik a test energiaszintje.

Javítja az egész test oxigén-és tápanyagellátását, javul ugyanis a szervezet oxigénfelhasználása.

Erősíti az izmokat és ízületeket, hiszen fokozzák az anyagcserét. Javítja az ízületek állapotát.

Körülbelül az érveim felsorolásának negyedénél járok, s érzem, még hosszan lehetne folytatni fontosabbnál fontosabb logikus érvekkel, de azt hiszem így is látható, hogy nemcsak az az egy óra kellemes fáradtság a jutalmunk a rendszeres sportolással, hanem egy sor kedvező hatás a szervezetünkre, hosszútávon. Hát nem megéri belevágni?

Martinka Dia

Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.

Tisztelet a teremben: Amit minden sportolónak tudnia kell

Nincs írott szabály a konditermi viselkedésre, mégis van egyfajta etikett, amit illik vagy illene egy edzőteremben betartani, a zökkenőmentes egymás mellett edzés érdekében.

Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?

A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.

Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?