Menü

Várandósság túlsúllyal

Az áldott állapot nem a fogyókúra a divatdiéták és koplalások ideje, ezt jól tudjuk, de nagy túlsúllyal küzdő kismamáknak épp a baba egészsége miatt kell fokozott odafigyeléssel viselni a várandósság alatti életmódot.

A terhesség alatt a többletsúly köztudottan veszélyezteti az anya és a baba egészségét. Nem csak a teherbeesés előtti többletsúly probléma (akár már a teherbeeséshez is), hanem normál súlyról indult terhesség alatti hirtelen súlygyarapodás is komoly kockázatot jelent.

Milyen problémákat okozhat a túlsúly?

Eleve ott kezdődik, hogy nehezebb teherbe esni, ez bizony lehet oka annak, ha a gyermekáldás várat magára. Ha várandósság alatt szedünk fel a kelleténél több pluszkilót, akkor a kismamára nézve nő a magasvérnyomás, a terhességi cukorbetegség, a trombózisveszély kockázata.

A babára nézve nő a spontán vetélés, a koraszülés, a császármetszés lehetősége.

A magas túlsúly fejlődési rendellenességeket is okozhat, fiatalkori cukorbetegséget, gyermekkori elhízást, keringési betegségeket.

De mit tehet az a kismama, aki már várandós, mégis túlsúllyal rendelkezik?

Babavárás alatt a hízás mértékét normál esetben, átlagos kiindulási súlyról körülbelül 12-18 kg közötti értékben határozhatjuk meg. Túlsúllyal rendelkező kismamáknál ennél kevesebbet ajánlott hízni, mintegy 7-10 kg súlygyarapodás a megengedett, de nagy mértékű elhízás esetén ez a szám inkább az alsó határon maradjon, ami 6-7 kilót jelent.

A terhesség első trimeszterében 150 kalóriával van többre szükségünk, míg a második trimeszter 300kalória pluszbevitelt tart indokolnak naponta, az utolsó trimeszterben pedig a 200 kcal energiamennyiséget nem ajánlatos túllépni. Ez egy banán vagy egy pohár tej kalóriatartalma, tehát nem kell extra adagokra gondolni, sem kettő helyett enni.

A legtöbb üres kalória a tápanyag nélküli, felesleges nassolásból származik, ennek elkerülésére kell leginkább törekedni és nem a terhesség miatti kívánósság álcája mögé bújni.

Akkor mit együnk?

Változatosan kell étkezzünk, ami azt jelenti, hogy kevés gyümölcsöt, sok zöldséget, elegendő rostot, lassú felszívódású szénhidrátokat kell fogyasztanunk, például teljes kiőrlésű lisztből, vagy rozslisztből, zablisztből készült kenyeret, korpás pékárut, durumtésztát, szénhidrátcsökkentett termékeket, reform köreteket, mint például kölest, bulgurt, hajdinát. Tejtermékek közül a kevésbé zsíros, cukor nélküli joghurtokat, túrót, tejet, sajtot, húsok közül a zsírszegény szárnyas húsokat, felvágottakat részesítsük előnyben, magvakból pedig maximum egy kis maréknyit fogyasszunk minden nap. Az italfogyasztás tekintetében az ásványvíz a legjobb választás, vagy különböző teák, cukrozatlan limonádék.

Ha megakadtunk az étkezési tanácsok útvesztőjében, keressünk fel dietetikus szakembert, aki segít személyre szabottan összeállítani a megfelelő étrendet. Gondtalan babavárást, jó egészséget kívánok!

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.