A séta, mint edzés
- Dátum: 2020.09.01., 20:31
- Martinka Dia
- alábecsül, anyagcsere, átmozgat, bemelegítés, bevásárlószatyor, bolt, comb, derékfájdalom, erdő, futópad, intenzív, ízület, kalóriaégető, kifogás, kilométer, kütyü, lépés, mozgás, mozgásforma., munkahely, nyújtás, ovi, séta, sportág, súly, súlymellény, természetjárás, test, tízezer, track, túra, zene, zsírégető
A sétát én mindig alábecsültem, mint mozgást. Bevallom. Pedig mikor az ember a sportban, futásban, kerékpározásban esetleg sérülés vagy más ok miatt kényszerpihenőt tart, s elkezd gyalogolni, túrázni, sétálni, - a haladóbbak teljesítménytúrázni -, bizony rendesen átmozgató, kalóriaégető, zsírégető mozgásfajtával találják szembe magukat.
A szakértők azt mondják, már napi harminc perc intenzív sétával rengeteget javíthatunk az erőnlétünkön, ha pedig egy tempós sétát, vagy emelkedőre gyaloglást választunk, amivel bizony az anyagcserét is felpörgethetjük, akkor már egy kiadós zsírégető mozgásformáról beszélünk.
Azt mondják, hogy napi tízezer lépés megtétele kellene, hogy legyen az elérendő cél, ami lehet séta, gyaloglás, kocogás. Ez mintegy hét-nyolc kilométernyi távolságot jelent, s talán első hallásra soknak tűnhet, nem az!
Gyalog kell járni munkába, lift helyett lépcsőt használni, gyalog kell elmenni bevásárolni, a gyerekekért az oviba, vagy csak egyszerűen sétálni egy órát lakóhelyünkön.
Az se rossz ötlet, ha valaki egy futópadon teszi ezt tévénézés közben.
A sétában az a jó, hogy mindenki számára bármikor elérhető, hiszen elég célul kitűzni, hogy gyalog megyünk bevásárolni, vagy hazasétálunk a munkahelyünkről, illetve könnyen felturbózhatjuk a könnyű sétát emelkedőnek való gyaloglássá, vagy hosszabb túrává.
Ha van időnk, válasszunk egy hosszabb utat, vagy menjünk kerülőúton hazafelé.
Sétakor, vagy gyalogláskor, nemcsak a comb dolgozik, hanem az egész testünk bekapcsolódik.
Lehet súlymellényben is sétálni, hatásossá teszi a mozgást, de nálam a súlyt gyakorlatilag a bevásárlószatyrok jelentik sokszor, az is megteszi.
Egy séta nem terheli az ízületeket, sőt, enyhíti a derékfájdalmat is, s kondibérlet sem kell hozzá.
Akár zenehallgatással is egybeköthetjük a sétánkat, végezzük el mindennap, akár a kedvenc zenéinkre, vagy egyszerűen csak hallgassuk a csendet, az erdőt, a fákat, madarakat.
Van, aki pont a kütyüket szereti elhagyni természetjáráskor, túrakor, van, aki pedig a legmodernebb órára tölti a tracket, térképet, zenét, mindent. Sokan a megtett távolságot és az elégetett kalóriákat figyelik, míg mások inkább kikapcsolni akarnak. Mindenki más, mindenkit más kapcsol ki, nyugtat meg.
Séta esetében is érvényes a bemelegítés-nyújtás tanács, a túra, séta esetén is figyeljünk arra, hogy ez ne maradjon el.
Amikor a futáshoz esetleg még nagy a súlyfeleslegünk, vagy más sportra nincs időnk, kedvünk, s minden sportághoz találunk kifogást, akkor kell elkezdeni a sétálást. A gyaloglást aztán igazán bármikor beiktathatjuk, a gyaloglás szinte bárki számára tökéletes mozgásforma lehet! Bárki, bármelyik életkorban elkezdheti, s gyakorlatilag bárhol!
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!