Menü

Barátcserje, mely tényleg a barátunk

Nem írnék róla, ha nem tartanám az egyik leghasznosabb gyógynövénynek. Egyik legjobb táplálékkiegészítőm nőként, számos jótékony hatása ismert. Ismerjük meg a barátcserjét!

A barátcserje (Vitex Agnus Castus) a Földközi-tenger vidékén őshonos, terebélyes ágrendszerű, illatos cserje. A növényt évszázadok óta alkalmazzák női hormonális problémák orvoslására Európában. Különböző alkotóelemei közül a leglényegesebbek a flavonoidok, iridoid glükozidok és terpenoidok. Nem tartalmaz hormonokat. Jótékony hatásának lényege az agyalapi mirigy serkentése.

A barátcserje a nők egyik legfontosabb gyógynövénye, melyet legtöbbször kapszulaként fogyasztanak. Nagyon hatásos menstruációs panaszok esetén, s egyik legfontosabb tulajdonsága, hogy csökkenti az ösztrogéndominanciát, valamint növeli a progeszteronszintet, ezzel pedig sokat segít a női hormonális egyensúly visszaállításában és fenntartásában. Nemcsak a menstruációs panaszok rendeződnek a segítségével, de orvosság a termékenységi problémákra is.

A barátcserje vörös színű bogyói elősegítik a petefészek progeszteron termelését, így képes enyhíteni a különféle női panaszokat. A progeszteron termelés helyreállításával pedig a barátcserje képes szabályozni az ovulációt, így a női menstruációs ciklust és a termékenységet is. Ajánlják szoptatáskor a tejelválasztás fokozására is.

A barátcserje kiválóan alkalmas az úgynevezett premenstruációs szindróma kellemetlen tüneteinek az enyhítésére, illetve a menopauza gyógyítására. A barátcserje hatásos kezelés olyan esetekben, mint az ingerlékenység, a hőhullámok, a szabálytalan időszakokban jelentkező fejfájás.

Szedése kifejezetten ajánlott a menstruációs zavarokkal és klimaxos tünetekkel küzdőknek, valamint a babát tervező hölgyeknek!

Alkalmazzák még akne, antibakteriális, bronchitis, cukorbetegség, depresszió, gyomorbaj, gyulladás, influenza, köptető, megfázás, migrén estén is, továbbá sebek kezelésére, szorongásos zavarokra is javallott.

A barátcserje egy hasznos növény, azonban szedéséről, alkalmazásának módjáról és hosszáról mindenképp meg kell kérdezni az orvosunkat, tehát a növény használata körültekintést és orvosi konzultációt igényel, pláne, ha mellette más gyógyszereket is szedünk. Ahhoz tehát, hogy bajt okozzunk vele, vagy, hogy elkerüljük a mellékhatásokat, érdemes kikérni orvosunk véleményét a megfelelő használati módokról, illetve az ajánlott dózisokról. Ez nagyon fontos, ugyanis a barátcserje komolyan befolyásolja a nők hormonszintjét, éppen ezért sohasem szabad szedni olyan esetekben, ha az egyén fogamzásgátló tablettákat használ vagy hormonpótló terápián vesz részt. Ilyen esetben a barátcserje csak az orvos előírásait betartva szedhető. Terhesség és szoptatás alatt, valamint hormonkészítmények (fogamzásgátlók) szedése esetén is természetesen tilos ennek a gyógynövénynek a használata, mert hat a hormonháztartásra.

Körültekintően és szakszerűen alkalmazva azonban nagyon sok nőnek lehet valóban a barátja!

Martinka Dia

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?

Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.

Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.