Menü

Mit sportolhatnak a cukorbetegek?

A cukorbetegek egyik legfontosabb feladata, hogy a vércukorszintjüket ideális szinten tartsák, azonban tévedés azt gondolni, hogy a sport veszélyt jelent erre az állapotra. Mindössze be kell tartani az alapvető és legfontosabb szabályokat. De milyen mozgásformát választhatnak a cukorbetegek?

A mozgásszegény életmóddal sok krónikus betegség függ össze, így a 2-es típusú cukorbetegség is, mely mozgással, sporttal megelőzhető, kordában tartható. Az bizonyított tény, hogy a fizikai aktivitás nem csak a szénhidrát-anyagcserére kedvező, hanem a vérzsírszintre is jótékony hatású.

A cukorbeteg-ellátás során nagy szükség lenne a sportolással kapcsolatos tanácsadásra, az étrend és a gyógyszeres kezelés mellett.

A rendszeres mozgás nagyon fontos a betegség kezelésében, napi 30 perc séta vagy kerékpározás - a diéta mellett – nagyon hatékony segítség lehet.

Cukorbetegeknél a folyamatos, egyenletes erőkifejtéssel járó mozgásformák javasoltak, például a fent említett séta és kerékpározás mellett a kocogás, úszás, tempós gyaloglás, túrázás, melyek mindegyike segíthet az anyagcsere állapot javításában.

Minden edzéstípusnál, mozgásformánál a legfontosabb szempontnak tartom és jómagam is így sportolok, hogy az adott edzést szívesen végezzük, az ne jelentsen kényszert, örömtelen kötelező rutintevékenységet.

Cukorbeteg barátnőm szívesen kertészkedik és ez is egyféle mozgás, s én magam a házimunkát és takarítást is annak gondolom. Ha kutyus van a háznál, vele is érdemes nagyobb sétákat tenni.

A legfontosabb, hogy a cukorbeteg rendszeresen egyeztessen orvosával a mozgás típusáról, módjáról, tartamáról, intenzitásáról, azonban az mindenképp kijelenthető, hogy a napi 30 perces mozgás már jó hatással van az egészségi állapotra.

Javasolt az aerob típusú edzésforma (oxigén felhasználásával járó) pl. egy intenzív séta, tempós gyaloglás.

A testmozgás csökkenti a vércukorszintet, amivel egy cukorbetegnek nagyon kell vigyáznia, ezért egy esetleges intenzívebb fizikai aktivitás esetén mindenképp javasolt óránként minimum 10 g, - de alacsony vércukorérték esetén - akár 15-20 g gyorsan felszívódó szénhidrát fogyasztása.

A betartandó szabályok között említendő, hogy figyelni kell a megfelelő mennyiségű folyadék (víz) bevitelére és a tudatos mozgástevékenységre.

Mint minden sportolónak a megfelelő bemelegítés és nyújtás elengedhetetlen. Kérdezzük meg az orvost arról is, hogy mikor optimális beilleszteni az edzést a napirendbe, az étkezésekhez és a gyógyszereléshez igazodva.

Martinka Dia

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!