Menü

Használjunk vitaminokat, étrendkiegészítőket nyáron?

Az étrend-kiegészítők a kiegyensúlyozott, vegyes étrend kiegészítését szolgáló élelmiszerek, amelyek koncentrált formában tartalmaznak tápanyagokat, kapszula, tabletta, por, vagy folyadék formájában.

Valószínűleg nagyanyáink korában elintézték volna a témát annyival, hogy számtalan idénygyümölcs és zöldség, illetve természetes napfény és friss levegő áll rendelkezésre, minek a sok szintetikus bogyó, ám azért ez a mai világban sajnos nem állja meg a helyét. A szupermarketekben vásárolt zöldségek és gyümölcsök vitamintartalmán hosszan tudnék vitatkozni, amíg egy felszeletelt paprikának vízíze van és semmi paprika illata, (ellenben csodásan gusztusos) addig engem nem sikerül meggyőzni az étrend-kiegészítők elhagyásáról.

A vitaminok, antioxidánsok, nyomelemek bevitele igen fontos, minden életkorban és életmódban. Természetesen a táplálékkiegészítő soha nem helyettesíti a változatos étrendet, ezt természetesen el is olvashatjuk bármelyik készítmény csomagolásán, vagy hallhatjuk a számtalan reklámban, azonban megtámogathatjuk vele szervezetünket, immunrendszerünket.

Napjaink egyoldalú táplálkozásai, a fogyókúrák, a vitaminhiányos étkezések, a gyorskaják, a futtában bedobott hamburgerek és rengeteg kávé, energiaital, az éretlenül behozott gyümölcsök és zöldségek, a tartósítósítószeres húsok és felvágottak nem segítik a tápanyag ellátottságunkat.

Hogy szükségünk van–e étrend-kiegészítőkre, s milyen mennyiségben, azt sokféle szempont határozza meg, például az életkorunk, hiszen más vitaminok fontosak egy gyermek és más egy felnőtt esetében. A nemünk, hiszen egy terhes nőnek más étrend-kiegészítőkre van szüksége, mint egy férfinak.

Külön kategória, ha valaki sportoló, ugyanis az aktív sport megemeli a tápanyag szükségletet, kezdve a magnéziumtól a kálciumon át a proteinporokig.

Befolyásoló tényező a stressz – az omega 3 zsírsavak és B-vitaminok szükségletét emeli, így mindezek függvényében kell átgondolni, milyen és mennyi tápanyagra van szükségünk.

Nyáron a sok napfény, a napozás és az ebből adódó UV-sugárzás azonban megterheli a bőrt, így szervezetünknek több antioxidánsra van szüksége, illetve E vitaminra, míg a nyári gyakori rovarcsípések szempontjából a kalciumfogyasztás is előtérbe kerül.

Aki dohányzik és/vagy alkoholt fogyaszt, a regenerációra kell hangsúlyt helyezzen a különböző antioxidánsok tekintetében.

A megváltozott életkörülményeink miatt szervezetünknek egyre több vitaminra, nyomelemre, ásványi anyagra van szüksége, s egyre nagyobb igény mutatkozik a különböző étrend kiegészítők fogyasztására is, azonban fontos odafigyelni, hogy ezeket megbízható helyről szerezzük be, természetesen alapanyagúak, bevizsgáltak legyenek, s mellette figyeljünk az életmódunkra, táplálkozásunkra is.

Martinka Dia

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?