Jelnyelvből nyelvvizsga? Igen!
- Dátum: 2020.07.15., 22:59
- Martinka Dia
- anyanyelv, artikuláció, beszéd, diploma, életminőség, felsőoktatás, gesztikuláció, hall, jelelés, jelnyelv, kommunikál, megtanul, mimika, módosítási javaslat, nagyothalló, névjegyzék., nyelvvizsga, online, ország, pótlék, siket, szabályok, szakember, szakma, szavazat, tanfolyam, testbeszéd, tolmács, törvény, törvénymódosítás
Bár sok nagyothalló nem jelnyelvvel kommunikál, mégis a tendencia azt mutatja, hogy egyre többen vannak, akik megtanulják és használják is a jelnyelvet. A siket emberek sajnos nem tudnak megtanulni hallani, viszont mi meg tudunk tanulni jelelni! Ha nincs siket ismerősünk, akkor is kerülhetünk életünk során olyan szituációba, hogy a jelnyelv tudásunkkal segíteni tudunk. Érdemes megtanulni!
Vajon, hogyan kell elképzelni, egy jelnyelv van az egész világon? Nem! Minden országnak saját jelnyelve van, hiszen olyan ez, mint az anyanyelv.
A jelnyelv a vizuális kódrendszerek egyik legfejlettebb formája, amelyet főként, de nem kizárólag a siketek használnak. Az 1960-as évek óta a szakemberek már önálló nyelvként kezelik – írja a wikipedia.
A jelnyelvnek is természetesen megvannak a maga szabályai: törekedni kell a jelelés pontos kivitelezésére, nagyon fontos a gesztikuláció, a mimika, a testtartás, kísérőjelenségként a néma artikuláció, s lassabb a beszédtempó is.
A jelnyelv hasznos, ezért érdemes megtanulni, még azoknak is, akik nem érintettek, nem ismerik ezt a fajta kommunikációs módot. Elsajátítása nem könnyű feladat, de bizonyos módszerekkel gyorsabban megtanulható, tanár, videok, online anyagok segítségével.
A jelelés képessége akár önálló szakma is lehet, illetve újabb esély azoknak, akiknek csak a nyelvvizsga hiányzott eddig a diplomához. A mimika és a testbeszéd sokat segítenek, ám mint mindent, ezt is sok gyakorlással lehet megtanulni.
Nekem a jelelésről a szépséges Weisz Fanni jut eszembe mindig, aki többször is tartott mini-jelnyelv tanfolyamon a közösségi oldalán.
Az Alaptörvény már eddig is a magyar kultúra részének tekintette a jelnyelvet, ami a legtöbb siket ember anyanyelve. A mostani törvénymódosítás szerint 2021. július 1-je után államilag elismert nyelvvizsgát lehet tenni magyar jelnyelvből, amire elsőként nálunk lesz lehetőség Európában.
A jelnyelvből tett vizsga is államilag elismert nyelvvizsga lesz a jövőben, azt a felsőoktatási törvény is elismeri majd, és egyértelművé válik, hogy azután is jár nyelvi pótlék.
A jelnyelvi tolmácsok névjegyzékéhez hasonlóan létrejön a jelnyelvi oktatók névjegyzéke is, a jövőben pedig csak az ott regisztráltak taníthatnak jelnyelvet. A magyar jelnyelv napját november 9-én ünnepeljük.
Martinka Dia
Pitypang időszak, használd ki

Végre tényleg itt a jó idő, tele a kert, az udvar mindenféle szép kis növénnyel. Színes a táj, illatoznak a virágok, keressük köztük a felhasználható növényeket, mint például a pitypang.
A Shilajit jótékony hatásai és előnyei

A természet rejtett kincsei között a Shilajit az egyik legkülönlegesebb anyag, amelyet évszázadok óta tisztelnek és használnak az ayurvédikus gyógyászatban. Ez a különleges, ásványi anyagokban gazdag gyanta rendkívüli egészségügyi hatásokkal bír. Mi is pontosan a Shilajit és miért tekintik olyan értékes?
Te ezeket szoktad takarítani?

Rendben tartjuk a környezetünket, hiszen kellemesebb, egészségesebb a tisztaság, de nem mindegy, hogy odafigyelünk e ezekre a helyekre, dolgokra.
Húsvéti Csodák és Tojáskereső Kalandok!

Itt a húsvét, amikor a természet újra éled, a fák rügyet bontanak, a nap egyre többet mosolyog ránk és bizony, a húsvéti nyuszi is megérkezik!
Mi is pontosan a ragadós száj- és körömfájás?

Az utóbbi időben a ragadós száj- és körömfájás lett az új COVID, annak ellenére, hogy csak az állatok egy részére veszélyes. Mindenhol erről hallani, korlátozások kerültek bevezetésre, például elmaradt a veszélyhelyzet miatt a Gerecse nevű népszerű teljesítménytúra is. Azonban milyen gazdasági károkat okoz az állattenyésztésben, hogyan terjed, milyen tünetei vannak és hogyan előzhető meg?