Menü

Amikor fáj a fejünk…

Amikor fáj a fejünk, akkor nagyon fáj. Lüktet, hasogat, nyom, éles, vagy tompa: sokféleképpen fájhat a fejünk. Eddig ez úgy kezdődik, mint minden gyógyszerreklám, de nem fájdalomcsillapítót szeretnék eladni, inkább a sokféle fejfájás okaira keresek választ.

Milyen gyakran fáj a fejünk? Hol érezzük a fájdalmat? Milyen jellegű és erősségű a fájdalom? Melyek a fejfájásunk kísérőtünetei, ha vannak, illetve mi enyhíti a fájdalmat?

Ezekre a kérdésekre választ adva még egy sor más számos kérdés merülhet fel, az okokat kutatva a háttérben. Ivott-e valaki aznap eleget, mennyire frontérzékeny, satöbbi.

Az biztos, hogy amikor fáj a fejünk, azonnali megoldást keresünk. Egészségügyis anyukám első mondása mindig, hogy igyunk egy, vagy két nagy pohár vizet. Nem az a gyors megoldás, amit vár az ember, de olykor lehet, hogy tényleg csak ennyiről van szó. Egy próbát megér.

Az agyunk 80 százaléka vízből áll. Egy 2 százalékos folyadékveszteség már negatív hatással van a koncentrációs képességünkre, ha pedig még magasabb ez a szám, akkor megfájdulhat a fejünk, így valóban segítséget jelent egy-két pohár víz.

Ha nem szeretnénk gyógyszert bevenni, vagy épp nincs is nálunk, megpróbálkozhatunk gyors segítséget ígérő természetes módszerekkel.

Ilyen például az akupresszúra, mely egy ősi kínai gyógymód, mely energiapontok stimulálásán alapszik. Nyomkodjuk, masszírozzuk végig a szemöldökünk feletti vonalat a pontos stimulálásához.

Masszírozzuk át a fejbőrt! Gyakorlatilag olyan, mintha össze akarnánk kócolni a hajunkat, de egy ilyen masszázs jót tesz a vérkeringésnek.

Mély légzés, nagy levegő. Néhány másodperces levegő benntartással segíthetjük az oxigén áramlását.

Igyunk kávét? A koffein gyakran segít fejfájásnál, ugyanis megfékezi az agyban a fájdalomért felelős idegeket. Szakemberek tippje: igyunk egy bögre kávét egy teáskanál citromlével. A C-vitamin felerősíti a koffein hatását, így előbb múlik el a fájdalom.

Hideg vizes borogatás. Kellemes is és nagyon jól esik, mindemellett elnyomja a fájdalomért felelős jeleket.

A fejfájásnak sokféle oka lehet a frontérzékenységtől kezdve a stresszes életvitelen, a menstruációs migrénen keresztül a csökkent ösztrogén szintig. Ha sűrűn fordul elő a fejfájás és nem enyhül, akkor érdemes orvoshoz fordulni, kivizsgálni mi állhat a héttérben.

Martinka Dia

Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?