Menü

Ezt tudtuk a koffeinről?

A koffein az egyik legismertebb élénkítő hatású szer a világon. Aki teázik, kávézik, fogyaszt kólát, majszol mellé csokoládét, iszik kakaót, netán az energiaitalt kedveli, tudják jól, a koffein hatása miért oly szükségesen népszerű. Miután elkortyoltuk reggel kedvenc tejeskávénkat vagy teánkat, máris érezzük, hogy a koffein gyorsan felszívódik a szervezetünkben. Az élénkítő hatást 15-30 perccel később már érezzük. Egészséges felnőttekben az átlagos felezési idő nagyjából 4 óra, de 2-8 óra között változhat.

Csak kávéból (amely a leggyakoribb koffeinforrásunk) évente állítólag kb. 800 milliárd csészével kortyolunk el világszerte. A kávébab mellett több mint 60 más különféle növény is tartalmaz koffeint, például a kakaóbab, a tea, a kóladió és a guarana.

A koffein serkenti a szívműködést, növeli a pulzusszámot és a vérnyomást, illetve gyorsítja az anyagcserét és nem elhanyagolható vízhajtó hatással bír.

Gátolja az elalvást, élénkít, segíti az agyi aktivitást, ugyanis javítja a gondolkodást, a szellemi funkciókat.

Ha koffein tartalmú italt fogyasztunk, vagy túl magas lenne esetleg a koffeinbevitelünk, akkor mindenképp érdemes és tanácsos figyelembe venni a következőket:

Az antibiotikumokkal, gyógyszerekkel együtt fogyasztva változtathat a gyógyszer felszívódásán, illetve bizonyos gyógyszerek lassítják a koffein kiürülését a szervezetből, s erős szívdobogást, az idegességet és alvászavarokat okozhatnak.

Vaspótló készítmények szedésekor úgyszintén meg kell fontolnunk a koffeintartalmú italok élvezetét, ugyanis a koffein akadályozza a vas felszívódását.

Nők és férfiak esetében annyi a különbség, hogy a nők szervezete kicsit lassabban dolgozza fel a koffeint, mint a férfiak esetében, ezért nőknél tartósabb annak hatása.

Ha alkohollal együtt fogyasztjuk a koffeintartalmú italt, akkor hosszabb élénkítő hatással kell számolnunk, míg a dohányzás éppen ellenkező hatást vált ki: rövidíti azt.

Mi a helyzet a várandóssággal?

Terhesség, szoptatás alatt én kávéztam, természetesen mértékkel. Várandósság alatt ugyanis egyáltalán nem tilos a koffeinfogyasztás, de a napi 200 mg mennyiséget nem szabad túllépni, ugyanis a magzatba átjut a méhlepényen át. A terhesség és főleg a szoptatás idején mindenképpen célszerű mérsékelni a koffeinbevitelt, vagy koffeinmentes teára, kávéra váltani.

Bizonyos mértékig a koffeinnek előnyös hatásai vannak, azonban a túl sok koffein problémákat okozhat, például felerősíti a reflux tüneteit, migrént válthat ki. A sok kávé a kevéssel szemben 31%-al növeli az alacsony születési súly kockázatát, 46%-al a terhesség elvesztését.

Pozitív egészségügyi hatásai között tarthatjuk számon, hogy gátolja a tumornövekedést, csökkenti a rák és a parkinson kór kockázatát. Csökkenti az asztmás rohamok számát. Hogy mennyi koffeint tartalmaz egy kis csoki, egy csésze kávé, egy bögre tea, arról a világhálón pontos adatokat találhatunk, így mindenki eldöntheti, mekkora az a mennyiség, ami belefér a napi adagunkba, esetleges dohányzás, gyógyszer, terhesség, vagy szoptatás alatt.

Martinka Dia

Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Tanácsok kánikula idejére

Ugyan a néhány nappal ezelőtti napi esőzés nálunk adott némi felfrissülést, azonban a kánikulának ezzel nincs, vagy csak rövid időre van vége, hogyha visszatér a korábban tapasztalt szinte elviselhetetlen hőség, akkor fogadjuk meg a szakemberek tanácsait!

"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?

Egy nap az elhivatottságért – Július 1. az egészségügy dolgozóié

Semmelweis-nap – A magyar egészségügy ünnepe! Július 1-je minden évben különleges nap a magyar egészségügy számára: Semmelweis-nap, amelyen az egészségügyi dolgozókat ünnepeljük, és tisztelgünk munkájuk, elhivatottságuk és emberségük előtt.