Menü

Sport terhesség alatt

Elmondható, hogy a terhesség alatti testedzésnek, sportnak számos pozitív hatása van, s nemcsak az anyára, hanem a magzatra is nézve. Nem tudok minden egyes pozitívumot felsorolni, de ami biztosan kimutatható, az a terhességi cukorbetegség csökkenése, az indokolatlanul sok plusz kiló, a depresszió megjelenése, vagy egyes ízületi megbetegedések előfordulása. Természetesen soha nem a megerőltető edzéseket értem ezalatt, a túlzásba vitt és a magzatot veszélyeztető sportágakat, nem ilyenkor kell maratont futni, sem lovagolni, s kerülendő minden ütéssel, eséssel járó mozgás.

Azt mondják ne terhesen kezdjünk el mozogni, ha addig nem tettük, de ezzel nem értek egyet, egy kiadósabb séta, egy rövidebb túra, egy kis szobabiciklizés éppenséggel elkezdhető a várandósság alatt is, amennyiben az orvos áldását adja rá. Vannak a sportra nézve ellenjavallatok a terhesség alatt, ezért ezekről orvossal mindenképp konzultálni kell.

Az edzésforma lehet aerob testmozgás és a mérsékelten anaerob testmozgás kombinációja, illetve a jóga is szintén jótékony. A kismedencei izmok tornáztatása, az intimtorna elsajátítása segíti csökkenteni az inkontinencia kialakulásának esélyeit.

Tanulmányok mutatták ki, hogy a sportos anyukáknak kevesebb fájdalomcsillapításra van szükségük a szülés során, és szülés után könnyebben lendülnek újra formába. Sportolás során a magzatnak több oxigén jut, ami segíti a fejlődését. Ha szabad levegőn végezzük a testmozgást, az még szerencsésebb. Aki terhesség alatt is mozog, jobban tud éjszakénként aludni, jobb az anyagcseréje, emésztése, nem szenved hátfájástól, s kevésbé vizesedik be, pláne, ha mindezek mellett az oly fontos táplálkozásra és folyadékbevitelre is figyelünk.

Természetesen máris kíváncsiak vagyunk arra, hogy milyen mozgásformák végezhetőek a babavárás alatt. Fontos elmondani, hogy számít, mennyit sportolt az illető a terhessége előtt, ugyanis, ha hozzá vagy szokva az intenzívebb, keményebb edzésekhez, akkor neki többet szabad mozognia a babavárás alatt is, amíg természetesen jól esik.

Aki ilyenkor kóstol bele az egészséges életmódba és a mozgásba, ők kezdhetik egy-egy könnyebb sétával, túrával, folytathatják egy tempósabb gyaloglással, emelkedőnek való sétával, otthon pedig terhestornával.

Természetesen kerülni kell minden esetben az extrém igénybevételt és azokat a sportokat, ahol a has sérülésnek van kitéve.

Én magam a terhestornát végeztem a várandósságaim alatt, illetve szobabicikliztem, sétáltam, túráztam, gyalogoltam, olykor emelkedőnek, ismerkedtem a pilatessel és gyakran használtam az elliptikus tréneremet is. Kezembe vettem a kézisúlyzóimat, mellyel a felkart edzettem és végeztem törzserősítő gyakorlatokat is a hátfájás megelőzése miatt.

Nagyon fontos szempont, hogy a várandósság alatt végzett testmozgásnál mindig figyeljük a pulzust, szerencsés pulzusmérő órát beszerezni, vásárolni, vagy kölcsönkérni.

Ha nincs óránk, akkor úgy állapíthatjuk meg a terhelési tartományt, hogy ha bírunk beszélgetni edzés közben, akkor biztos, hogy még a megengedett terhelési tartományban vagyunk.

Ha órával mérjük, akkor ügyeljünk rá, hogy ne menjen 140 fölé a pulzusunk. Az edzés végeztével pedig mindig szakítsunk időt a nyújtásra, folyadékpótlásra, regenerációra és pihenésre is. Boldog és egészséges, fitt babavárást kívánok!

5 kreatív szülő-gyerek program, ami a gyerekek fejlődését is segíti

Az együtt töltött minőségi idő semmivel sem pótolható a gyerekek szellemi és mentális fejlődése szempontjából, ráadásul a közös programok a szülőknek is segítenek a töltekezésben. Legyen szó például közös sütés-főzésről, meseolvasásról vagy mesehallgatásról, ezek a tevékenységek mind segítenek elmélyíteni a szülő és a gyerek közötti kötődést, támogatják a kicsik fejlődését, és nem utolsó sorban rengeteg boldog közös emléket is begyűjthetnek velük.

Kutya a családban

Lakótelepen nőttem fel, sajnos soha nem volt háziállatom, így nem volt lehetőségem megtapasztalni, milyen érzés egy házi kedvenc a családban, ám költözésünk óta fontolgatom, hogy menhelyről hazaviszek egy kutyust.

Iskolai telefonhasználat pro és kontra

Mai témánk apropóját az adta, amit a minap olvastam a világhálón: a brit iskolákban szigorú ellenőrzési rendszert vezetnek be: az iskolák felelőssége lesz, hogy a diákok ne használhassák a mobiltelefonjukat a tanórákon. Iskolai telefonhasználat pro és kontra.

Ha nem múlik a gyereknél a köhögés…

Téli-télvégi időszakban gyakrabban betegek a gyermekeink, s különösen azok a gyerekek hajlamosak az influenzára, elhúzódó hurutos és/vagy száraz köhögésre, akik közösségbe járnak, azaz bölcsisek, ovisok vagy iskolába járnak, tehát szinte minden csemete.

A gyerekek harmada nem reggelizik otthon

A gyerekek harmada nem reggelizik otthon, ami azt jelenti, hogy éhgyomorra indulnak el reggel – állapította meg egy kutatás, melyből sajnos megállapították, hogy három gyerekből egy reggelizés nélkül indul el otthonról az óvodába, iskolába.