Menü

Néhány fitness tévhit

A fitness fénykorát éljük, de más sportágak is népszerűek, a karantén kihozta az embereket kocogni a természetbe és többen elkezdtek otthon online edzeni, van azonban néhány tévhit, melyet azért jó tisztázni, ha valaki sportolni kezd.

A tízmillió edző országa vagyunk, szoktam néha gondolni magamban, mikor két edzés után már tanácsokat adunk a másiknak és közben nincs is mindennek valós alapja. Nézzük a tévhiteket!

Futópadon könnyebb futni.

Nem igaz. A futás egy nagyon jó és hatékony edzésforma, viszont terheli a térdet és az ízületeket, teljesen mindegy, hogy futópadon tesszük, vagy a természetben. Nyilván a rekortános futópálya, vagy a salak más, mint egy aszfaltos betonút, de a térdekre így is-úgy is ránehezedik a súlyunk.

Helyes futótechnika, megfelelő futócipő és sok keresztedzés (pl. biciklizés) a megoldás.

A kockás hasizmokhoz sok hasizomgyakorlat kell. Nem igaz.

A hasprés az egyik legismertebb hasizomerősítő gyakorlat ez tény, de a kockás has még mindig a konyhában kezdődik és a legtisztább étkezéssel, szigorú diétával érhető el, illetve kardio mozgással, zsírégető edzésekkel.

Ha nem izzadunk, nem is edzünk elég jól. Nem igaz.

Konditeremben súlyzózva én nem szoktam annyira megizzadni, mint, ha lefutok 10-20 kilométert, ez tény, de attól még a súlyzó nagyon is hatásos edzés.

Az izzadásnak nincs köze ahhoz, hogy hány kalóriát égetünk, ezért egy tempós sétálás például anélkül válik jó edzéssé, hogy nem lettünk csurom vizesek a végére.

Kondigépekkel szabályos gyakorlatokat végezhetünk.

Ez sem igaz, hiszen a kondigéppel is lehet helytelenül erősíteni és szabálytalanul edzeni. A helyes használatukról egy edző, vagy hozzáértő testépítő személy adhat megfelelő tanácsokat, azokat kell betartanunk.

Fájdalom a barátunk?

Nekem ugyan nem a barátom. Egy izomláz azért néha jó visszajelzés arról, hogy dolgoztam és küzdöttem, de egy sérülés, egy elhúzódó izomfájdalom, egy nem múló húzódás, egy ízületi probléma egyáltalán nem az a kategória, amit kezeletlenül hagyunk és büszkén ráedzünk. Ezekből később komoly baj lehet és lesz is.

A mérleg nem hazudik.

Az nem, de nem is mérvadó. Az izomtömeg sokkal nehezebb, mint a zsír, tehát a mérleg mutatta számok nem olyan pontosak, mint a mérőszalag, a ruháink, vagy a tükör. Le a mérleggel.

A sok súlyzózástól kigyúrt leszek és nem nőies. Dehogy!

Nagyon sokat kellene ahhoz edzeni egy nőnek hatalmas súlyokkal, s horribilis összegekért megvásárolt rengeteg étrendkiegészítőt szedniük, s vasszigorral táplálkozniuk, hogy úgy nézzenek ki, mint akik a színpadra készülnek. Kizárt, hogy a heti 3x 40 perc konditól valaki muszklis izompacsirta lesz.

Van helyi zsírégetés.- Nem, nincs helyi zsírégetés. Mindenhonnan fogyunk, s először onnan, ahonnan nem szeretnénk.

Aki sokat edz, bármit ehet. - Persze, ha nem gond neki, hogy önmaga ellen dolgozik és az edzésének nem fog látszani semmilyen eredménye. Ezt pedig ki szeretné vajon.

Dicséretes dolog komolyan venni az edzést és a sportot, váltogatni az edzéseket, rendszeresen mozogni, ám nem szabad mindent elhinni, amit az edzőteremben hallunk.

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!

Hagyományos húsvét a modern világban

Mindenkinek kellemes húsvétolást kívánunk, családdal és barátokkal eltöltött programokat, élményeke, finom falatokat és jó időt a szabadtéri élményekhez! A húsvéti ünnep a megújulás és a hagyomány ünnepe.