A legmagasabb glikémiás indexű ételek
- Dátum: 2020.05.24., 14:04
- Udvari Fanni
- cukor, egészség, energia, gabona, gyümölcs, magas glikémiás index, tápanyag, vitamin, zöldség
A glikémiás index valójában egy számérték, amely az élelmiszereket egy 0-100-ig terjedő skálán sorolja be vércukorszintre gyakorolt hatásuk alapján. Ezt eredetileg a cukorbetegek számára fejlesztettek ki, de érdemes alkalmaznia azoknak is, akik számára a betegségek megelőzése és a karcsú alak egyaránt fontos.
A glikémiás index arról nem ad tájékoztatást, hogy az adott élelmiszerekben mennyi szénhidrát van, arról viszont igen, hogy milyen ütemben szívódnak fel bennük a szénhidrátok.
Magas Glikémiás indexű étel fogyasztását követően a benne lévő szénhidrát gyorsan felszívódik és hirtelen megemeli a vércukor és inzulin szintet a szervezetünkben, de amilyen gyorsan megemelkedtek ezek a szintek olyan gyorsan le is csökkennek, mely éhségérzetet fog okozni. Ennek következtében újból eszünk valamit, ha ez magas GI indexű étel akkor ismét gyorsan leszünk éhesek és már benne is vagyunk az ördögi körbe, melynek következménye az elhízás, a magas vérnyomás, a cukorbetegség, a szívbetegség stb.
ZÖLDSÉGEK
Bár a legtöbb növényi eredetű élelmiszer GI értéke alacsony, vannak olyan zöldségek, amelyeket inkább ne fogyassz, ha vércukor problémákkal vagy túlsúllyal küzdesz. Ilyen a karalábé, sütőtök, paszternák, répa, zeller és a burgonya feldolgozott formái (krumplipüré, sült burgonya).
CUKROK
Azt mindenki tudja, hogy a fehér cukor az egyik legnagyobb glikémiás index-szel rendelkező élelmiszer. Azt viszont már kevesen, hogy az egészségesebb alternatív között is találunk magas értékkel rendelkezőket. Ilyen például a nádcukor és a szőlőcukor, amelyek bár sokkal egészségesebbek, mint fehér társuk, mégis jócskán megemelik a vércukorszintet.
GYÜMÖLCSÖK
Magas GI értékkel (70-100) rendelkezik néhány kedvelt gyümölcsünk is. Ilyen a görögdinnye, az aszalt gyümölcsök (főleg a szilva), és az érett banán is. Inkább válassz más gyümölcsöket, ha az alacsony glikémiás indexű élelmiszereket részesíted előnyben.
GABONÁK
Bármilyen furcsa, néhány egészségesnek hitt gabona is jelentősen képes megnövelni a vércukor- és inzulinszintet. Kerüld a kölest és a fehér rizst, és válassz inkább az árpa, zab, bulgur közül. Természetesen a fehér lisztből készült pékáruk fogyasztása is tilos.
Cukorbetegek esetén
A 2-es típusú cukorbetegek jelentős része képes ugyan inzulint előállítani, de kisebb mennyiségben, és időben késleltetve. Így magasra emelkedik a vércukorszint, és hosszú ideig nem áll vissza a normális értékre, elősegítve a szövődmények kialakulását.
A magas glikémiás indexű étel gyógyszer lehet hipoglikémia esetén, amikor a kórosan alacsony vércukorszint kómát vagy akár halált is okozhat beavatkozás nélkül. Fontos tudni azonban, hogy
ételt vagy italt csak eszméleténél lévő embernek szabad adni a fulladás veszélye miatt. Az eszméletét vesztett cukorbetegnél az egyetlen segítség a szőlőcukor-injekció.
az alacsony és magas vércukorszint által okozott rosszullét tünetei nagyon hasonlóak, ezért ha lehetséges, meg kell mérni a vércukorszintet. Halált okozott pl. egy felelőtlen magyar orvosnő, aki a hiperglikémiás sokkban hozzávitt, eszméletlen, cukorbeteg fiatalembernek cukrot adott, mert a vércukormérő HI (HIGH - magas) jelzését hibának vélte.
A „hipózó” cukorbetegnek azonnal egy kávéskanálnyi cukrot (lehetőleg szőlőcukrot) kell adni vízzel vagy vízben oldva. Jó segítség a kóla, cukrozott üdítőital vagy gyümölcslé, sőt a tej is. Az elsősegély után a cukorbetegnek lassabban felszívódó (alacsonyabb glikémiás indexű) ételt is kell ennie, nehogy a hipoglikémia visszatérjen.
Korlátai ellenére a glikémiás index hasznos információt jelenthet mindenki számára, akinek figyelemmel kell tartania vércukorszintjét, de tudni kell, hogy önmagában nem lehet csak erre alapozni az egészséges étrendet. Amellett, hogy törekszünk az alacsony-közepes GI-jű ételek előnyben részesítésére, vegyük figyelembe az ételek kalóriatartalmát, a bennük lévő vitaminok és más fontos tápanyagok arányát is.
Szerző: Udvari Fanni
Hőálló csokoládé lenne a nyár édességforradalma?

Csak képzeljük el: 35 fok árnyékban, a kezünkben egy szelet csoki… és mégsem olvad szét két perc alatt. Ugye, milyen szép álom? Pedig, ha létezne igazán hőálló csokoládé, az nemcsak a nassolás szerelmeseinek tenne jót, hanem az édességipart is fenekestül forgatná fel.
Forróság, fény és fáradtság – Hogyan küzdjünk meg a nyári álmatlansággal?

Sokaknak ismerős lehet az az érzés, amikor fekszünk az ágyban, nézzük a plafont, a percek egyre csak telnek, és nem tudunk elaludni. A frusztráció nő, az óra ketyeg, és másnap fontos feladatok várnak ránk. A tartós meleg, a világos hajnalok és a felborult napirend miatt egyre többen küzdünk alvási nehézségekkel. A probléma nem egyéni panasz, hanem széles körű jelenség, amely mögött biológiai, környezeti és életmódbeli tényezők is állnak.
Mi az a vízikefír és hogyan készül?

A kristálygomba, vagy más néven vízikefír, egy fermentálható anyag, mely cukros vízből pezsgő, enyhén savanykás italt varázsol. Egyre többen fedezik fel hazánkban is ezt a különleges erővel bíró nedűt, amely nemcsak emésztést segít és gyulladást csökkent, hanem életet lehel a hétköznapokba is. Az alábbi cikkben megismerhetjük a használatát, a gondozását, és azt is, hogy hogyan válik belőle egy pohár kortyolható frissítő.
Hipermnézia – amikor nincs olyan, hogy elfelejted

Talán már mindenki járt úgy, hogy elfelejtett valamit, mert esetleg sok más dolga volt. A hipermnéziások nem tudnak felejteni még akkor sem, ha szeretnének.
Villámlás és mennydörgés – tudod, mit kell tenned?

Mindenki találkozott már olyan viharral, ami hangos dörgéssel és villámlással járt, de vajon mindenki tudja e, hogy ilyenkor mit kell tenni?