Menü

Alattomos kalóriák, de attól még léteznek

Ha kevesebb kalóriát használunk fel, mint amennyit elégetünk, fogyni fogunk – így egyszerű a képlet. Ahhoz, hogy valaki fogyni tudjon, naponta 300-maximum 500 kalóriával kell csökkentenie a bevitelt, és/vagy testmozgással elégetni a bevitt kalóriákat. A számolás csak ez elején tűnik bonyolultnak és időigényesnek, a végén már rutinból megy egy adott étel tápanyagaira bontása. A számolás azért is hatékony, mert rájöhetünk diéta közben, hogy mennyi mindennel tudunk felesleges pluszkalóriákat magunkhoz venni, amiről hajlamosak lennénk megfeledkezni.

A kalória az energia mértékegysége, melyből a felesleget az emberi szervezet zsírként raktározza. Pont azokból az ételekből, amelyekben sok kalória van, sajnos könnyű olyan mennyiséget bevinni, amiből tartalék képződik.

Amikor legyint az ember, hogy két szál sültkrumpli mi az már, meg egy harapás a sütiből, két nyalás fagyi, meg két evőkanál mindössze a nutellából, mos akkor sajnos rossz hírem, van: az a két evőkanál nutella több, mint 100 kalória plusszt jelent, amit 10 perc futással lehetne elégetni.

De hagyjuk a csokis mogyorókrémet, nézzük meg mi mindenben van még alattomosan sok kalória!

Szalonna…bacon…füstölt húsok, kolbász, szalámi…én mondtam, hogy a legjobb ételek tartalmazzák a legtöbb kalóriát! Az állati zsír 100 grammja akár 900 kalóriát is tartalmazhat, ezért is tévedtem azzal a két-három szem kacsatöpörtyűvel, amit bekaptam, s mikor beütöttem a kalóriaszámlálóba, rájöttem, az egész aznapi kalóriakeretemet kimerítette…

A csirke bőre alatti zsírréteg is 900 kalóriát tartalmaz 100 grammban. Érdemes a bőrt levenni, ha diétásan akarjuk elfogyasztani.

Az olíva- és sok más növényi olaj is ugyanilyen mennyiségben tartalmaz 900-1000 kalóriát, óvatosan kell bánni velük.

Az olajos magvakban szintén rengeteg a kalória, így ezek hiába vannak tele egészséges zsírokkal, nem rágcsálhatsz belőlük akármennyit, mindössze egy zárt maréknyi az ajánlott mennyiség naponta. Ide tartoznak az olajos magvakból, földi mogyoróból cukor hozzáadása nélkül készült krémek is, hiába adják el őket diétásnak, s hiába egészséges zsírforrások, amikor megbontom, tudnom kell, hogy meg kell állnom egy vagy két evőkanállal, ami nekem nem megy, ezért jobb, ha ilyen nincs is otthon. A mogyoróvajban, diókrémekben körülbelül 600 kalória van.

Szeretem a majonézt, de 100 grammjában 540 kalória is lehet, ha diétában gondolkozunk, inkább natúr joghurttal, szírszegény tejföllel helyettesítsük.

Egy diéta valóságos aknamező, amikor életmódváltásba kezdünk, csak kapkodjuk a fejünket olyan ételek kapcsán, amelyekről nem is gondoltuk volna, mennyi zsírt, cukrot, kalóriát, szénhidrátot tartalmaznak és bizony sok fogyási kísérlet itt bukik el. Azon a fél üveg diétás mogyoróvajon és fél zacskó mandulán, aszalt gyümölcsön múlik. Egészséges, de a fogyásban nem a barátunk.

Martinka Dia

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?