Menü

Praktikák otthoni tanulásra

Tanulni bizony nem mindig könnyű, senki sem születik úgy, hogy tudná, hogyan kell. A tanító mellett te is sokat segíthetsz gyermekednek, hogy elsajátítsa a megfelelő módszereket.

Elegendő energiabevitel nélkül semmi nem megy. Tanuláskor készíts az íróasztalra néhány kocka csokit vagy szőlőcukrot - ezek ugyanis serkentik az agyműködést. Persze nem csak a fizikai okok miatt érdemes bevetni az édességet, nagyobb örömmel fog tanulni, ha egy kis nassolnivalót lát. A folyadékpótlásról se feledkezz meg, ugyanis nélküle nem működik megfelelően a memória - kerüljön egy nagy pohár víz is asztalára.

Felkészülés

Készítsünk elő mindent és legyen a kezünk ügyében. Mi minden lehet ez? Én például egy liter folyadékot mindig magam mellé teszek, de lehet, hogy Neked erre nem lesz szükséged. Gép bedugva? Egér megvan? Headset kész? Mikrofon megy? Van a kezünk ügyében egy papír? Ez mind hasznos lesz, ha nem kell felállni érte.

Tervezés

Ha lehet, akkor egy időben, azaz ugyanakkor tanulj. Könnyebb megszokni, nem esik szét a napod, nem fogod elfelejteni, rendszert ad a napi rutinnak. Meglehetősen hálás, és nem mindig adatik meg mindenkinek, hogy erre időt tudjon szánni. Ne kövesd el ezt a hibát.

Értő hallgatás

Amikor figyeled az előadót, sok dolog kéri a figyelmedet. Végül is egy egy órás video megtekintése alatt azért sok minden történhet. “Megjön a postás, felforr a víz, kapsz egy levelet, megcsörget a szomszéd, kigyulladhat a spájz.” De Te most tanulni szeretnél és koncentrálsz. Figyelj az előadóra, ne csak halld a hangját, hanem közeben helyezd kontextusba. Próbáld az értelmét – a miérteket – megtalálni.

Mozgás szerepe

Néha bizony jó felállni az asztaltól, a kanapéról, az ágyról és menni legalább egy kört a szobában, vagy akinek van, ott a kertben. Ez nagyon fontos és igen pihentető tud lenni. Néha olyan dolgokat is hallani fogsz, amit igenis végig kell gondolni, és hagyni kell leülepedni.

Találd meg a célod és motivációd!

Jobb pozíciót szeretnél megkaparintani a munkahelyeden? Esetleg nem vettek fel főiskolára, de egy tanfolyam közelebb vihet az álmaidhoz? Ahhoz, hogy örömmel és hatékonyan tanulj, mindig ott kell lebegnie a szemed előtt annak, hogy mi az igazi célod a tanulással. Ha ez megvan, bámulatos teljesítményre leszel képes.

Felnőttként abban a szerencsés helyzetben vagy, hogy már kellő élettapasztalattal állsz a problémákhoz, képes vagy az önkontrollra, és pontos célok felé igyekszel.

Tudnod kell, hogy tartós motiváció csakis belső kezdeményezésből születhet. Attól még senki sem tanult jól, ha a család és a barátok folyamatosan noszogatták. Ha te nem akarod igazán, akkor nem fog menni. Éppen ezért, ha úgy érzed egy képzés közben, hogy ez mégsem a te szakod, akkor ne szégyellj váltani, hiszen valószínűleg nem is lennél abban a bizonyos szakmában elég jó.

Olyan képzést válassz, ahová örömmel jársz be, ami nap mint nap arra inspirál, hogy fejleszd a képességeidet!

Szerző: Udvari Fanni

Melyek a legjobb meditációs gyakorlatok kezdőknek?

A meditációs gyakorlatok hatékonyan csökkentik a stresszt és a szorongást az elme és a test megnyugtatásával. A jobb összpontosítás és koncentráció kéz a kézben jár a következetes meditációs gyakorlattal.

Le tudjuk tenni a telefont?

Ma, amikor már majdnem mindenki okoseszköz-függő, social media – fan vagy minimum órákat lóg a temun (jelen!), a közösségi oldalakon vagy az Xbox játékokon, akkor feltenném a kérdést: le tudjuk tenni a telefont bármikor? Egyáltalán: hogyan tudunk viszonylag könnyen és fájdalommentesen lemondani az okostelefonunkról?

Mi az a Hatha-jóga és miben segít?

A Hatha-jóga a légzés és a mozgás kombinációjából áll. A jóga bármelyik jógastílusban tanított fizikai testhelyzetre is utal, lényegében a hatha-jóga egy gyűjtőfogalom, amely a tudatosság elérésére használt testgyakorlatokat és légzéstechnikákat írja le.

Túlfogyasztás vagy No-buy 2025?

A túlfogyasztás korunk egyik legnagyobb problémája, melynek száma országonként más és más. 2024-ben már május 25-én eljött a túlfogyasztás napja – ez azt jelenti, hogy kevesebb mint öt hónap alatt feléltük az egy évre elegendő erőforrásadagunkat. A kérdés az, miként csökkenthetjük az úgynevezett ökológiai lábnyomunkat.

Rákellenes Világséta

Január 12-én tartják világszerte a Rákellenes Világsétát, mely a magyarországi időintervallum szerint 15-16 óráig tart. Ebben az időben tehetünk közösen egy sétát, amivel kifejezhetjük együttérzésünket a daganatos betegekkel, hozzátartozóikkal, ismerőseikkel szemben. Ezzel egyidőben támogathatjuk a rákellenes harcot.