Futó-szabályok járvány idején
- Dátum: 2020.03.20., 11:06
- Sipos Zsófia
- futás, home office, immunrendszer, járvány, megelőzés, mentális egyensúly, mozgás, szabad levegő, vírus
A futás a home office és a távoktatás ideje alatt jó lehetőség arra, hogy testünk egészét átmozgassuk és a friss levegőn is legyünk. Azonban vannak fontos szempontok, amikre a jelenlegi helyzetben fokozottan kell figyelni.
Kisvárosiak előnyben
Kerülni kell a tömeget, hiszen a vírusfertőzés veszélye ilyen közegben sokkal nagyobb. Futás esetén ez azzal jár, hogy olyan szakaszt kell keresni, ahol kevesen járnak. Nehezebben megoldható a nagyvárosiaknak, hiszen például a budapesti Margit sziget kedvelt futócélpont. Ha számodra ez az egyetlen lehetséges helyszín, akkor tömegközlekedés után feltétlenül fertőtleníts, vagy ha van rá mód ne is szállj fel a járművekre.
Fuss egyedül!
Ha eddig csoporttal vagy egy partnerrel edzettél, ennek sajnos véget kell vetni. A saját és mások egészségének megőrzése érdekében inkább fuss egyedül. Ha mégis összefutsz valakivel, kerüljétek az érintkezést.
Betegen ne edz!
Ha rosszul érzed magad, esetleg egyéb tüneteid vannak (ha gyengébbek is), ne indulj el futni. Fontosabb, hogy otthon maradj és kipihend magad, hiszen a mozgással ronthatsz az állapotodon, és meg is fertőzhetsz másokat.
Csak a szabad levegőn!
Kerüld a termes edzéseket, fuss a szabadban. Miközben terjed a vírus, ki is tavaszodik az idő, egyre melegebb van, ami ki kell használni. Válassz szabadtéri futópályákat.
A legfontosabb: ne pánikolj!
Nagyon fontos a mozgás az otthoni napok, hetek alatt is, hiszen a folyamatos bezártságot senki sem bírja sokáig.
A fizikai egészség karbantartása mellett ugyanolyan fontos a mentális egyensúly megőrzése is. Kövesd a híreket, de ne minden percben. Beszélgess a barátaiddal online, tartsátok a kapcsolatot, tudjatok egymásról. Ha a családoddal vagy otthon, hagyjatok időt a feltöltődésre. Játszatok, filmezzetek, beszélgessetek!
Legyen meg az egyensúly a munka és a szabadidő között és az összezártság idején se felejtkezzetek a személyes térről. Ezekben a napokban még fontosabb, hogy tiszteletben tartsuk egymás határait.
A koronavírus egy veszélyes betegség, ezt tudatosítani kell. A megelőzés rengeteget számít, az immunrendszer erősítése nagyon fontos. De emellett az is lényeges, hogy a pánik és a félelem sokat ront a helyzeten.
További tippekért és tanácsokért látogass el a Futólépés Facebook oldalra!
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!